W następstwie trzęsień ziemi w 2011 roku, o których spowodowanie obwiniano testowe odwierty, metoda szczelinowania hydraulicznego została w Wielkiej Brytanii zakazana na 18 miesięcy. W grudniu rząd Davida Camerona ogłosił, że testy będą mogły być wznowione przy zachowaniu środków minimalizujących ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi.

Władze Wielkiej Brytanii, dając zielone światło na poszukiwania gazu łupkowego, planują również wprowadzenie ulg podatkowych, które mają zachęcić potencjalnych inwestorów. Wpływ mają na to rosnące ceny paliw, a także spadające wydobycie ze złóż gazu na Morzu Północnym.

Wznowienie poszukiwań gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii może pomóc rozwojowi technologii szczelinowania hydraulicznego, która zapewniła Stanom Zjednoczonym status największego producenta gazu ziemnego na świecie. Metoda ta spotyka się bowiem w Europie z dużym oporem, a kraje takie jak Francja zakazały nawet jej stosowania.

Na chwilę obecną poszukiwania gazu łupkowego zapowiadają dwie brytyjskie firmy. Cuadrilla Resources Ltd., z którą związany jest były szef koncernu BP John Browne oraz IGas Energy Plc ogłosiły, że w 2013 roku wykonają przynajmniej cztery odwierty w poszukiwaniu gazu ze źródeł niekonwencjonalnych.

Reklama

Wydobycie gazu łupkowego prawdopodobnie przyciągnie wkrótce także nowych inwestorów. Właściciel Cuadrilli, AJ Lucas Group, prowadzi rozmowy o sprzedaży udziałów w zagłębiu Bowland - obszarze, na którym mogą znajdować się zasoby gazu stukrotnie większe od rocznego importu Wielkiej Brytanii.

„Zasoby gazu łupkowego o których mówimy mogą być równe przynajmniej jednej trzeciej złóż na Morzu Północnym. Ich zagospodarowanie przyniosłoby Wielkiej Brytanii ogromne korzyści” mówi Tom Rotty, dyrektor Ineos Grop AG, firmy wykorzystującej gaz do produkcji energii i środków chemicznych. „Niewykluczone, że Wielka Brytania ponownie stałaby się eksporterem gazu” – dodaje ekspert.

Brytyjski gaz z łupków już w 2013 roku?

Według zapowiedzi ministra energetyki Johna Hayesa, szczegółowe informacje dotyczące zachęt podatkowych podane zostaną w kwietniu, a rząd jest w trakcie przeprowadza badań środowiskowych przed kolejną rundą licytacji licencji wydobywczych.

Cuadrilla planuje w 2013 roku wykonać dwa odwierty – jeden na złożach w miejscowości Banks w Lancashire, drugi zaś w pobliżu Blackpool, gdzie w 2011 roku wystąpiły trzęsienia ziemi, najprawdopodobniej spowodowane szczelinowaniem hydraulicznym. Przedsiębiorstwo zapowiada, że produkcja ze złóż zlokalizowanych w północno-zachodniej Anglii może rozpocząć się już w 2014 roku.

IGas, producent gazu z siedzibą w Londynie, dzięki sprzedaży akcji zgromadził w tym miesiącu 23,1 mln funtów. Pieniądze te może przeznaczyć w przyszłym roku na zakup licencji na poszukiwanie gazu łupkowego.

„W 2013 roku planujemy rozpocząć testowy program dwóch odwiertów” mówi Andrew Austin, dyrektor zarządzający IGas „Kolejne testy będą przedmiotem osobnego planu i prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w 2014 roku”.