Ok. 514 mln zł pożyczą funduszowi banki. Alior Bank – 150 mln zł na 5,5 roku, BZ WBK i Banco Santander – kolejne 364 mln zł na 7 lat. 250 mln zł ma dać emisja obligacji, z czego papiery o wartości ok. 200 mln zł obejmie Zygmunt Solorz-Żak lub wskazany przez niego podmiot. – Takie były wymagania banków. Obligacji nie będzie kupował Polkomtel – podkreśla Wojciech Pytel, prezes NFI Midas i członek zarządu Polkomtelu.

Budowa sieci szybkiego internetu w technologii LTE, pozwalającego na przesył danych z prędkością 150 Mbit/s, ruszyła w 2010 r. Finansuje ją NFI Midas, notowany na giełdzie fundusz, którego udziałowcem (w 66 proc.) jest Solorz-Żak. Z kolei do Midasa należą spółki takie jak Aero2, Mobyland i Centernet, które dysponują częstotliwościami radiowymi wykorzystywanymi do przesyłu danych.

Dotychczas Midas postawił ok. 1300 stacji bazowych, dzięki którym LTE dociera do 35 proc. Polaków, a w technologii HSPA+ (transfer danych do 42 Mbit/s) do 87 proc. By zwiększyć zakres sieci LTE do 66 proc., a HSPA+ do 99 proc. populacji, Midas musi wybudować w sumie 4,8 tys. stacji bazowych. Ma to nastąpić do końca 2016 r., a całość kosztować będzie 1 mld zł. Najwięcej, bo aż 3,4 tys. stacji powstać ma w drugiej fazie inwestycji, która już się zaczęła i potrwa do połowy 2014 r.

Z takim zasięgiem Polkomtel i Cyfrowy Polsat mają zwiększać udziały w rynku szerokopasmowego internetu i dać im przewagę nad Orange, T-Mobile i Play. Analitycy mają jednak wątpliwości, czy będzie to takie proste. Jak na razie LTE nie przyniósł Polkomtelowi sprzedażowego boomu. Po pierwszym półroczu ma on ok. 600 tys. klientów mobilnego internetu i zajmuje czwarte miejsce na rynku. Analitycy uznają ostatnie obniżki cen LTE do 9,90 zł za potwierdzenie tego, że popyt jest niewielki. – Dotrzemy z szerokopasmowym mobilnym internetem tam, gdzie go dotychczas nie było. To powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży – jest przekonany Wojciech Pytel.

200 mln zł wydał dotychczas NFI Midas na budowę sieci internetu w technologii LTE

450 mln zł wyda do połowy 2014 r.