Puls Biznesu

  • Szybki pieniądz od giełdowych bogaczy

Gdy bank odmówi pożyczki przedsiębiorcy, może on szukać szybkiej gotówki u znanych inwestorów z GPW. Potrzebującym biznesmenom, o ile nie są „oczywistymi bankrutami” i mają solidne zabezpieczenie, nie odmawia m.in. Mariusz Patrowicz kontrolujący Fon i Atlantis. Szybkie pożyczki daje też Prymus Krzysztofa Moski, akcjonariusza Lenteksu i Plast-Boksu – pisze Puls Biznesu.

  • Państwo dwukrotnie zarabia na fotoradarach
Reklama

Na drogowych piratach zarobi nie tylko minister finansów. Głównym dostawcą urządzeń jest spółka kontrolowana przez państwo - czytamy w Pulsie Biznesu. Gazeta wyjaśnia, że firma Zurad, która należy do państwowej grupy Bumar Elektronika, sprzedała do tej pory ponad 300 stacjonarnych radarów. >>> Czytaj więcej

  • Energetyka obywatelska, czyli rewolucja pod strzechami

Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji zapowiada energetyczną rewolucję w polskich domach. Chce, by każdy mieszkaniec Polski produkował energię elektryczną. Nie zamierza jednak odbierać chleba tradycyjnym producentom i proponuje opłatę za gotowość do produkcji. Eksperci podkreślają jednak, że zanim mikroelektrownia powstanie w każdym domu, trzeba będzie wydać krocie.

  • Zaostrza się walka o płatności mobilne

Prawdopodobnie już w lutym PKO BP uruchomi płatności mobilne. Na rynku, o który telekomy biją się z bankami, robi się ciasno – pisze Puls Biznesu. Wygra ten, kto zdoła przeforsować swój standard.

Gazeta Wyborcza

  • Słowacka motoryzacja wyprzedza Polskę

W 2012 roku an Słowacji wyprodukowano ok. 900 tys. samochodów. To prawie o 50 proc. więcej, niż w Polsce. Słowakom impet dała produkcja miejskich aut VW, tymczasem Polska cierpi z powodu ograniczenia produkcji aut Fiata – zauważa Gazeta Wyborcza.

  • Ostatni taki budżet

Unijne fundusze na lata 2014-20 mają być wydawane na innowacje, przedsiębiorczość i autostrady. Tak przynajmniej wynika z planów rządu. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego mówi, że rząd chce skupić się na tych działaniach, które przyniosą większe wpływy do budżetu i spowodują wzrost miejsc pracy.

Rzeczpospolita

  • Ceny mieszkań w dołku, firmy w opałach

Odwlekanie wprowadzenia nowego programu rządowych dopłat do kredytów mieszkaniowych może sprawić, że deweloperom trudno będzie utrzymać się na rynku. Wysoka podaż nowych mieszkań i perspektywa wprowadzenia „Mieszkania dla Młodych” dopiero w 2014 roku może spowodować rekordowy dołek cenowy.

  • Nowy koncern pancerny powstaje na Podkarpaciu

Jak dowiedziała się „Rz”, rząd planuje stworzenie nowego koncernu zbrojeniowego na czele z Hutą Stalowa Wola. Koncern miałby między innymi przejąć część spółek specjalistycznych Bemaru. Będzie też produkował broń pancerną i artyleryjską. >>> Czytaj więcej

  • Polska nadal ma daleką drogę do liberalizacji rynku gazu

Jak mówi prezes nowo otwartej Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor, umożliwienie handlu gazem na giełdzie jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do uwolnienia rynku gazu w Polsce. Wciąż brakuje nam swobody wyboru dostawcy i dysponowania zakupionym paliwem. Zbyt wolno rozwija się też infrastruktura przemysłowa.

  • Branża hazardowa w trzy lata stopniała o 31 proc.

Kilka lat po wybuchu tzw. afery hazardowej przychody z hazardu zmalały o około 6 mld złotych. Spadają zarobki właścicieli salonów gier, punktów gier na automatach oraz loterii audiotekstowych, lecz rosną zyski kasyn, gier liczbowych i loterii Totalizatora Sportowego, a także bukmacherów.