Dziennik Gazeta Prawna

  • Gaz łupkowy: Hiszpania też chce wydobywać gaz z łupków

Europa chce przejechać przez kryzys na gazie.Teraz także Hiszpania chce przystąpić do eksploatacji złóż łupkowych. Niemcy łagodzą ekologów, by móc wydobyć 2,3 bln m sześc. gazu. Czytaj więcej >>>

  • Spożycie alkoholu w Polsce: preferujemy piwo, wódka rządzi na wsi

Polacy są piwoszami – spożycie wina i wódki nie rośnie. Najwięcej pije młodzież poniżej 24. roku, jednak zaledwie co dziesiąty mężczyzna i co piąta kobieta określają się mianem abstynenta. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Paliwowe angaże Kubicy i Małysza

Rywalizacja między największymi polskimi koncernami paliwowymi przenosi się do świata rajdów samochodowych. W tym tygodniu wybuchną dwie marketingowe bomby – jak wynika z informacji Pulsu Biznesu, Robert Kubica będzie teraz występował barwach Lotosu, a Adam Małysz zostanie wsparty przez koncern Orlen.

  • Polski robot Proteus rusza na ratunek

Projekt Proteus to owoc 5-letniej pracy 200 naukowców i inżynierów. Zbudowali oni roboty, które radzą sobie z bombami, chemikaliami, pożarami i powodziami. Roboty, wspomagane przez centra dowodzenia i samolot, zwiększą bezpieczeństwo ratowników. To innowacja na skalę światową – pisze Puls Biznesu.

  • Windykatorzy zyskują w dwucyfrowym tempie

Analitycy doceniają i chwalą, a inwestorzy kupują na wyścigi akcje firm z branży obsługi wierzytelności - czytamy w "Pulsie Biznesu". Gazeta dodaje, że siedem z ośmiu spółek notowanych na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych zanotowało w tym roku dodatnią stopę zwrotu. Jedną z najwyższych przyniosła największa firma w branży, czyli Kruk. Czytaj więcej >>>

  • Kruszy się konsorcjum na A1

MSF obawia się, że odcinka autostrady A1 Stryków-Konin nie uda się wybudować na czas. Niedotrzymanie terminów wiąże się z dotkliwymi karami – pisze Puls Biznesu. Odcinek ten miał być gotowy latem tego roku, jednak będzie wykonany dopiero w sierpniu 2014 roku. Termin wydłużono dzięki podpisaniu przez Polimex-Mostostal i czeski Doprastav aneksu do umowy kontraktowej. Aneksu nie podpisał Mostmar, bo zbankrutował, oraz MFS Polska, który go kwestionuje.

Gazeta Wyborcza

  • Kupisz tanio benzynę? Fiskus cię ukarze

Jeśli kupisz tanio benzynę, a okaże się, że stacja nie zapłaciła podatku VAT, to fiskus może zgłosić się do ciebie po należny podatek – m.in. takie wnioski płyną z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którą w ekspresowym tempie przygotował resort finansów. Ministerstwo Finansów jednak uspokaja: nie będziemy ścigać zwykłych konsumentów, tylko zawodowych oszustów – czytamy w Gazecie Wyborczej.

  • Meksyk w tajemnicy zbroi się przeciwko monopolom

Rząd meksykański przygotował w tajemnicy radykalną reformę rynku telefonii, Internetu i telewizji. Nowe prawo, które ma wejść w życie najpóźniej we wrześniu, uderza w interesy najbogatszego człowieka na świecie – Carlosa Slim Helu. Jak zaznacza Gazeta Wyborcza, Meksyk jest 13. Największą gospodarką świata. Jednak autorytarny i elastyczny model gospodarczy oraz wielowiekowe zacofanie powodują, że w rankingu konkurencyjności kraj ten zajmuje dopiero 51, pozycję.

Rzeczpospolita

  • Polacy – mistrzowie w kreowaniu wirtualnych światów

Nowe polskie gry ruszają na podbój świata – pisze „Rz”. Wiosną na rynek trafią trzy nowe produkcje, o których może być głośno. Wczoraj odbyła się światowa premiera gry „Snajper: Ghost Warrior 2”. Pierwsza część „strzelanki” firmy City Interactive zdobyła 3 mln fanów, co jest jednym z najlepszych wyników w historii polskiej branży gier wideo. Produkcja drugiej pochłonęła 20 mln zł i otwiera listę dużych wiosennych premier, do których przygotowują się polskie studia. Jeszcze w marcu zadebiutuje „Gears of War Judgement” stworzona przez People Can Fly. Miesiąc później o klientów zawalczy „Dead Island:Riptide produkcji Techland. „Coraz więcej polskich gier komputerowych sprzedaje się w wielomilionowych nakładach, co oznacza, że prezentują najwyższą światową jakość i trafiają w potrzeby fanów tego typu rozrywki” – pisze „Rz”.

  • Polacy pokochali krajowe latanie

W 1012 roku lotniczy ruch krajowy skoczył w ujęciu rocznym o 56 proc. - pisze "Rz". „Ta dynamika o wyśrubowany rekord, jednak zaburzony przez działalność OLT”. Na krajowcach trasach lotniczych w ubiegłym roku z połączeń skorzystało 3,5 mln osób.

  • Europejski przemysł ucieka do Nowego Świata

Nowy trend w przenoszeniu produkcji przez firmy: fabryki z Europy trafiają do USA. Za Ocean przenoszone będą fabryki, które koncerny będą zamykać w Europie - wynika z artykułu na łososiowych stronach "Rz". W ubiegłym roku zrobił tak na przykład niemiecki Lanxess, potentat w produkcji chemikaliów, tworzyw sztucznych oraz gumy. Podobne plany ma stalowy gigant ArcelorMittal, który stopniowo przenosi linie produkcyjne do Stanów. Magnesem są spadające koszty produkcji, do czego mocno przyczynia się gaz łupkowy. Zachęcił on Amerykanów do budowy elektrowni gazowych, co daje szansę na tańszą energię. Średnio najniższe koszty pracy w ujęciu globalnym wciąż są w Chinach, jednak trend przenoszenia fabryk na Nowy Kontynent zaznacza się również w Państwie Środka.

  • Prawo do drzemki w korporacjach

Wiele dużych i średnich firm amerykańskich organizuje w swoich biurach tak zwane ciche pokoje, gdzie można skorzystać z możliwości drzemki czy medytacji. Należą do nich na przykład Nike czy Goolge. Badania mówią, że 20 minut snu w ciągu dnia pozwala zregenerować się bardziej niż filiżanka mocnej kawy.

  • Szef PE Martin Schulz przyjedzie do Warszawy

kwietniu Warszawę odwiedzi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że wizyta może mieć duże znaczenie dla walki o unijny budżet. Czytaj więcej >>>