Gazeta Wyborcza

  • Krauze walczy o dostęp do morza

Spółka miliardera Ryszarda Krauzego chce odszkodowań od prezydenta Gdyni i państwa oraz zwrotu cennych nieruchomości w mieście - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Gazeta ustaliła, że spółka Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich kontrolowana przez Prokom Investments żąda zwrotu trzech nieruchomości oraz odszkodowań za działki w Gdyni o łącznej wartości dziesiątków milionów złotych.

>>> Czytaj więcej

  • Gazprom idzie w łupki

Ale tylko po ropę naftową. Wydobycia gazu z łupków rosyjski koncern nie planuje. Gazprom Nieft, naftowe ramię koncernu, zajmie się wydobyciem ropy ze skał łupkowych w Zachodniej Syberii. Spółka ogłosiła wczoraj, że taką decyzję podjęła w piątek jej rada dyrektorów – przypomina gazeta.

  • Szwajcaria to jeden wielki bunkier

Szwajcaria dysponuje ok. 300 tys. schronów rozsianych po całym kraju. Mogę pomieścić prawie 9 mln osób, czyli o półtora miliona więcej, niż wynosi liczba obywateli Szwajcarii – donosi gazeta. Pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości, czy warto dalej utrzymywać tak drogą infrastrukturę.

Rzeczpospolita

  • Ruszyła walka o miliardy

Prezydencja cypryjska pracuje nad propozycją budżetu UE na kolejnych 7 lat – informuje „Rzeczpospolita”. Według nieoficjalnych informacji budżet będzie mniejszy o co najmniej 50 mld euro. Polska dostanie z unijnych funduszy co najmniej 5 mld euro mniej, niż pierwotnie zakładano.

  • Gdzie jest niemieckie złoto

Niemiecka Izba Kontroli żąda od Bundesbanku sprawdzenia rezerw złota, bo nie wiadomo do końca czy w ogóle istnieją – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Na papierze niemieckie rezerwy złota wynoszą 3396 ton i mają wartość 130 mld euro. Z tej ilości tylko 5 proc. znajduje się na terytorium Niemiec. „Czas by nasze złoto wróciło do domu” – orzekła grupa deputowanych Bundestagu, którzy usiłują dostać się do zagranicznych skarbców, aby przekonać się naocznie o istnieniu niemieckiego skarbu.

  • Niemiecka spółka podgryza PGNiG

Handel, firma należąca do niemieckiego koncernu VNG na 2013 r. ma już zakontraktowaną sprzedaż ponad 100 mln m sześc. gazu – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Wzrost sprzedaży wynika z pozyskiwania klientów przemysłowych, którzy z jednej strony chcą kupować tańszy gaz, a z drugiej uniezależnić się od dostaw z PGNiG.

Puls Biznesu

  • Najzyskowniejsze fundusze roku

Puls Biznesu przeanalizował ponad tysiąc funduszy dostępnych w Polsce. Bezkonkurencyjne okazały się fundusze tureckie. Lider rankingu – HSBC GIF Turkey Equity od początku roku powiększył portfele swoich klientów o 52,3 proc. Sporo można było też zarobić w regionie Azji i Pacyfiku i w Grecji.

  • Bond rusza kinom na ratunek

Tylko w pierwszy weekend od premiery nowe przygody Bonda obejrzało już 390 tysięcy osób. To najlepszy weekend otwarcia od dwóch lat, gdy na ekrany wchodził „Shrek Forever” i „Hary Potter”. Ten rekord wystarczy kinom, by w tym kwartale wyjść nad kreskę – pisze Puls Biznesu.

  • Koniec Pandy z Tych

Od nowego roku Fiat chce wstrzymać produkcję starej Pandy w Polsce. Prezes Fiata Sergio Marchionne ma dziś oficjalnie ogłosić decyzję o zakończeniu produkcji. Tyski zakład mocno schodnie – pisze Puls Biznesu.

  • Huta pod kroplówką

Bez wsparcia rosyjsko-ukraińskiego właściciela Huta Częstochowa by nie przetrwała. Światełkiem w tunelu jest budowa South Stream - donosi Puls BiznesuSiedem lat temu stalowy koncern ISD zapłacił za akcje Huty Stali Częstochowa 1,2 mld zł. >>> Czytaj więcej

  • Minister liczy na kryzys

Resort gospodarki nie raz się już na nowelizacji ustawy o strefach ekonomicznych sparzył, ale znów próbuje - informuje Puls Biznesu. Najważniejsze zmiany to zdjęcie limitu funkcjonowania stref oraz wprowadzenie elastyczności w zatrudnieniu dla firm, które dostały zezwolenia przed 2008 r. >>> Czytaj więcej