Dzisiaj linie lotnicze Qatar Airways ogłosiły, że mogłyby być pierwszym klientem na zakup Boeinga 787-10, nowszej wersji pierwszego ekologicznego samolotu świata.

„Dlaczego nie? Jeśli masz flotę, która osiąga najlepszy poziom kosztów w przeliczeniu na jedno miejsce i milę”, powiedział wczoraj podczas wywiadu Akbar Al Baker, główny dyrektor wykonawczy katarskich linii lotniczych, gdy odbierał pierwszy model Dreamlinera 787-8, który trafi na Bliski Wschód.

"Decyzja o planach sprzedaży nowej wersji Dreamlinera zapadnie wkrótce", powiedział Ray Conner, prezes Boeing Commercial Airplanes, ale odmówił podania bardziej szczegółowych informacji. Obecnie trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami fabryki samolotów z przewoźnikiem z Kataru, jak również z innymi liniami lotniczymi.

W tym tygodniu pierwszy model Dreamlinera 787 trafi do polskich linii LOT. Samolot już został odebrany w Seattle a w rejs do Polski uda się w środę. LOT jest pierwszą europejską linią lotniczą, która będzie miała we flocie tego typu maszynę. W grudniu odbędzie się pierwszy komercyjny lot Dreamlinerem z lotniska w Warszawie.

Dreamliner to pierwszy na świecie jumbo jet zbudowany z ekologicznych materiałów. Choć jest średnich rozmiarów, może latać na dalekich trasach, np. bezpośrednio z Warszawy do Nowego Jorku. Jest zbudowany głównie z materiałów kompozytowych w odróżnieniu od tradycyjnych maszyn budowanych z aluminium.