Puls Biznesu

  • Otwarte drzwi dla mafii

Resort gospodarki chce znieść koncesję na obrót paliwami. Przedstawiciele branży alarmują: taki krok może powiększyć szarą strefę nawet o kilkanaście procent, a na oszustwach na podatku VAT Skarb Państwa może tracić nawet 1 miliard zł rocznie.

Reklama
  • PKO BO gotowy do przejęć

Największy polski bank chce wykorzystać kryzys, by umocnić swoją pozycję w Polsce i rozszerzać działalność za granicą. Chętnie kupi miejski bank w Polsce, a poza naszym krajem jest skłonny zacząć od udziałów mniejszościowych.

  • Nieudany skok gangu szaleńców

Dwóch Polaków i dwóch Ukraińców chciało w styczniu wziąć 500 mln euro kredytu a potem zrealizować brytyjskie czeki opiewające na ponad 500 mln funtów. Okazało się, że mózg grupy jest całkowicie niepoczytalny. Prokuratura czeka na orzeczenia dot. pozostałej trójki. Jeśli w ich przypadku biegli też stwierdzą niepoczytalność, śledztwo zostanie umorzone.

Gazeta Wyborcza

  • Młodzi, bezrobotni, tymczasowi

Co czwarty młody Polak jest bezrobotnym, a prawie 70 proc. zatrudnionych pracuje na podstawie umów czasowych. Osób bez pracy jest prawie 3 razy więcej, niż wynosi przeciętna stopa bezrobocia. Ten współczynnik to europejska czołówka i co gorsza wyraźnie rośnie - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na raport Instytutu Spraw Publicznych. Czytaj więcej >>>

  • Nasz mózg nie radzi sobie z pieniędzmi

Układ nerwowy człowieka ewoluował w czasach, gdy pieniądze jeszcze nie istniały. Gdy mózg zaczął utożsamiać pieniądze z bezpieczeństwem, nadał im najwyższy status. W efekcie ulegamy odruchom, które prowadzą nas na manowce i uporczywie powielamy proste błędy. Gdy tylko pojawiają się spore zyski z inwestycji, nasz mózg reaguje na to jak na kokainę – pisze Gazeta Wyborcza.

  • Kto dusi polski eksport?

Firmy z zagranicznym kapitałem napędzają polska gospodarkę w czasach prosperity. Jednak w kryzysie to właśnie globalne koncerny są hamulcem polskiej produkcji i eksportu. Wszystko przez gęstą sieć powiązań gospodarczych Polski z krajami UE.

Rzeczpospolita

  • Kryzys nawet wśród specjalistów

Nawet przebierający do tej pory w ofertach informatycy i handlowcy mieli w ostatnim kwartale mniejszą szansę na znalezienie pracy. Mniejsza ogółem liczba ofert pracy pojawiających się w internecie może świadczyć o stagnacji, a nawet kryzysie. Największy spadek liczby ofert nastąpił w budownictwie.

  • Zbyt mało łupkowych odwiertów w Polsce

Rozwój wydobycia gazu łupkowego w kraju przebiega zbyt wolno, ponieważ firmy boją się inwestować w koncesje w obliczu licznych barier biurokracyjnych i podatkowych, które napotykają. Do tej pory wykonano dopiero 30 odwiertów, podczas gdy do właściwej oceny naszych zasobów potrzebnych jest 100.