Bloomberg

  • MFW: świat zmierza w kierunku głębszej recesji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje, że globalna recesja się pogłębi i obcina prognozy wzrostu. Według nich światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc. - najmniej od momentu kryzysu finansowego w 2009 roku.

Dziennik Gazeta Prawna

  • Hiszpanie i Włosi szukają pracy w Polsce

Kryzys zadłużenia w strefie euro spowodował, że mieszkańcy Południa Europy szukają pracy w Polsce. Głównie - Hiszpanie, ale także Grecy, Portugalczycy i Włosi. Czytaj więcej >>>>

  • Bezrobotny bierze każdą pracę

W urzędach pracy spada liczba "wybrednych bezrobotnych", czyli tych, którzy nie przyjmują propozycji zatrudnienia. W sierpniu polski urzędy wykreśliły z rejestru bezrobotnych 4,7 tys. osób, które bez podania przyczyny nie przyjęły oferowanej im pracy lub innej pomocy. To o aż 41 proc. mniej niż rok wcześniej.

  • LOT zapewnił sobie finansowanie dreamlinerów

Amerykański Exim Bank będzie gwarantował kredyt LOT na zakup pięciu dreamlinerów – ustalił DGP. Czytaj więcej >>>>

  • Huawei i ZTE są zagrożeniem: USA obawiają się chińskich gigantów

Raport Izby Reprezentantów ostrzega przed powiązaniami chińskich firm z armią i rządem. Czytaj więcej >>>>

  • Trzy sposoby na górników

Resort pracy pracuje nad projektami ustaw zmieniających zasady przechodzenia przez górników na emerytury. Chociaż oficjalnie zaprzecza, prowadzi prace analityczne i są one zaawansowane - ustalił "DGP".

Gazeta Wyborcza

  • Bierecki robi odskok

Szef zarządu systemu SKOK-ów Grzegorz Bierceki niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska. Przechodzi do rady nadzorczej. Czy chce uniknąć surowej oceny Komisji Nadzoru Finansowego – pyta „GW”.

Rzeczpospolita

  • UE pęka, Polska traci

Wydzielenie budżetu dla strefy euro, pomysł forsowany przez Niemcy i Francję, oznaczałoby dla Polski utratę kilkudziesięciu miliardów euro z unijnego budżetu na lata 2014-2020. To byłby początek rozbicia UE na dwie Europy – twierdzą polscy europosłowie.

  • Podatek od deszczu

PO proponuje wprowadzenie podatku od deszczu. Właściciele i użytkownicy nieruchomości, z dachu których woda spływa do kanalizacji, będą płacić. Projekt wpłynął już do Sejm.

  • Podróże wciąż niebezpieczne

Wyższe gwarancje ubezpieczeniowe wciąż nie zabezpieczają turystów przed plajtami biur podróży – pisze „Rz”. Biura próbują w ten sposób poprawić wizerunek i zabezpieczyć się po letniej fali bankructw w branży. Najwyższą gwarancję – 150 mln zł - ma obecnie Itaka, o 25 mln zł wyższą niż rok temu.

  • Jak rząd Tuska walczył z kryzysem

Ekonomiści podsumowali dla „Rz” działania rządu od początku kadencji przed zapowiadanym expose premiera. W ich ocenie zabrakło walki z biurokracją. Większość z 20 ekonomistów uważa, że dla pobudzenia wzrostu ważne było przede wszystkim obniżenie podatków i składek jeszcze przez rząd PiS. Inwestycje publiczne w infrastrukturę za rządów PO-PiS pomogły jednak podtrzymać wzrost i nakręciły koniunkturę.

  • Elektroniczne książki zmienią rynek

E-boooki są na razie kroplą w morzu wydawniczego rynku. Jednak zdaniem branży będą coraz popularniejsze także w Polsce – pisze „Rz”.

  • Samsung po raz pierwszy wyprzedził Apple w Rosji

Koreański koncern w sierpniu osiągnął 28 proc. udziału w rosyjskim rynku tabletów, wyprzedzając tym samym Apple o 1,2 proc. W II kw. na globalnym rynku Samsung wyprzedził Apple w sprzedaży smartfonów. Miał udział 35 proc., amerykańska spółka – 18 proc.

  • Czołowe greckie banki rozmawiają o fuzji

Największy grecki kredytodawca National Bank of Greece ogosił przyjazną ofertę przejęcia swojego rywala na krajowym rynku – Eurobaku Ergasis. Transakcja miałby się odbyć wyłącznie za pośrednictwem wymiany akcji.

  • Kryzys branży koncertowej

Polskie zespoły nie radzą sobie z zagraniczną konkurencja, a rynek niszczą bezpłatne imprezy - czytamy w "Rz". Głównym powodem załamania jest kryzys światowej fonografii, który rykoszetem odbił się na rodzimych artystach. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

  • Wykluwa się idea drogowej prywatyzacji

Politycy i urzędnicy coraz częściej myślą o sfinansowaniu dróg i autostrad ze środków prywatnych, ponieważ na pieniądze z budżetu na razie nie ma co liczyć. Pomysł ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czytaj więcej >>>>

  • Eksport polskiej żywności przynosi już 16 mld EUR

Polska eksportuje coraz więcej produktów spożywczych. Za granicę wysyłamy przede wszystkim jabłka, mięso i wódkę, z czego np. sprzedaż zagraniczna mięsa wzrosła w ciągu roku o 5-10 proc. Znaczącym partnerem w handlu drobiem jest Hong-Kong, a także inne kraje azjatyckie.