Różnica między polską Radą a radami zagranicznych banków polegała tym, że działania EBC i BoA były w dużej, a nawet dominującej mierze zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Jeszcze przed posiedzeniem EBC, Hiszpania przykuwała uwagę inwestorów aukcją obligacji – wyniki nie zaskoczyły. Sprzedano całą ofertę czyli 4 mld EUR, podczas gdy popyt na papiery był wyższy niż w czasie ostatnich aukcji. Co do kierunku rentowności, dla 2-letniej obligacji koszt finansowania obniżył się do 3,282% po 5,204% w czasie jeszcze lipcowej sprzedaży. 5 letni benchmark również doznał spadku rentowności do 4,766% z 6,459% w czasie lipcowej aukcji. Podczas gdy 3 letni papier doznał nieznacznego wzrostu rentowności do 3,956% wobec 3,845% ale ta aukcja miała miejsce 20 września. Rentowności bezpiecznych aktywów przetestowały pierwsze ważne poziomy oporów, podążając za lekkimi wzrostami wartości EUR w czasie sesji, a przede wszystkim w czasie konferencji prezesa Draghiego. Choć w jego wypowiedzi nie pojawiło się de facto nic nowego, to jednak rynek kupił spokój prezesa, potwierdzenie gotowości do działania, i zagrał (czasowo i w ramach ustalonych dopuszczalnych ram) na sprzedaż bezpiecznych aktywów jak to „najczęściej” bywa kiedy europejski smok (dragho to po włosku znaczy właśnie smok) interweniuje słownie na rynku. Wpływ na ruch w górę w rentonwosciach Bunda mógł mieć również fakt, że nie dyskutowano nawet obniżki stóp w strefie euro – redukcja nie była oczekiwana, ale w świetle słabych danych szeroko pojęty rynek nie wyklucza takiego ruchu w ciągu kolejnych miesięcy. Ten scenariusz osłabł nieco. Wciąż jednak daleko nam od optymizmu. Komentarze prezesa M.Draghiego nie wniosły dodatkowej wartości informacyjnej. Jeśli chodzi o Hiszpanię oraz o aktywizację programu OMT, to prezes EBC pozytywnie odniósł się do efektów ogłoszenia gotowości do podjęcia działań na rynku długu, ale z drugiej strony niezmiennie przeniósł odpowiedzialność na rządy zainteresowanych działaniami krajów. Rządy będą musiały kontynuować działania reformatorskiej na wszystkich frontach. EBC bronił warunkowania OMT jako drogi broniącej niezależności EBC ale z drugiej strony ze sceptycznym podejściem do restrukturyzacji długu Grecji (przy udziale EBC) i rolowania pozycji banku w bonach greckich (nazywając to już finansowaniem) stawia pod znakiem zapytania formę zrzeczenia się seniority wobec prywatnych posiadaczy długu. Do jakiego stopnia można więc mówić o pari passu między EBC a innymi kupującymi europejski dług? Te słowa dotyczyły Grecji (której premier przyznaje ze do końca listopada – bez pomocy pieniądze się skończą), ale te pytania dotyczyć mogą również Hiszpanii…

O czym w przypadku Hiszpanii warto wspomnieć, to to , ze do pewnego stopnia to „pogłoski” (niepotwierdzone komentarze przedstawicieli europejskich) na temat dyskutowanego rozwiązania w postaci schematu zabezpieczania hiszpańskich obligacji (przez fundusze stabilizacyjne) zapoczątkowały próbę shortowania się na „bezpieczeństwie”(czyli niemieckich Bundach), ale nie udało się to, gdyż hiszpańska 10-latka wzrosła w rentowności o 10pkt. Nie bez znaczenia jest tutaj oficjalnie wyrażona obawa Banku Hiszpanii o spełnianie planów budżetowych, ze względu na zbyt optymistyczne założenia dotyczące wzrostu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy wskazały na kolejny wzrost osób wnioskujących o zasiłki (przy rewizji poprzednich danych) chociaż było ich nieco mniej niż oczekiwano, jednocześnie zamówienia w przemyśle spadły ogółem, ale były lepsze niż oczekiwano (i z wyłączeniem zmiennej kategorii zamówień w transporcie m/m odnotowały nawet wzrost) , podczas gdy 10-letni benchmark oscylujący na poziomie oporu krótkoterminowego kanały czyli 1,65%, zastopował chwilowo swoje straty. Publikacja minutes wykazała obawy części członków o skuteczność podejmowanych przez FOMC niekonwencjonalnych działań. Efektem danych owych danych i komentarzy UST 10Y przetestował 1,68% a break even inflation przetestował poziom 2,60.

Polska krzywa rentowności silnie zareagowała na wczorajsze rozczarowanie RPP, pogłębiając ruch rentowności wzdłuż całej krzywej na północ. Ok0714 oscylował wokół poziomu 4,05%, a poziom PS0417 osiągnął poziom 4,24%. 5-letni sektor był bohaterem dzisiejszej podaży. Skala rozczarowania Radą, nie pozwoliła na przetestowanie dolnych przedziałów rentowności z wrześniowej aukcji zamiany (4,1820-4,22%) przez stałokuponowy benchmark – rentowność papieru ustaliła się na poziomie 4,224% (szczęśliwie MF na drugi przetarg październikowy zaplanowało OK). Prawdziwym zwycięskim papierem w czasie wczorajszej aukcji była WZ0117, której sprzedaż pokryła 52% całej emisji. Ogółem na aukcji podstawowej MF sprzedało 4,95 mld PLN wobec planu 3-5 mld PLN i przy popycie 10,164 (na samą WZ0117 było to 5,36, przy sprzedaży 1,35), podczas gdy na aukcji dodatkowej uplasowano dodatkowe 947 mln (z tego 775 mln w 5-letniej WZ). Krzywa FRA nabrała nieco bardziej stromego kształtu, utwierdzając oczekiwania na jedną obniżkę o 25 pkt w tym roku, ale nie oddalając się w wycenie od prawie 110 pkt wycenianych przez FRA 9X12. Wzrosty intraday na początku krzywej IRS nieco wypłaszczyły tę krzywą po ostatniej tendencji do stromienia. Nie można wykluczyć, że w najbliższym dość pustym kalendarzu umocniony ostatnio silnie rynek, może wykorzystywać miejsce do korekty. Niemniej nie zapominajmy, że perspektywa sprzedaży obligacji przez MF po posiedzeniu RPP, dodatkowo mogła działań jednak na lekkie „wyciąganie” rentowności w górę na środku krzywej. 2-letni benchmark może co prawda próbować się z poziomem 4,06% i szukać drogi w stronę 4,08%, ale inwestor zagraniczny który szukać może rolowania OK1012 będzie stabilizować ten sektor. Co zresztą widać było już wczoraj. W razie przełamania 4,24% oporem dla PS0417 staje się 4,28%-4,30%, ale stabilizacja w okolicach 4,20% powinna być scenariuszem bazowym. Długi koniec będzie czekał na impuls z zagranicy i będzie prawdopodobniej najbardziej statyczny…aż do czasu gdy i tak nie dojdzie do „ciekawego” rozstrzygnięcia – na „jakieś” informacje czeka też przecież uwięziony Bund.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.