Gazeta Wyborcza

  • Transatlantyk handlowy

„Gazeta Wyborcza” na pierwszej stronie pisze o planowanej umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską a USA. Umowa ma być wspólnym frontem Zachodu wobec rosnącej konkurencji Indii i Chin. Umowa o wolnym handlu powołałaby do życia największą na świecie strefę wolnego handlu.

>>> Zobacz, co Forsal.pl pisał o tym wczoraj

Reklama
  • Turbodoładowanie w pośredniakach

Dzięki szybszej wypłacie pieniędzy z Ministerstwa Pracy programami wsparcia dla bezrobotnych w styczniu było objętych 77 tys. Osób. To prawie o jedną trzecią więcej niż w ubiegłym roku – donosi gazeta.

Rzeczpospolita

  • Play i T-Mobile wygrały komórkowe częstotliwości

Wczoraj zostały ogłoszenie wyniki przetargu Urzędu Komunikacji elektronicznej i okazało się, że P4 (operator sieci Play) złożył trzy najwyższe oferty, a dwie kolejne Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), informuje „Rzeczpospolita” na pierwszej stronie. Play będzie mógł oferować ultraszybki mobilny Internet. Przypadną mu trzy bloki pasma, a T-Mobile – dwa bloki.

  • Wielka rewolucja na Allegro

Allegro, zdecydowany lider branży e-handlu w Polsce, wprowadza zmiany, żeby powiększyć swoja już i tak imponującą bazę użytkowników (15 mln) i obroty (10 mld zł w 2012 r.). Allegro zmodyfikowało szatę graficzna oraz sposób prezentowania ofert i wyszukiwarkę. Zarządzający serwisem chcieli usunąć opcję „Kup teraz”, ale po protestach użytkowników wycofali się z tego pomysłu, choć nadal mają zamiar przyglądać się jej.

  • Wysyp prawie nowych lokali

Prawie jedna czwarta lokali wystawionych na sprzedaż została wybudowana w latach 2007-2012 i są one o 11 proc. droższe niż średnia w danym mieście. Dalsze obniżki cen nieruchomości powinny nastąpić w tym właśnie segmencie rynku, ekspert rynku Marta Kosińska powiedziała „Rzeczpospolitej”.

Dziennik Gazeta Prawna

  • Państwowe firmy idą na dietę

Liczba spółek kontrolowanych przez resort skarbu ma być znacznie niższa. W wielu nadchodzą cięcia posad w radach nadzorczych i zarządach. Takie są plany. Czy na nich się skończy? Obecnie 19 kluczowych firm podległych Ministerstwu Skarbu Państwa ma 709 spółek zależnych. Resort przekonuje, że można tę liczbę zmniejszyć o 300.

  • Dokręcanie śruby. Gminy zarabiają kokosy na użytkowaniu wieczystym

Skokowo rosną opłaty za użytkowanie wieczyste. I jest coraz mniej gruntów przeznaczonych do takiego użytkowania – wynika z sondy przeprowadzonej przez DGP. Od co najmniej kilku lat użytkownicy wieczyści zaskakiwani są drastycznymi podwyżkami opłat, które ustanawiają gminy. Nowe stawki bywają wyższe nawet o tysiąc procent od starych.

>>> Czytaj całość: Gminy zarabiają kokosy na użytkowaniu wieczystym

  • Na państwowym lepiej niż w prywatnej firmie

Pracownicy firm publicznych obronili swoje pensje przed inflacją, spadła natomiast siła nabywcza płac osób zatrudnionych w sektorze prywatnym. W 2012 r. średnia płaca w państwowych i samorządowych przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób była o 4,3 proc. wyższa niż w roku poprzednim, a to oznacza, że podwyżki w firmach publicznych były wyższe od inflacji, która osiągnęła poziom 3,7 proc. W rezultacie siła nabywcza wynagrodzeń wypłacanych w tych firmach wzrosła o 0,7 proc. O wiele gorzej było w firmach prywatnych, gdzie przeciętne zarobki zwiększyły się w porównaniu z rokiem poprzednim tylko o 3,5 proc.

>>> Czytaj całość: Zarobki w 2012 roku: w budżetówce lepiej niż w prywatnej firmie

Puls Biznesu

  • Minister zamyka podatkowe furtki

Resort finansów rusza z krucjatą przeciwko zgodnym z prawem możliwościom unikania przez firmy podatków oraz dziurom w przepisach, pozwalającym zaoszczędzić kosztem budżetu państwa. Przedstawiono projekt zmian w ustawie o CIT i PIT, którego celem jest wycięcie szeregu metod tak zwanej optymalizacji podatkowej. >>> Czytaj więcej

  • Najbardziej krytykowany z największym zaufaniem

Ponad połowa Polaków - 57 procent - nie ufa żadnemu znanemu ekonomiście. Największym szacunkiem cieszy się Leszek Balcerowicz. >>> Czytaj więcej

  • Polska królestwem zupy

Polacy jedzą najwięcej zupy na świecie. Rocznie spożywamy jej prawie 4 mld litrów, czyli więcej niż wody butelkowanej czy piwa. Jeśli chodzi o zupy kupowane w sklepach, najwięcej kupujemy zupek chińskich oraz tzw. zup do zagotowania. Popularność zup w naszym kraju wynika z tradycji, a także z przekonania o ich pożywności. Rynek ten nie rośnie jednak zbyt dynamicznie – w ubiegłym roku zwiększył się tylko o 1 proc.