Rzeczpospolita

  • Podatkowy cios w rodziny

Skarbówka żąda podatku od rodzin wielodzietnych, które korzystają z gminnych kart uprawniających do zniżek – donosi gazeta.

Niższa cena biletu na basen, ulga na kino i teatr, darmowe wejście do zoo – tak samorządy wspierają rodziny wielodzietne. Jednak z najnowszej interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie, do której dotarła „Rz”, wynika, że osoby mające zniżki uzyskują korzyść majątkową, którą trzeba opodatkować.

Reklama
  • Chleb zdrożał o jedną trzecią

Przez ostatnich pięć lar inflacja była dla nas bardzo dotkliwa. Wielu rodzinom podwyżki płac ledwo starczyły na pokrycie kosztów życia – pisze gazeta.

Od grudnia 2007 do grudnia 2012 inflacja konsumencka wyniosła średnio 18,9 proc., jednak ceny wielu podstawowych produktów i usług rosły znacznie szybciej – wynika z analizy gazety. „Rzeczpospolita” jako przykład podaje jaja, które zdrożały w tym czasie aż o 67 proc, cukier – o 40 proc., zaś chleb o 37 proc.

  • Trudny jubileusz Gazpromu

W 20-lecie istnienia, rosyjski gigant gazowy odnotował największy spadek eksportu i wydobycia – zaznacza „Rz”.

Gazprom wyeksportował 178,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego i 21,4 mln metrów sześciennych LNG za 4,7 mld dol. Sprzedaż do Europy (razem z Turcja, ale bez krajów WNP i krajów bałtyckich), zmniejszyła się o prawie 4 proc. do 112,7 mld metrów sześciennych. To najgorszy wynik od ponad 10 lat. O prawie 6 proc. spadło wydobycie – donosi gazeta.

Gazeta Wyborcza

  • Na wynalazku wreszcie zarobi jego twórca

Jeżeli naukowiec wymyśli przełomowy wynalazek, na mocy obowiązujących przepisów na jego sprzedaży zarobi nie sam twórca, lecz uczelnia, w której jest zatrudniony. Wynalazcy musi wystarczyć wynagrodzenie, które z tego tytułu wypłaci mu pracodawca. Nowe regulacje mają to zmienić – donosi Gazeta Wyborcza. „To naukowcy są żywotnie zainteresowani tym, żeby skomercjalizować wymyślone przez siebie technologie. Zależy nam na tym, żeby to oni mieli prawa do wynalazków i ustalali z przedsiębiorcami warunki wdrożenia” – powiedziała Gazecie Wyborczej minister nauki Barbara Kudrycka.

  • Podatnik nie zapłaci więcej za faktury wystawione przez podwykonawców?

Według rządowych danych na niezapłacone faktury skarży się ponad 800 przedsiębiorców. Nie jest to wyłączny problem podwykonawców, ponieważ w myśl obecnych przepisów część pieniędzy musi wypłacić państwo – zobowiązuje je do tego zasada solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy. Takie przepisy zostały uchwalone na skutek protestów przedsiębiorców twierdzących, że nieuregulowane rachunki mogą doprowadzić ich do bankructwa. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, rząd skierował do sejmu projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, który ma pozwolić na potrącanie z wynagrodzenia wykonawcy kwot, których nie zapłacił podwykonawcom.

Puls Biznesu

  • Senior nasz pan

Przedsiębiorcy obudzili się z letargu i dostrzegli potencjał jaki tkwi w portfelu emeryta – wynika z artykułu „PB”. To koniec mitu biednego emeryta – pisze gazeta. Główne pozycje dla seniorów to suplementy diety, ale grupą starszych ludzi zaczęli interesować się tez koncerny spożywcze. >>> Czytaj więcej

  • Odwrócona afera w ARR

ARR oskarżyła prezesa Urzedu Zamówień Publicznych o stronniczość, bo ten życzyłby sobie, żeby nie kupowała usług bez przetargów – dowiedział się „PB”. To sprawa bez precedensu – komentuje gazeta. Państwowa agencja wydaje miliony złotych na utrzymanie systemów IT z wolnej ręki, bez przetargów. Jednak mocne oskarżenia padają w kierunku Jacka Sadowego. ARR oskarża go o brak obiektywizmu i zgłasza wątpliwości, czy działa w interesie publicznym.

  • Adidas biegnie po historyczny rekord

1 marca w sklepach pojawią się nowe, innowacyjne buty od Adidasa. Model Adidas Energy Boost to najnowszy produkt giganta sportowego i giganta… przedsiębiorczości. Od upadku Lehman Brothers w 2008 roku akcje spółki zyskały już ponad 80 proc. i są najdroższe w historii. Wartość rynkowa producenta butów sięga obecnie 14,4 mld euro.

  • Telebim dla celnika 

Choć w całej UE obowiązuje ta sama taryfa celna, w Polsce jakby inna – pisze „PB”. Jeszcze w tym roku do Komisji Europejskiej ma wpłynąć skarga na praktyki polskich urzędników celnych dotyczące ekranów diodowych. Polskie urzędy są oskarżane o to, ze nakładają cła wstecz. Dlaczego? Według klasyfikacji UE duże ekrany LED są uważane za tablice informacyjne, dla których cło wynosi 0 proc. W Polsce natomiast urzędnicy zaliczyli je, również powołując się na prawo unijne, jako domowe telewizory z panelem ciekłokrystalicznym.

  • Eksport stanowi już 47 proc. PKB

Mimo recesji Polski handel triumfuje. Wczorajsze dane GUS-u pokazały, że zagraniczna sprzedaż wzrosła w 2012 roku o 4 proc. (o czym pisał Forsal.pl). To historyczny rekord – komentuje „PB”.