Dziennik Gazeta Prawna

  • Kto tak naprawdę zarabia autostradach? Prawnicy

Drogowe spory są warte miliardy złotych. GDDKiA prowadzi obecnie 700 sporów związanych z budową dróg. Kancelarie już liczą zyski. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

  • Potentat z GPW oskarżony

Ruszył proces Krzysztofa M. , inwestora giełdowego, oskarżonego o wystawianie pustych faktur i wręczanie łapówek, pisze Puls Biznesu na pierwszej stronie. Proces dotyczy nieprawidłowych działań w latach 2003-2004 w spółce Selena – notowanym producencie i dystrybutorze chemii budowlanej.

  • Prywatna medycyna na łasce rywali

Założenia do ustawy reformującej Narodowy Fundusz Zdrowia trafiły do konsultacji. Przedstawiciele prywatnych przedsiębiorstw z branży medycznej zostali pominięci – nie będą zasiadać w radach decydujących o podziale funduszy, natomiast będą tam zasiadać przedstawiciele samorządów, czyli właścicieli szpitali. Prezes Enel-Medu Adam Rozwadowski uważa, że taka sytuacja tworzy konflikt interesów.

  • Comarch połączy auto z komórką

Comarch podpisał kontrakt, dzięki któremu będzie jedynym na świecie centrum autoryzacyjnym dla stworzonej przez Car Connectivity Consortium technologii połączenia nowoczesnego telefonu i samochodu, powiedział Mariusz Lasek, dyrektor ds. rozwoju biznesu w spółce Comarch. Comarch będzie wydawał certyfikaty bezpieczeństwa dla każdego programu komunikującego się z samochodem.

Rzeczpospolita

  • Lepszy rating – nie w tym roku

Pod względem oceny kredytowej Polska nie plasuje się w pierwszej lidze, ani w Europie, ani w regionie – pisze „Rz”. Decyzja Fitch o podniesieniu perspektywy ratingu Polski ze stabilnej na pozytywną to jeszcze nie przełom, awans nie jest jeszcze gwarantowany. Dopiero przyszły rok może przynieść poprawę. Nasze ratingi nie były rewidowane od lat, a nie są one najlepsze na tle innych państw europejskich. Fakt, że większość krajów regionu ma ocenę z perspektywa negatywną, wcale nie daje Polsce znaczącej przewagi.

  • Smartfony nakręcają gospodarkę IT

1,2 mln komputerów, tabletów i smartfonów trafiło na światowy rynek w ubiegłym roku – prawie o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Ale wzrost rynku zapewniała tylko rosnąca sprzedaż tabletów i smatfonów. Największy udział w handlu tymi gadżetami miał udział już nie Apple, ale Samsung.

  • Ile jest warta praca społeczna?

GUS wyliczył, że praca społeczna na rzecz organizacji czy fundacji warta jest 24 zł za godzinę. Na rzecz rodziny czy znajomych mniej, bo 16 zł. To dane z najnowszego raportu o wolontariacie i pracy niezarobkowej. Ile czasu Polacy poświęcają na pomoc innym – dobrowolnie i bez otrzymywania wynagrodzenia? Jako naród jesteśmy prawdziwymi altruistami. Z badania wynika, ze rocznie oddajemy innym bezinteresownie 2,5 mln godzin swojego czasu. Gdyby zamienić ten czas na kupno płatnych usług, pracę miałoby dodatkowe 1,5 mln osób. Eksperci przestrzegają jednak przed pomysłami, aby pracę charytatywną całkowicie zastąpić - zawodową, płatną. Jednak większość z nich widzi w tym pewien potencjał rozwoju płatnych usług.

  • Luis już nie zaprzecza

Otwieramy butik w Polsce – ogłosiła oficjalnie grupa Luis Vuitton. „Już od kilku lat szukaliśmy w Polsce odpowiedniego lokalu”. Wierzymy w potencjał rynku – powiedział „Rz” prezes Louis Vuitton na Europę Północną.

Gazeta Wyborcza

  • Pełzające wojny walutowe

Jak dziś walczą ze sobą mocarstwa? Nie wysyłają na siebie rakiet ani dywizji czołgów. Zaniżają kursy swoich walut, aby to ich tanie towary zalewały rynki światowe. Wojen walutowych się nie wypowiada, tylko toczy. I nikt się do nich nie przyznaje – pisze gazeta.

W dzisiejszych czasach nie miałby chyba co robić słynny minister skarbu Polski międzywojennej Władysław Grabski, który przeszedł do historii jako twórca reformy walutowej oraz mocnego i stabilnego złotego. Bo wiele wskazuje na to, że polityka mocnej waluty w czołowych gospodarkach świata jest już niemodna – opisuje „GW”.

  • Opłacało się być miękkim

Polska znajduje się wśród krajów o najniższym odsetku „zagrożonych” funduszy. Najbardziej zagrożone są Czechy i Rumunia – pisze gazeta.

W rankingu absorpcji środków unijnych tylko Litwa i Estonia wyprzedzały Polskę jako najbardziej skuteczne wśród nowych krajów UE.