Coraz większa konkurencja i kurczący się rynek zmuszają telekomy do szukania nowych źródeł przychodów. W przyszłym roku wpływy sieci komórkowych, jak szacuje firma badawcza Audytel, skurczą się o ok. 5 proc. To efekt dużego nasycenia rynku i wojen cenowych, które obniżają wpływy operatorów. Jedyny rosnący segment rynku – internet mobilny – stanowi na razie zaledwie 11 proc. przychodów.
– Ceny usług spadają i nadal będą spadać, to efekt konkurencji. Wszystko zależy teraz od tego, czy będziemy umieli skłonić klientów, by chcieli kupić nową wartość, rozbudowaną ofertę produktów i usług za taką cenę, która pozwoli nam przynajmniej utrzymać przychód na obecnym poziomie, a najlepiej go zwiększyć – tłumaczy Wojciech Pytel, członek zarządu Polkomtelu, operatora sieci Plus.
Telekomy próbują budować tę wartość na dwa sposoby. Jednym są najnowsze gadżety – smartfony i tablety – oferowane klientom przeważnie za złotówkę w abonamencie. Plus na początku przyszłego roku użyje nowej broni w tym pojedynku, czyli smartfonów obsługujących internet mobilny LTE, który pozwala na transmisję danych z prędkością około 100 Mbit/s. Pozostali operatorzy będą musieli poczekać na taki marketingowych wyróżnik co najmniej do drugiego półrocza przyszłego roku. Do tego czasu będą sprzedawać smartfony i tablety obsługujące internet HSPA+, pozwalający na przesył danych z prędkością do 42 Mbit/s.
Reklama
Coraz nowocześniejsze i połączone z internetem urządzenia to z kolei klucz do sprzedaży klientom dodatkowych usług. Każdy z operatorów ma w tym przypadku inną strategię. T-Mobile, dotychczas niestawiający na treści tak bardzo jak konkurenci, w przyszłym roku planuje to zmienić. Operator pracuje nad systemem, który pozwoli jego użytkownikom płacić za treści w sieci jednym kliknięciem, a koszt wpisywany będzie bezpośrednio na rachunek klienta u operatora.
– Możemy zaoferować wydawcom znacznie większy zasięg oraz dostęp do ogromnej bazy klientów. Jesteśmy ekspertami w kwestiach bezpieczeństwa danych i dlatego klienci nam ufają. Dzięki temu możemy im zaoferować dodatkowe usługi, które zostaną doliczone do ich rachunku telefonicznego. To jest przykład naszej strategii, jeśli chodzi o media: albo rozwijanie narzędzi technologicznych, albo partnerstwa – mówi Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile.
Konkurenci – Plus i Orange – stawiają na muzykę i treści wideo. Plus sprzedaje klientom dostęp do muzyki, gazet i książek za pośrednictwem takich serwisów, jak Muzodajnia.pl czy Plusoczytelnia.pl. Operator wciąż zapowiada jednak bardziej rozbudowaną ofertę w pakietach dla swoich klientów. – Kolejnym tematem jest wideo dostarczane za pomocą internetu mobilnego, ale to trudny temat, bo wykorzystuje ogromne zasoby sieci. Wciąż nad tym pracujemy – dodaje Wojciech Pytel z Polkomtelu. Rynek oczekuje ofert pakietowych z dostępem do wideo i zasobów programowych Ipli, należącej do innego podmiotu w grupie – Cyfrowego Polsatu. W muzykę zainwestował także Orange, który oferuje klientom swojej sieci dostęp do muzycznego serwisu Deezer, a dzięki współpracy z platformą n – także dostęp do oferty telewizyjnej w pakietach.