Bloomberg

  • Kryzys uderza w rynek IPO. Wartość debiutów na świecie topnienie

Wartość debiutów giełdowych spadła w ostatnim kwartale o 48 proc. do 21,3 mld dol. To drugi najniższy poziom od wybuchu kryzysu finansowego – wynika z danych Bloomberga. Od czerwca 2009 roku tylko raz zanotowano niższą wartość IPO – w I kwartale 2012 r. sięgała ona 16,4 mld dol. Zdaniem analityków, globalne spowolnienie gospodarcze może jeszcze mocniej uderzyć w rynek IPO w 2013 r.

Puls Biznesu

Reklama
  • Kulczyk: Afryka uratuje Europę

Zamiast pompować miliardy euro w Grecję, Europa powinna budować rynek na Czarnym Lądzie – twierdzi Jan Kulczyk cytowany przez Puls Biznesu. Jego zdaniem, wydatki rzędu 13 mld euro mogłyby uratować od śmierci głodowej mieszkańców Afryki. Przytacza przykład Chin, które podbijają Afrykę wydając 20 mld euro. Europa tymczasem ratuje Grecję i nie ma z tego efektów.

  • Inwestycyjna gorączka na rynku radioterapii

Podczas gdy w branży medycznej pasuje inwestycyjna posucha, na rynek radioterapii w Polsce wkracza nowy prywatny gracz - Radiology Therapeutic Center Poland. Izraelsko-francuska firma zainwestuje w Polsce aż 500 mln zł. Spółka otworzy ośrodki w Krakowie i Przemyślu – pisze „Pb”.

  • Wielka awantura w Polskim Jadle

Grupa akcjonariuszy oskarża prezesa spółki Polskie Jadło, Jana Kościuszkę, o działanie na szkodę firmy poprzez celowe obniżanie wyceny akcji. Zarząd wciąż milczy. W piątek spółka złożyła wniosek o upadłość z układem. Po podaniu komunikatu kurs akcji Polskiego Jadła spadał o 21 proc. – pisze „Pb”.

  • Zabytki czekają na inwestorów

Trójka wrocławian chce uratować niszczejące dolnośląskie zamki i pałace. Zdobyli poparcie w sieci, teraz poszukują inwestorów. Już prawie 3 tys. internetowych fanów zyskał fanpage "Polska Dolina Loary" – pisze „Pb”. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

  • Polsko-niemiecka kolej jeździ coraz wolniej

Rok temu Angela Merkel i Donald Tusk zapowiedzieli, że zmodernizują kolej na polsko-niemieckim pograniczu. My swoją część zrobiliśmy, ale Niemcy na razie nie mają zamiaru - pisze "Gazeta Wyborcza". Jeszcze w 1938 r. ekspres „Latający Ślązak” pokonywał trasę Wrocław – Berlin (310 km) w zaledwie 3 godziny. Teraz podróż ta trwa 5 godzin. Czytaj więcej >>>

  • Stoimy w kolejce do e-państwa

Polska odzyskała pieniądze na budowanie e-administracji. Na elektronicznym obiegu dokumentów na razie najbardziej korzystają jednak producenci drukarek i tonerów. Polacy wciąż tracą czas i pieniądze w kolejkach – pisze „Gazeta Wyborcza”.

  • Ranking klubów ekstraklasy: jak zarabiać na piłce

Euro 2012 i nowe stadiony nie pomogły polskiemu futbolowi. Kluby piłkarskie poniosły 119 mln straty, nie udało się przyciągnąć zbyt wielu nowych kibiców, a wskaźnik wypełnienia polskich stadionów ostro spadł – wylicza „Gazeta Wyborcza” powołując się na raport „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2012” przygotowany przez Ernst&Young. W czołówce najbardziej wartościowych klubów w Polsce znalazła się Legia Warszawa, Lech Poznań i Wisła Kraków.

Polska The Times

  • Wielka fala zwolnień

Do końca tego roku w Polsce pracę może stracić aż 250 tysięcy pracowników. Jak twierdzą eksperci, sytuację na rynku pracy komplikuje zła kondycja branży budowlanej i samochodowej. Na koniec roku stopa bezrobocia może sięgnąć u nas 14 proc. Lęk przez utratą posady sprawia, że wśród Polaków spada poziom optymizmu społecznego.

Rzeczpospolita

  • Rynek motoryzacji tonie

Liczba rejestracji samochodów spada systematycznie od wielu miesięcy. Przełoży się to na spadek sprzedaży aut w całym 2012 roku a przyszły rok dla branży motoryzacyjnej może być dramatyczny. Z szacunków CEP za wrzesień wynika, że w minionym miesiącu Polacy zarejestrowali blisko 20 proc. miej aut niż rok wcześniej. To najgorszy wynik od 5 lat.

  • Czechy bez gorączki łupkowej

Czesi nie idą w nasze ślady i wstrzymują się z wydobyciem gazu łupkowego. Powodem sceptycyzmu, jak w wielu innych krajach europejskich, są obawy o skutki eksploatacji tego surowca dla środowiska naturalnego. W Czechach nie doszło nawet do dwóch pierwszych próbnych odwiertów. W kwietniu minister ochrony środowiska cofnął wydane wcześniej koncesje. Pojawiła się nawet propozycja 2-letniego memorandum.

  • Jastrzębie Zdrój przoduje w wysokości płac

Przeciętne wynagrodzenie w śląskim powiecie wzrosło w 2011 roku do 6,3 tys. zł brutto za miesiąc. To niespodzianka. W poprzednich latach na czele ze sporą przewagą był powiat lubiński. Trudno doszukać się przyczyn w tak wysokiego wzrostu płac. Wiadomo, że w ubiegłym roku 22,8 tys. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostało podwyżki. Spółka ma ogromny wpływ na rynek pracy w tym regionie.

  • Finlandia buduje pierwszy na świecie nuklearny cmentarz

Finlandia nie zraziła się do atomu. Na wyspie Olkiluto powstaje wieczne podziemne składowisko odpadów nuklearnych. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja na świecie. Zużyte pręty uranowe będą tam składowane na zawsze – zabezpieczone przed katastrofami naturalnymi, wojami, szaleńcami, a nawet zlodowaceniem. Główny inwestor – firma Posiva - twierdzi, że nigdy się stamtąd nie wydostaną ze względu na solidność fińskich skał.