Sprawa dotyczy udostępnienia przez spółkę w dniach 7 i 11 września 2012 r. płatnych transmisji (pay-per-view) meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej z drużynami Czarnogóry i Mołdawii, w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014, podała Rada w komunikacie.

"Spółka Cyfrowy Polsat była, w opinii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dostawcą usługi medialnej. Uznanie za program zestawu audycji i innych przekazów rozpowszechnionego przez spółkę Cyfrowy Polsat prowadzi do stwierdzenia, że rozpowszechnienie odbyło się bez koncesji zatem z naruszeniem prawa. Zgodnie zaś z art. 52 ust. 1 ustawy, kto rozpowszechnia program radiowy lub telewizyjny bez koncesji podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj również: S&P podniósł perspektywę ratingu BB Cyfrowego Polsatu do pozytywnej

Cyfrowy Polsat wydał komentarz w tej sprawie, wskazując, że "nie był informowany przez ostatnie miesiące o działaniach KRRiT w tym przedmiocie". Nie został również poinformowany o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ani też o jakichkolwiek czynnościach prokuratury. O stanowisku KRRiT firma dowiedziała się z doniesień prasowych.

Reklama

"Jesteśmy zaskoczeni takim przebiegiem zdarzeń, zwłaszcza że usługi PPV od kilku lat funkcjonują na rynku polskim dokładnie w taki sam sposób, pokazują różne dyscypliny sportowe, m.in. gale boksu i MMA, były i są świadczone zarówno przez inne platformy satelitarne, jak i operatorów kablowych i nigdy, według naszej wiedzy, nie budziły one zastrzeżeń KRRiT. Dlatego nie rozumiemy, dlaczego zarzuty KRRiT zostały teraz skierowane wyłącznie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi i dlaczego dotyczącą tylko jednego, wybranego wydarzenia pokazywanego w PPV. Także przedstawiona w stanowisku KRRiT koncepcja koncesjonowania usług PPV, stawiająca wiele pytań o kwestie realizacyjne, wydaje się mieć na celu wyłącznie zabicie rynku nowoczesnych i powszechnych za granicą usług PPV" - podał Cyfrowy Polsat w swoim komentarzu.

>>> Polecamy: Polkomtel chce unieważnić przetarg na szybki internet

Grupę kapitałową tworzą spółki: Cyfrowy Polsat - największa w Polsce i czwarta co do wielkości w Europie platforma satelitarna oraz Telewizja Polsat - wiodący nadawca komercyjny w Polsce. Cyfrowy Polsat jest notowany na GPW od 2008 r. W 2011 r. odnotował 2,4 mld zł skonsolidowanych przychodów.