Autorzy dokumentu oczekują od rządu sformułowania jasnych zasad, na jakich może być stosowana metoda szczelinowania hydraulicznego, używana przy wydobywaniu gazu łupkowego. Według krytyków, technika ta może prowadzić do zanieczyszczenia wody pitnej i zwiększa ryzyko wystąpienia wstrząsów sejsmicznych. - informuje Reuters.

Projekt rezolucji został złożony z inicjatywy deputowanych SPD i Zielonych, którzy mają większość w wyższej izbie niemieckiego parlamentu. Chcieliby oni, aby zgoda na przeprowadzenie szczelinowania hydraulicznego była wydawana przez poszczególne kraje związkowe po upewnieniu się, że nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne. Rezolucja Bundesratu nie jest jednak dla rządu Angeli Merkel wiążąca – podaje agencja.

Dotychczas Niemcy nie wprowadzili jednolitych przepisów w zakresie wydobycia gazu łupkowego, a decyzja o wydawaniu pozwoleń na szczelinowanie hydrauliczne pozostaje w gestii poszczególnych części federacji. Wydawanie licencji zostało jednak w ostatnich miesiącach praktycznie wstrzymane.

Jedynie 14 proc. konsumowanego przez Niemców gazu pochodzi z krajowej produkcji. Eksploatacja złóż gazu łupkowego mogłaby złagodzić skutki kurczących się zasobów surowca konwencjonalnego, a także zmniejszyć uzależnienie od importu. Federalny Instytut Geologii i Surowców Naturalnych ocenia, że zasoby możliwego do wydobycia gazu łupkowego na terenie Niemiec wynoszą od 0,7 do 2,3 bln metrów sześciennych.

Reklama