Rzeczpospolita

  • IKZE – kolejna emerytalna porażka rządu

To miała być rekompensata rządu za zabrania pieniędzy z OFE. IKZE (indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego) miało mieć 1,6 mln Polaków – i to w pesymistycznym wariancie. Tymczasem pieniądze trafiły jedynie na 33 tys. kont. Co prawda Polacy założyli ich nawet więcej, bo 500 tys. - wynika z najnowszych danych za 2012 rok. Co z tego? – pyta „RZ”, skoro nie dostali żadnej zachęty do alternatywnego oszczędzania. Rząd był tak pewny sukcesu, że nie zapewnił nawet przyszłym emerytom ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania pieniędzy w ten sposób.

  • Irlandia się naprawia
Reklama

Pierwszy kryzysowy kraj, który ma szanse wyjść na prostą to Irlandia. Po pięciu latach "drakońskich oszczędności” rząd w Dublinie ma powody do satysfakcji. Irlandia znów jest uznawana za gospodarczego prymusa. Tydzień temu pożyczyła po rentowności 3,3 proc. 2,5 mld euro.

  • Millenium znów pod młotek?

Być może w tym roku szykuje się duża fuzja na rynku bankowym. Na Millenium już ostrzy zęby PKO BP. Choć sprzedaż banku nie jest przesądzona, to taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Portugalski właściciel będzie musiał bowiem spłacić część otrzymanej od rządu pomocy. Jednym ze sposobów na pozyskanie środków jest oddanie w inne ręce polskiej spółki córki.

  • Ile kraj poświęci dla tańszego gazu z Rosji

Bułgaria zapłaciła wysoką cenę za tańszy gaz z Rosji. W kraju wprowadzono zakaz wydobycia gazu łupkowego,a ostatnio wydano zgodę na przebieg South Stream, który ma być alternatywą dla unijnego projektu Nabucco transportującego kaspijski gaz do Austrii. South Stream ma docelowo transportować 63 mln m sześć rosyjskiego gazu rocznie. Dzięki umowie z Gazpromem, podpisanej w listopadzie, rachunki w bułgarskich domach mają spaść w tym roku o 7-8 proc. – tak zapewniają władze. Ale o ile tak naprawdę spadnę nadal - nie wiadomo.

  • Piechociński: zloty mógłby się osłabić

Nowy wicepremier i minister gospodarki w rozmowie z „Rz” powiedział, że sytuacja w europejskiej polityce skłania do bycia eurosceptykiem, a to spełnia oczekiwania wyborców w kraju. Dlatego w tej kadencji wejście do strefy euro nie jest realne. „Powinniśmy zdać sobie sprawę, do jakiej strefy euro mamy wchodzić. (…) Pamiętajmy, ze warunkiem wejścia do strefy euro jest zmiana konstytucji. Nie jest to łatwe, a przy debacie publicznej, w jakiej uczestniczymy, oraz rozkładzie sił politycznych w tej kadencji raczej nie możliwe" - powiedział polityk. Według Piechocińskiego dobrze się stało, że złoty się osłabił w wyniku cięć stóp przez RPP. Jego zdaniem dopiero poziomy 4,3-4,38 zł za euro gwarantują opłacalność polskiego eksportu i zwiększają międzynarodową siłę naszych firm.

Puls Biznesu

  • Ceny mieszkań w 2013 roku będą spadać

Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla rynku nieruchomości na ten rok to dalsza przecena mieszkań. Na poprawę nie ma co liczyć - czytamy w Pulsie Biznesu. >>> Czytaj więcej

  • Koniec zagłębia telewizyjnego

Sharp, Orion i Sumika, które w 2006 roku z wielką pompą wchodziły do podtoruńskich Łysomic, teraz masowo wygaszają produkcję telewizorów i tną zatrudnienie – pisze Puls Biznesu. Japońscy producenci obiecują jednak, że pod Toruniem zostaną.

  • Mała rewolucja w Getinie

Spółka ma nowe podejście do bankowości. Mniej będzie się liczyć sprzedać, bardziej – relacje z klientem okraszone technologiczną rewolucją. Już niebawem bank przedstawi swój nowy rachunek osobisty. Znajdzie się w nim wiele nowoczesnych rozwiązań, m.in. płatności mobilne, zbliżeniowe, przelewy przez sms, facebooka, czy karty z ekranami ciekłokrystalicznymi.

  • „Efekt Solara” odczuwa cały rynek

Awantura o odzieżową spółkę odbija się czkawką innym emitentom - pisze Puls Biznesu. Fundusze nieufnie traktują firmy, które chcą pozyskać kapitał. Żądają wysokiego dyskonta. Fundusze podejrzewają zarząd spółki Solar o manipulacje. Dziś akcje Solara są warte o połowę mniej, niż podczas debiutu na GPW.

  • CeBIT pozwoli polskim technologiom rozwinąć skrzydła

Polska jest partnerem strategicznym największych na świecie targów nowych technologii CeBIT. Impreza rozpoczyna się na początku marca w Hanowerze. To wyjątkowa szansa dla polskich firm, branża IT może liczyć na promocyjne wsparcie. Według organizatorów, na targach może zaprezentować się ponad 150 firm z Polski.

Gazeta Wyborcza

  • Nie taki Grek bogaty, nie taki Polak biedny

Polska jest jednym z najtańszych krajów w Unii Europejskiej. W Grecji codzienne zakupy kosztują więcej niż we Włoszech czy w Belgii – wynika z szacunków Gazety Wyborczej przeprowadzonych na podstawie danych Eurostatu. W Polsce określony koszyk zakupów można kupić najtaniej w UE, ale średni dochód na rękę Polaka jest 5 razy niższy niż w Luksemburgu i 3 razy niższy niż we Włoszech. W Grecji średni dochód był w 2011 roku o 77 proc. wyższy niż u nas.

  • Polska – plac budowy dróg opóźnionych

Po wielki wysypie nowych dróg na Euro 2012 w Polsce nastał czas przestoju. Żaden znaczący przetarg drogowy rozpoczęty za rządów ministra transportu Sławomira Nowaka nie zakończył się umową – pisze Gazeta Wyborcza. Po zeszłorocznej fali bankructw polskich firm budowlanych wstrzymano budowę kilku ważnych dróg – powstaną parę lat później, niż planowano.