Rzeczpospolita

  • Rząd spóźnia się na kryzys

Ministerstwo Pracy przygotowuje ustawę antykryzysową, która ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać nadchodzące spowolnienie. Problem w tym, że nowe rozwiązania wejdą w życie zbyt późno, twierdzi Rzeczpospolita. >>> Czytaj więcej

  • Niemcy mają pieniądze ale nie mają dzieci
Reklama

Miliardy euro pompowane przez rząd w programy wspierania rodziny, żłobki, przedszkola, ulgi i premie nie są w stanie skłonić Niemców do posiadania dzieci. W ciągu ostatniej dekady w Niemczech liczba dzieci w wieku poniżej 18 lat zmniejszyła się aż o 14 proc. Z najnowszych danych statystycznych wynika, że w 2011 r. stopa urodzin wynosiła 1,36 dziecka na kobietę. Wciąż jest jednak wyższa niż w Polsce.

  • Polski transporter zastąpi licencyjne rosomaki

To początek rozbratu z fińską firmą Patria, z którą nie udało się uzgodnić przedłużenia licencji na rosomaki. Armia chce, aby krajowy przemysł przygotował produkcję nowego polskiego transportera opancerzonego – pisze Rzeczpospolita.

  • Kilkaset milionów złotych na inwestycje firm

To już pewne – w przyszłym roku odbędzie się dodatkowy konkurs na dotacje inwestycyjne z programu „Innowacyjna gospodarka”, których udzielała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – dowiedziała się Rzeczpospolita. Mowa o grantach na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.

Gazeta Wyborcza

  • Pracownicy do tablicy

W przyszłym roku powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy – dowiedziała się Gazeta Wyborcza. Jako pierwsi będą z niego mogli korzystać pracujący z grupy 45+. O tym, czy wysyłać pracownika na kurs językowy albo studia zdecyduje pracodawca. Aż 270 tys. osób rocznie będzie mogło podnieść swoje kwalifikacje.

  • Polacy wybiorą euro

Pierwszy technicznie możliwy termin wejścia Polski do strefy euro to dopiero 2017 rok. – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Dariusz Rosati, przewodniczący komisji finansów PO. „Polacy potrafią liczyć, euro nie zostanie wprowadzone wbrew społeczeństwu” – uważa Rosati.

Puls Biznesu

  • ZUS rozrusza przetargi w IT

Po Nowym Roku ruszy pięć-sześć przetargów kluczowych dla polskiej branży IT – ważyć się będą losy obsługi informatycznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak informuje rzecznik ZUS, każdy z przetargów będzie miał wartość co najmniej 100 mln zł.

  • Miliarderzy są bogatsi

Poczet giełdowych miliarderów otwiera Michał Sołowow, który nie dość, że znów jest najbogatszy, to jeszcze ma więcej niż przed rokiem. I to o 27 proc. Wartość posiadanego przez Sołowowa portfela akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych to obecnie 5,88 mld zł. >>> Czytaj więcej

Polska The Times

  • 3 mld metrów sześciennych gazu z łupków w 2015 roku? To realne

Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, mówi w wywiadzie dla gazety, że ustawa regulująca wydobycie gazu łupkowego zostanie przyjęta w styczniu, a już za dwa lata zaczniemy na tym surowcu zarabiać. Nie wyklucza też subsydiowania przez rząd mniej opłacalnych źródeł, które mogłyby mimo to przynieść zyski dzięki bliskości odbiorcy, np. zakładów przemysłowych.