Puls Biznesu

  • PAX i PZU idą razem po Aliora

Po banku ustawiła się kolejka funduszy. Realne szanse na przejęcia mają tylko Apax z PZU – pisze „PB”.

Włoska grupa finansowa – Carlo Tassara – właściciel Alior Banku, na chętnych do przejęcia tej instytucji nie może narzekać. W kolejce do kupna ustawiły się fundusze Blackstone, CVC Capital, Warburg Pincus i Apax Partners w konsorcjum z PZU – podaje gazeta.

KNF nie kryje swej niechęci wobec funduszy w roli inwestora na rynku bankowym. Wśród chętnych nie ma żadnego banku.

  • Grozi nam mafia makulaturowa

Wyłudzacze VAT znajdują kolejne nisze. Dlatego pożeracze złomu chcą, by także od półwyrobów metalowych podatek płacił finalny odbiorca - informuje "Puls Biznesu".

Mafia wyłudzająca VAT zniknęła z rynku złomu, ale przeniosła się na rynek metalowych surowców wtórnych i półwyrobów. Dlatego też dostawcy i pożeracze złomu chcą, by je również objąć procedurą samo naliczania VAT – podaje gazeta.

>>> Czytaj więcej

  • KGHM chce innej dywidendy

Zarząd KGHM proponuje skarbowi uzależnienie wypłat z zysków od przepływów pieniężnych. Pomysł dobry, ale szanse małe - donosi "Puls Biznesu".

"Po przejęciu kanadyjskich aktywów jesteśmy podmiotem globalnym, porównywanym do innych globalnych graczy. Dlatego nasza polityka dywidendowa powinna ulec zmianie" - uważa Herbert Wirth, prezes KGHM.

>>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Żywność ratuje eksport, rośnie sprzedaż do Rosji

Obroty polskich firm ze strefą euro maleją, ale w czasie kryzysu szybko zwiększa się wymiana z krajami rozwijającymi się – donosi „Rz”.

Choć eksport wyraźnie hamuje – w pierwszych trzech miesiącach był wyższy o 1,8 proc., a w kolejnych już tylko o 0,5 proc. niż rok wcześniej – to wyraźnie rośnie sprzedaż żywności, w tym do Rosji i na Ukrainę – podaje gazeta.

  • Polowanie na firmy z Europy

Z powodu przeciągającego się kryzysu w strefie euro wiele przedsiębiorstw jest w coraz gorszej kondycji. Dlatego stają się łatwym celem przejęć, a rynek europejski to łakomy kąsek dla podmiotów zewnętrznych – pisze gazeta.

Jedym ze sposobów obrony przez zagranicznymi przejęciami jest łączenie sił dotychczasowych graczy, tak jak w przypadku planów połączenia francusko-hiszpańsko-niemieckiego EADS z brytyjskim BAE Systems – wylicza „Rz”.

  • Armia bez żołnierzy

Wojsko planuje wielką modernizację, a nie jest w stanie przeprowadzić sprawnej rekrutacji - informuje "Rzeczpospolita".

Tymczasem siły zbrojne nie potrafią poradzić sobie z bardziej prozaicznym problemem - zapewnieniem pełnego stanu kadrowego. Dotyczy to zarówno armii czynnej, jak i Narodowych Sił Rezerwowych.

>>> Czytaj więcej

  • Janosikowe polegnie w Sejmie?

Projekt zmiany janosikowego trafi do zamrażarki. W PO nie ma zgody, by samorządy zyskały 450 mln zł - informuje "Rzeczpospolita".

Najprawdopodobniej na marne pójdzie prawie rok społecznego lobbingu za zmianą tzw. janosikowego, czyli dotacji, które bogate gminy płacą na rzecz teoretycznie biedniejszych.

>>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Zaginione pół miliarda

Pozorując zyski, Amber Gold płacił od nich podatki. Teraz fiskus musi oddać spółce w upadłości 11 mln zł - donosi "Gazeta Wyborcza".

>>> Czytaj więcej

  • Góral drogi nie przepuści

Drogowcy wciąż nie mogą przebudować zakopianki na Podhalu. Gdy wzięli się do budowy mostu na Dunajcu, miejscowi prędko postawili w tym miejscu dom – informuje „Gazeta Wyborcza”. Odcinek trasy z Nowego Targu do Zakopanego nie znalazł się w Programie Budowy Dróg Krajowych na Lata 2011-2015 „z powodów protestówlokalnej społeczności” – czytamy w gazecie.

  • Bankowe happy hours, czyli ostatnia szansa na większy zysk z lokaty

Stopy procentowe wkrótce zaczną spadać, więc marketingowy banków wykorzystują ostatnią szansę, by przyciągnąć klientów wysokim oprocentowaniem – czytamy w „Gazecie Wyborczej”