New York Times

  • Producent baterii składa wniosek o bankructwo

Firma A123, producent baterii z Detroit, złożył we wtorek wniosek o bankructwo. Wydarzenie to jest politycznym ciosem dla administracji Baracka Obamy i jej programu rozwinięcia krajowego przemysłu wytwarzającego baterie, który będzie podłożem dla produkcji samochodów elektrycznych.

  • Prezes Citigroup niespodziewanie odszedł ze stanowiska
Reklama

Vikram Pandit we wtorek niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska prezesa korporacji finansowej Citigroup. Decyzja ta jest prawdopodobnie efektem długotrwałych frustracji zarządu wydarzeniami takimi jak kompromitacja banku związana z negatywną oceną kondycji finansowej przez Rezerwę Federalną.

The Telegraph

  • Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii osiągnęło najwyższy poziom w historii

W Wielkiej Brytanii obecnie zatrudnienie ma najwięcej osób w historii. Narodowy urząd statystyczny podał, że pracę ma 29,59 miliona osób, co stanowi najwyższą liczbę co najmniej od 1971 roku, kiedy zaczęto zbierać takie dane. Jednocześnie spadł poziom bezrobocia w kraju. Wynosi ono obecnie 7,9 proc. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

  • Komornik puka do Biedronki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu towaru w sklepach Biedronki na rzecz brytyjskiej agencji brandingowej Wren&Rowe. Komornik ma zająć wszystkie produkty (spożywcze oraz sprzęt RTV i AGD) sprzedawane przez sieć w zaprojektowanych przez Wyspiarzy opakowaniach. Czytaj więcej >>>>

  • Rewolucyjne puszki made in Poland ruszają na podbój świata

Fitwa Invento opracowała plastikową puszkę z tworzywa PET, która może zrewolucjonizować branżę spożywczą. Puszki mogą być przeźroczyste i przybierać różne kształty, np. kieliszka do wina. W 2011 r. sprzedaż produktu wyniosła 0,5 mln sztuk, w przyszłym roku ma sięgnąć aż 11 mln. Wynalazek został już opatentowany w 90 krajach.

  • ZE PAK tańsze od konkurencji

Niska wycena i zadłużenie oraz perspektywa poprawy wyników finansowych spółki w tym roku to argumenty za kupnem akcji zespołu elektrowni. Jednak dla TFI i OFE ważna jest niezbyt różowa przyszłość na rynku energii.

Gazeta Wyborcza

  • Najdroższa akcja w historii GPW – 4000 zł za LPP

Na zakup jednej akcji gdańskiej spółki odzieżowej LPP nie wystarczyłaby nawet średnia krajowa pensja. Cena walorów właściciela Reserved pobiła wczoraj historyczny rekord warszawskiej giełdy– jedna akcja kosztowała ponad 4 tys. zł. To prawie dwa razy więcej niż wycena akcji Lotosu.

  • Budżetówka bez podwyżek i droższe papierosy

Zmiany przepisów zapisane w przyjętej we wtorek przez rząd projekcie ustawy okołobudżetowej najmocniej uderzą w palących pracowników budżetówki – pisze Gazeta Wyborcza. Od początku przyszłego roku o 5 proc. wzrośnie akcyza na papierosy, a płace w sferze budżetowej zostaną zamrożone.

Rzeczpospolita

  • Polska marka w lidze światowego luksusu

Jak pisze „Rz”, wejście polskiej marki kosmetycznej dr Irena Eris do elitarnego stowarzyszenia Comite Colbert to szansa na poprawę wizerunku naszych rodzimych marek w Europie. Dzisiaj rynek dóbr luksusowych w Polsce (warty już 3,5 mld zł) dynamicznie rośnie. Na świecie 70 proc. rynku produktów luksusowych należy do Europy. Czytaj więcej >>>>

  • Gazprom chce przejąć hiszpański koncern

Chętnych do kupienia Respolu, największego hiszpańskiego koncernu paliwowego, jest wielu. Wśród nich znajdują się Novatek i Gazprom. Rosyjska spółka gazowa ma już udziały w projektach gazowych w Wenezueli, Fkwadorze i na Kubie oraz aktywa w dorzeczu Amazonki.

  • Szklany klif gorszy niż szklany sufit

W kryzysie firmy chętniej jako szefów zatrudniają kobiety. Trend szukania kobiet na stanowiska kierownicze w spółkach, które mają problemy, widać wyraźnie na rynku. Jednak dla kobiet to wyzwanie dwa razy bardziej ryzykowne niż dla mężczyzn, bo muszą jednocześnie walczyć ze stereotypem, że płeć żeńska gorzej radzi sobie z zarządzaniem. Choć bariera szklanego sufitu się zmniejsza, to szklane klify, czyli większa gotowość firm do powierzenia kobietom roli menadżerów, też mogą okazać się zagrożeniem dla ich karier – pisze gazeta.

Bloomberg

  • Emerytura będzie marzeniem w kryzysie

Przejście na emeryturę nie jest rozwiązaniem dla starszego pokolenia Europejczyków – nikomu się to nie opłaca, a rządy podwyższają granicę wieku emerytalnego. Mimo, że wielu ekonomistów zapewnia, iż wydłużenie wieku odejścia emeryturę nie blokuje miejsc pracy dla młodych, to właśnie oni dźwigają najcięższe brzemię kryzysu. W UE bezrobocie wśród młodych przekracza 20 proc. Na Starym Kontynencie pogrążonym w kryzysie emeryci pracują dłużej, nawet jeśli tego nie chcą.