Program ruchu bezwizowego umożliwia obcokrajowcom przybywanie na terenie Stanów Zjednoczonych przez 90 dni bez konieczności posiadania wizy.

Do ruchu bezwizowego w USA kwalifikuje się aktualnie 37 państw świata. Jak zaznacza dziennik Europolitics, mimo ciągłych starań polskich i europejskich polityków, Polska jest jednym z zaledwie czterech państw Unii Europejskiej, które wciąż muszą korzystać z wiz w przypadku wyjazdu do USA. Oprócz nas, do programu ruchu bezwizowego nie jest nadal włączona Bułgaria, Cypr i Rumunia.

Nowy projekt został zgłoszony w Kongresie w poniedziałek 4. lutego przez demokratycznego kongresmena Mike’a Quigley’a i republikanina Aarona Schocka oraz senatorów Marka Kirka z Illinois z i Barbarę Mikulski z Maryland. Propozycje nowej ustawy pokrywają się z założeniami projektu wniesionego do Izby Reprezentantów i Senatu USA w zeszłym roku.

Choć prezydent Barack Obama zapowiedział, ze podpisze projekt ustawy o wizach, jego poparcie może nie wystarczyć do przeforsowania korzystnych dla Polaków przepisów. Nowy projekt może podzielić los ustawy z 2012 roku i utknąć w senacie – podkreśla Europolitics.

Reklama

>>> Czytaj też: USA przez wizy mogą tracić nawet 850 mld dolarów rocznie

Obecne przepisy umożliwiają zniesienie obowiązku posiadania wiz do USA obywatelom tych krajów, których konsulaty odrzucają mniej niż 3 proc. wniosków o wizy. Zgodnie z nowym projektem ustawy, dla krajów, które blisko współpracują z USA, próg ten mógłby zostać podniesiony do 10 proc.

W 2012 roku współczynnik odrzucanych wniosków o wizy w Polsce wynosił 9,3 proc., co oznacza, że nasz kraj mógłby skorzystać z nowych przywilejów. Ten sam wskaźnik dla Bułgarii i Rumunii wynosi odpowiednio 18 proc. i 17 proc., dyskwalifikując te kraje z ubiegania się o udział w ruchu bezwizowym. Cypr nie został do tej pory włączony do VWP, ponieważ nie spełnił wymogów dotyczących odpowiedniej kontroli na swoich granicach.

>>> Czytaj też: Podwyżka opłat wizowych na wyjazdy do USA

Do kwestii zniesienia wiz dla Polaków sceptycznie podchodzi też amerykańska Polonia. Zdaniem Franciszka Spuli, szefa Kongresu Polonii Amerykańskiej, największej polonijnej organizacji w USA, przypomina, że w poprzednich lata sprawa zniesienia wiz upadała, bo napotykała na sprzeciw w Kongresie. Z kolei polityczny komentator polonijnego Radia Echo, Aleksander Siemiński z Chicago, podkreśla, że choć w ostatniej dekadzie o tej sprawie mówiło się i pisało wiele w mediach, to dla Polaków nie było żadnych pozytywnych efektów.