Rzeczpospolita

  • Rozsądek Polaków osłabi gospodarkę

Polacy boją się pożyczać od banków. Pierwszy raz w ciągu kilku ostatnich lat mamy do czynienia ze stagnacją na rynku kredytów. Może to poważnie osłabić konsumpcję – pisze „Rz”. O ile w poprzednich latach gospodarstwa domowe zwiększały swoje zobowiązania kredytowe aż o 65 mld rocznie, to na koniec 2012 roku zwiększyli je zaledwie o 1,3 mld. Obecnie Polacy są zadłużeni w bankach na 548 mld zł, według danych z końca ubiegłego roku.

  • Cypr – mała wyspa z dużymi potrzebami
Reklama

Cypr prosi strefę euro o pomoc. Unii nie podoba się jednak rosyjska mafia i pranie brudnych pieniędzy. Najwięcej sprzeciwu płynie od niemieckiej opozycji. A Angela Merkel (szefowa chadeków) nie przeforsuje pakietu pomocowego dla tonącej wyspy bez pomocy lewicy. Eurogrupa (ministrowie finansów krajów strefy euro) przeprowadzi dokładną analizę sytuacji gospodarczej Cypru na wspólnym forum w trzeciej dekadzie stycznia.

  • Oszuści ubezpieczeniowi grasują

Rośnie liczba oszustów ubezpieczeniowych. Najwięcej wyłudzeń od firm ubezpieczeniowych dotyczy wypadków motoryzacyjnych, szkód osobowych i polis na życie. Oszuści najczęściej symulują stłuczkę lub wypadek samochodowy.

  • Co zrobić z górą grosza?

NBP przygotowuje plan wycofania drobnych monet z obiegu. ‘Rz” zastanawia się co się stanie z taką góra grosza? Warszawiacy są przezorni i wymieniają jednogroszówki na monety o wyższym nominale – przyznają przedstawiciele banku centralnego. Tuż po denominacji wybito zaledwie 29 mln jednogroszówek, ale na przykład w 2005 roku nakład wyniósł już 375 mln. Według szacunkowych danych w domach i portfelach Polaków jest około 4,6 mld monet 1 gr i 2,3 mld monet o nominale 2 gr. Wszystkich monet jest niespełna 13 mld.

  • LOT potnie siatkę połączeń 

Narodowy przewoźnik, nad którym zawisło realne widmo bankructwa, stawia na oszczędności. „Musimy zatrzymać tylko samoloty niezbędne do obsługi rentownych tras” – powiedział „Rz” nowy prezes spółki Zbigniew Mazur. Likwidacja połączeń nie nastąpi z dnia na dzień - zapewnia prezes - ale z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Może się jednak zdarzyć, że pasażerowie, którzy wykupili bilety na najmniej rentowne loty nie polecą i otrzymają zwrot pieniędzy.

  • Miliardowy rok na rynku smartfonów

Szykuje się przełom w branży ultraszybkiego Internetu oraz smartfonów – przekonują analitycy Deloitte. Według przewidywań spółki grono użytkowników usługi LTE urośnie dynamicznie do 200 mln osób w skali globu. W Polsce choć zostaną udostępnione dodatkowe zakresy częstotliwości komórkowych, konsumenci nadal mogą odczuwać niedobór pasma. Ma to znaczenie szczególnie dla użytkowników smartfonów – część z nich jest poza zasięgiem szybkiego mobilnego Internetu (nie tylko LTE).

Puls Biznesu

  • Najtańszy kredyt u Rostowskiego

35 miliardów 700 milionów złotych - tyle, nie licząc odsetek, są winni fiskusowi polscy podatnicy. Wiele firm z rozmysłem nie płaci podatków, bo to tanie źródło finansowania - czytamy w Pulsie Biznesu. Dziennik zauważa, że za podatki, które Polacy powinni zapłacić, można by wybudować 864 kilometry autostrad. >>> Czytaj więcej

  • Wielki dołek na rynku hipotek

W listopadzie banki w Polsce udzieliły 2,7 mld zł kredytów hipotecznych. To najsłabszy wynik od 2009 roku – podaje Puls Biznesu. Nie pomógł nawet funkcjonujący jeszcze w 2012 roku program Rodzina na Swoim. Bankowcy ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami.

  • Państwo pomoże promować polskie gry komputerowe

Resort gospodarki będzie wspierał polskich producentów gier komputerowych i pomoże im promować się na najważniejszych targach zagranicznych. Ministerstwo rozpisało już przetarg na wybór podmiotu, który będzie pomagał polskim przedsiębiorcom zaistnieć na rynkach zagranicznych. Na oferty czeka do końca stycznia, a wsparcie ma ruszyć od marca.

Gazeta Wyborcza

  • Polskie wraki drogowe

Nie wszystkie wypadki drogowe zdarzają się z powodu brawury polskich kierowców. Wiele z nich to wina niesprawnych technicznie pojazdów. W Polsce nie kontroluje się skutecznie aut jeżdżących po drogach, a połowa z nich ma ponad 10 lat. Przepisy w tej sprawie są przygotowywane od lat, ale Sejm wciąż nie może ich uchwalić.

  • Kto stanie na czele Inwestycji Polskich?

W tym tygodniu resort skarbu ogłosi konkurs na stanowisko prezesa zarządu nowej państwowej spółki – Polskie Inwestycje Rozwojowe SA (PIR), która wraz z BGK będzie finansować program Inwestycje Polskie. Na giełdzie nazwisk pojawiają się takie osoby jak Katarzyna Zajdel-Kurowska (doradca prezesa BGK, była wiceminister finansów), Mariusz Grendowicz (były prezes BRE Banku), Wiesław Rozłucki (były prezes GPW) czy Piotr Kamiński (członek zarządu Totalizatora, były wiceprezes GPW).

  • Debiut PHN na GPW możliwy już w lutym

Polski Holding Nieruchomości (PHN) szykuje się do giełdowego debiutu. W ręce inwestorów trafi do 25 proc. akcji spółki. Według informacji gazety Wyborczej, KNF może zatwierdzić prospekt emisyjny i otworzyć drogę do oferty publicznej PHN jeszcze w tym tygodniu. Oznacza to, że debiut PHN na GPW mógłby się odbyć już około 15 lutego.