Bank inwestycyjny Rothschild Polska, prowadzący sprzedaż Lux Medu, rozesłał już memorandum informacyjne do podmiotów, które wyraziły chęć wzięcia udziału w transakcji i podpisały w ostatnich dwóch tygodniach dokumenty o zachowaniu poufności. Fundusz private equity MID Europa Partners, wystawiający na sprzedaż Lux Med, liczy na zaciętą licytację, która wywinduje cenę medycznej sieci nawet do 1 mld zł. Lista zainteresowanych składa się bowiem ze światowych gigantów private equity, intensywnie poszukujących perspektywicznych transakcji.

Wśród potencjalnych kupujących jest tylko jeden gracz branżowy, brytyjski ubezpieczyciel Bupa, który od dawna interesował się przejęciem Lux Medu. Natomiast wyrażający wcześniej zainteresowanie transakcją polski ubezpieczyciel PZU nie otrzymał ostatecznie memorandum i nie bierze dalej udziału w transakcji.

Największe zainteresowanie sprzedaż Lux Medu wywołała wśród inwestorów finansowych. Jest wśród nich Blackstone, jeden z dwóch najpotężniejszych graczy na świecie, który zarządza aktywami o wartości przeszło 18 mld dol. Jego rywalami w drodze po największą polską sieć medyczną będą EQT (jest w Polsce udziałowcem spółki HTL Strefa), Montagu (będący już właścicielem Emitera), a także Bridgepoint, udziałowiec CTL Logistics. Zwiększyć obecność na polskim rynku spróbuje fundusz Warburg Pincus, który obecnie jest udziałowcem notowanego na warszawskiej giełdzie AmRestu. Natomiast dzięki transakcji wejść na polski rynek spróbuje BC Partners, który wcześniej wymieniany był jako kandydat do przejęcia Żabki.

– W tej chwili trwa kompletowanie doradców i kancelarii do obsługi procesu sprzedaży – mówi DGP osoba znająca kulisy transakcji.

Posiadający około 70 przychodni pod kilkoma markami (m.in. Promedis, CM LIM czy Medycyna Rodzinna) Lux Med zakończył ubiegły rok z 652 mln zł przychodów. Nie wiadomo natomiast, jak wygląda wynik finansowy spółki. Jeszcze w roku 2010, jak wynika ze sprawozdania opublikowanego w Monitorze B, miał 688,9 mln zł długoterminowych zobowiązań. MID Europa Partners liczy, że wysokiej wycenie sprzyjać będą dobre perspektywy dla polskiego rynku usług medycznych. Z szacunków firmy badawczej PMR wynika, że w ubiegłym roku wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej wyniosła 30,8 mld zł, a przez najbliższe pięć lat będzie rosła w tempie 5 proc. rocznie.