Hiszpański rząd bowiem przedstawi projekt budżetu na 2013 rok oraz zaprezentuje pakiet nowych reform gospodarczych wraz z harmonogramem ich wprowadzania. Jak na razie jednak kraj ten nie spieszy się ze skorzystaniem z pomocy z funduszy ratunkowych EFSF/ESM, a także nowego programu skupu aktywów OMT zainicjowanego przez EBC. W piątek Financial Times poinformował jednak, że Komisja Europejska wraz z hiszpańskim rządem negocjuje program reform strukturalnych, który ma zostać zaprezentowany w najbliższy czwartek. Według hiszpańskiego ministra gospodarki tamtejsze banki potrzebują około 60 mld EUR, a zdaniem niemieckiego ministra finansów Madryt nie potrzebuje większej pomocy niż tak, która już wcześniej została przyznana hiszpańskim bankom. Choć sytuacja na rynku długu się nieco ustabilizowała, to jednak istnieje poważne ryzyko, że na rynki znowu powróci niepokój, jeśli Hiszpania będzie zwlekała z oficjalną prośbą o pomoc.

Dziś poznaliśmy odczyt indeksu Ifo z Niemiec, który jest uznawany za najlepszy miernik kondycji tamtejszej gospodarki. Indeks nastrojów gospodarczych spadł we wrześniu do 101,4pkt. z 102,3pkt. w sierpniu podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu tego wskaźnika do 102,5pkt. Niższy odczyt negatywnie wpłynął na notowania euro, które ponownie zaczęło tracić na wartości. Jest to już kolejny spadek z rzędu, tak więc istnieją obawy o to, że zrealizuje się scenariusz spowolnienie w największej europejskiej gospodarce. EURUSD pogłębia spadki. Główna para walutowa zbliża się w rejon wsparcia na poziomie 1,2900. Przełamanie tego poziomu może z technicznego punku widzenia pogłębić ruch korekcyjny.
Dziś kalendarz makroekonomiczny jest wyjątkowo ubogi, tak więc ważne będą sygnały generowane na podstawie analizy technicznej.

EURPLN
Notowania eurozłotego w dalszym ciągu utrzymują się powyżej chmury ichimoku na wykresie 4h, co z technicznego punktu widzenia może być symptomem do wzrostów w rejon oporu w postaci linii poprowadzonej po dwóch ostatnich maksimach lokalnych na tymże wykresie. Silnym wsparciem pozostaje strefa wsparcia 4,12-4,1250.

EURUSD
Euro od rana pozostaje pod presją sprzedających. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość zejścia poniżej poziomu 1,2900, co otworzyłoby drogę do dalszych spadków nawet w rejon 1,2743, gdzie wsparcie wyznacza zniesienie 38,2% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 1,2034 oraz linia Kinjun na wykresie dziennym. Silnym oporem pozostaje poziom 1,30.

Reklama

GBPUSD
Wykres dzienny wskazuje na silny trend wzrostowy na GBPUSD. Ostatnie dwie świeczki to młot i następująca po nim spadająca gwiazda. Jeśli dzisiejsza świeca będzie spadkowa, to zostanie potwierdzona chęć do korekty ostatnich silnych wzrostów na tej parze. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,6160, natomiast opór wyznaczają okolice 1,63.

USDJPY
USDJPY wybronił linię trendu spadkowego na wykresie dziennym, co było symptomem do powrotu do spadkom. Para znajduje się poniżej chmury ichimoku oraz linii Kinjun i Tenkan na wykresie dziennym, co sprzyja dalszemu umocnieniu jena. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 77,66.