Wydobycie wyniesie ok 15 mln m3 gazu rocznie przez pierwsze dwa-trzy lata.

"Zasoby wydobywalne złoża to ok. 200 mln m3, ale jest ono położone stosunkowo blisko złóż eksploatowanych, co znacząco obniżyło koszty jego zagospodarowania. Wydobywany gaz przesyłany jest do kopalni gazu Radlin znajdującej się ok. 10 km od złoża Winna Gora" - podała spółka w komunikacie.

Złoże znajduje się na koncesji Kórnik-Środa Wielkopolska. PGNiG jest właścicielem koncesji oraz operatorem i posiada 51% udziałów. Pozostałe 49% udziałów należy do spółki FX Energy. Na koncesji Kórnik-Środa Wielkopolska PGNiG rozpoczęło również w styczniu wiercenie otworu poszukiwawczego gazu ziemnego Mieczewo-1K, którego głębokość sięga w tej chwili ok 1958 m. Wiercenie otworu potrwa jeszcze ok 2-2,5 miesiąca. Planowana głębokość otworu to 3360 m, podano także.

"Potencjalne zasoby wydobywalne złoża są szacowane na ok 500-600 mln m3. Jeśli odwiert potwierdzi szacunki, wydobycie mogłoby rozpocząć się w dwa-trzy lata od zakończenia wiercenia" - czytamy dalej.

Reklama

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.

>>> Czytaj również: Prezes PGNiG: Ostatnia obniżka cen gazu nie ma precedensu