Gazeta Wyborcza
- Polska jest całkiem inna niż pięć lat temu
W Polsce lubimy skupiać się na błędach w wydawaniu funduszy unijnych. Ale Europa widzi nas jako państwo cudów – mówi w wywiadzie dla gazety minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Łatwo jest powiedzieć, że gdzieś zbudowano niepotrzebnie Aquapark, więc całość pieniędzy jest źle wydana. Inwestycje w tego różnego rodzaju spektakularne „ozdobniki” to zdecydowana mniejszość – przekonuje pani minister.
- Związek partnerski dobry dla fiskusa
Jednym z największych wygranych po zalegalizowaniu związków partnerskich może być budżet państwa – pisze „Gazeta Wyborcza”.
W ordynacji podatkowej jest przepis, że małżonkowie ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe jednego z nich. W związku nieformalnym to prawo nie obowiązuje. Wprowadzenie związków partnerskich zwiększyłoby szanse fiskusa na odzyskanie niezapłaconych podatków – wyjaśnia gazeta.
- No i co z tarczą?
Żadne decyzje o rezygnacji z tarczy antyrakietowej w Polsce nie zostały w Waszyngtonie podjęte. Jednak szef BBN gen. Stanisław Koziej ma rację, kiedy mówi, że nie można tego wykluczyć – pisze gazeta.
„Podejście USA jest niezmienne – tarcza będzie w Polsce na czas. Nie ma raportu Pentagonu – może to niepotwierdzony raport GAO?” – napisał na Twiterze ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Jednak szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej uważa, że nasi amerykańscy sojusznicy tarczy w Polsce nie wybudują. Jak zaznacza, jest to jego „osobisty pogląd”. Świadczą o tym, zdaniem gen. Kozieja, liczne sygnały z USA. W tej sytuacji powinniśmy zająć się budową własnej i natowskiej tarczy antyrakietowej – twierdzi generał.
Puls Biznesu
- Karkosik będzie wydobywał nikiel w Indonezji
Należący do Romana Karkosika NFI Krezus podpisał wczoraj umowę o współpracy ze spółką Nikel Miting Indonesia (NMI). Indonezyjski partner Karkosika jest operatorem złoża zlokalizowanego na wyspie Seram, na indonezyjskim Atolu Moluki. Krezus nabył również 60 proc. akcji spółki Jeanette Indonesia, która zajmie się eksploatacją złoża. Jak mówi Arkadiusz Krężel, szef rad nadzorczych firm z grupy Karkosika, całkowita zasobność złoża może wynosić nawet 200 mln ton, a eksploatacja pierwszego pola może się rozpocząć "od ręki" - pisze Puls Biznesu.
- Światowy trend uderza w sieć bankową w Polsce
W ostatnich latach tylko dwa banki ogłosiły oficjalne cięcia w sieci swoich placówek – Citi Handlowy oraz Nordea - banki zamknęły w ubiegłym roku 100 oddziałów. Ale nieoficjalnie i bez rozgłosu branża zamyka kolejne placówki. Największy poziom liczebności placówek banki osiągnęły w czerwcu 2009, kiedy to funkcjonowało 15 017 oddziałów. Od tego czasu sieć skurczyła się o ok. 1,5 tys. placówek i w listopadzie 2012 roku osiągnęła poziom najniższy od I kw. 2008 roku – 13 586. Chociaż bankowcy deklarują, że nie mają takich planów, wszystko wskazuje na to, że zamykanie oddziałów jest odzwierciedleniem szerszego trendu – donosi gazeta.
- NFZ daje i zabiera, inwestorzy tracą
Inwestycje w medycynę stają się coraz bardziej ryzykowne. Jeden z podmiotów zainwestował 90 milionów złotych w placówkę, która stoi pusta. >>> Czytaj więcej.
Rzeczpospolita
- Luksusowe auto bez obciążeń podatkowych
Rośnie liczba aut sprowadzanych w sposób pozwalający uniknąć podatku – pisze „Rz”. Rejestrując zagraniczny samochód luksusowy jako pomoc drogową można na samej akcyzie zaoszczędzić nawet blisko 200 tys. zł. Według danych z ewidencji pojazdów w 2012 roku sprowadzono do Polski 425 takich modeli. Większość z nich to marki premium (Audi, BMW, Mercedes), z kategorii cenowej powyżej 200 tys. zł – wynika z raportu Instytutu Samar. Wśród samochodów rejestrowanych jako pomoc drogowa znalazły się też auta sportowe jak Ferrari i Audi A6. Pomoc drogowa to kolejny po bankowozach sposób na ominięcie podatków w prywatnym imporcie aut do kraju.
- Zegarek zawsze kupią
Gdyby nie doskonała sprzedaż luksusowych zegarków, największe firmy jubilerskie zakończyłyby poprzedni rok kiepskimi wynikami finansowymi. W 2012 roku obroty branży jubilerskiej były minimalnie większe niż rok wcześniej, Dotychczas ten segment rynku radził sobie doskonale, ale ostatni kryzys go nie ominął. Polacy idą za trendem z innych krajów i wybierają coraz droższe zegarki i biżuterię.
- Święto warte 18 mld USD
Nadchodzi święto przedsiębiorców. Kwiaty, biżuteria, romantyczne podróże i kolacje – z okazji święta zakochanych – to poważny zastrzyk dla PKB w USA. Za Oceanem Walentynki urosły do rangi jednego z najważniejszych handlowych wydarzeń roku – zaraz po Świętach Bożego Narodzenia. Sprzedawcy zacierają ręce. Szacuje się, że w tym roku wydatki Amerykanów 14 lutego będą wyższe o 3,2 proc. – a wyniki sprzedaży są papierkiem lakmusowym nastrojów na rynku. W Polsce wzorem zachodnich krajów święto zakochanych staje się coraz bardziej komercyjne