PKB w USA spadł o 0,1 proc. kwartału do kwartału w IV kw. 2012 roku, podał w środę amerykański Departament Handlu. Informacja ta nie zasmuciła jednak ekonomistów pytanych przez agencję Bloomberg.

Gospodarka USA w bieżącym kwartale wzrośnie. Przyczyni się do tego m.in. wzrost wydatków na obronność w Stanach Zjednoczonych – uważają analitycy JPMorgan Chale, Bank of America i Morgan Stanley.

Przedsiębiorstwa prawdopodobnie zwiększą zapasy, a zaś wydatki na konsumpcję pójdą w górę.

„Byłoby błędem uważać ostatni spadek amerykańskiego PKB, spowodowany m.in. chwilowym obniżeniem wydatków na obronność, za zwiastun recesji. Oczekujemy wzrostu PKB w I kw. 2013 roku o 2 proc.” – uważa Nigel Gault, główny ekonomista w IHS Global Insight z Lexington w stanie Massachusetts.

Z kolei Mark Zandi, główny ekonomista z West Chester z Pensylwanii twierdzi, że amerykańska gospodarka będzie się znajdować na ścieżce wzrostu dzięki ożywieniu na rynku nieruchomości, stopniowo polepszającej się sytuacji na rynku pracy oraz wzrastającemu eksportowi. Zandi przewiduje, że w 2013 roku amerykańska gospodarka powiększy się o 2,1 proc.