Jak tylko Komisja Nadzoru Finansowego skończy prace nad dwiema rekomendacjami dla banków dotyczącymi zdolności kredytowej, opracuje projekt założeń kolejnej, tym razem dotyczącej bancassurance, czyli sprzedaży przez banki polis ubezpieczeniowych – informuje Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. W przypadku rekomendacji T, dotyczącej kredytów detalicznych, zostało już tylko przyjęcie dokumentu przez komisję. Rekomendacja S, która reguluje zasady udzielania kredytów hipotecznych, jest na etapie konsultacji, które poprzedzają ustalenie ostatecznej wersji.
W rekomendacji dotyczącej bancassurance pojawi się zalecenie, żeby banki rozliczały dochody ze sprzedaży polis nie jednorazowo w momencie sprzedaży ubezpieczenia, lecz rozkładając je w czasie. Obowiązywać mają zasady podobne jak w przypadku kredytów, gdzie prowizje rozlicza się przez cały okres spłaty. – Istotą działalności bankowej jest budowanie stabilności, bezpieczeństwa i efektywności nie tylko krótkoterminowo, ale przede wszystkim w średnim i długim okresie. Dotyczy to także rachunkowego podejścia do rozliczania dochodów i kosztów związanych z wszelkimi produktami, również ubezpieczeniowymi – tłumaczy Dajnowicz.
W październiku ubiegłego roku nowe zasady dotyczące bancassurance zapowiadał w rozmowie z DGP Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF.
Sprzedaż ubezpieczeń to w kilku ostatnich latach jeden z głównych motorów zwiększania przychodów w bankach. Za przykład może posłużyć sprawozdanie Banku BGŻ za III kw. 2012 r. (który nie wyszczególnia wpływów z prowizji ubezpieczeniowych): „Wzrost przychodów prowizyjnych osiągnięty został głównie dzięki wyższym przychodom z tytułu opłat i prowizji od kredytów i pożyczek o 30,7 proc. w związku ze zwiększoną aktywnością w udzielaniu kredytów w rachunku bieżącym, a także rozpoczęciem w lutym 2012 r. oferowania ubezpieczeń Aviva do kredytów gotówkowych dla klientów detalicznych”.
Reklama
Nowa rekomendacja będzie mieć znaczący wpływ na finanse części banków, dla których sprzedaż polis dołączanych zwykle do kredytów jest od pewnego czasu znaczącym źródłem przychodów. – Dotyczy to przede wszystkim banków, które notują dużą sprzedaż kredytów gotówkowych, jak Alior Bank, Getin Noble Bank i PKO BP – wskazuje Dariusz Górski, analityk sektora bankowego w DM BZ WBK.
Nowe regulacje mogą się okazać szczególnie dotkliwe dla Aliora, któremu sprzedaż polis przynosi ponad połowę wpływów z prowizji. Przychody z prowizji ubezpieczeniowych były dotąd wyższe niż cały zysk netto tego banku.
„Nie jest jasne, czy KNF ma prawo bezpośredniego regulowania sposobu ujmowania przychodów z tytułu bancassurance zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej” – pisał niedawno Alior w prospekcie emisyjnym. Zaraz przyznawał jednak, że „nie można wykluczyć, że KNF może bezpośrednio regulować tryb i termin pobierania opłat z tytułu produktów bancassurance”. Wczoraj w odpowiedzi na pytania DGP bank stwierdził: „Biorąc pod uwagę, że nie jest znany kierunek i zakres potencjalnych zmian, trudno jest ocenić ich ewentualny wpływ na sposób dekretacji przychodów z tego tytułu”.