Dzieci najbogatszego człowieka Danii Kjelda Kirka Kristiansena - Sofie Kirk Kiaer Kristiansen, Thomas Kirk Kristiansene i Agnete Kirk Thinggaard – kontrolują teraz 37 proc. udziałów w firmie, szacowanych na ponad 5,3 mld dolarów. Żaden z młodych członków klanu nie pojawił się dotąd w międzynarodowym rankingu najbogatszych ludzi prowadzonym przez agencję Bloomberg.

Ta prywatna firma z siedzibą w duńskim Billund zanotowała w zeszłym roku wzrost sprzedaży o jedną czwartą, do kwoty 23,4 mld duńskich koron (4,04 mld dolarów). Dzięki temu licząca 81 lat spółka wyprzedziła amerykański koncern Mattel w kategorii najbardziej wartościowego producenta zabawek na świecie.

“Lego prze do przodu” – mówi Gerrick Johnson, analityk BMO Capital Markets z Nowego Jorku – „To największy na świecie producent zabawek pod względem przychodów netto, zysku operacyjnego i EBITDA. Marża brutto duńskiej spółki sięga 71 proc."

Lepiej niż producent lalek Barbie

Reklama

Wartość Lego, uwzględniając wszystkie wskaźniki rynkowe, wynosi 14,6 mld dolarów. Kalifornijska firma Mattel, która jest producentem lalek Barbie, jest wyceniana na 14,4 mld dolarów. Z kolei dostawca znanej gry planszowej Monopoly, spółka Hasbro z Rhode Island, ma kapitalizację rynkową tylko na poziomie 5,4 mld dolarów.

Według Johnsona duńska firma jest warta 15 mld dolarów, a jeśli weźmie się pod uwagę wskaźniki, którymi inwestorzy posługują się w przy wycenie spółki Mattel, to Lego może być warte nawet 17 mld dolarów. W każdym razie wyprzeda amerykańską firmę.

Zagmatwać i posiadać

Właścicielska struktura Lego jest – jak zwykle w Skandynawii – nieco złożona. Z indeksu miliarderów Bloomberga wynika, że Kjeld Kirk Kristiansen, wnuk założyciela Lego – Ole Kirka Christiansena – posiada majątek rzędu 5,9 mld dolarów netto. Rodzina kontroluje 75 proc. operacji spółki za pośrednictwem firmy inwestycyjnej Kirkbi. Pozostałe 25 proc. należy do Lego Foundation, fundacji charytatywnej dla dzieci utworzonej przez rodzinę w 1986 roku.

Do wspomnianej firmy inwestycyjnej Kirkbi należy również 36 proc. udziałów (wartych około 900 mln dolarów) w spółce Merlin Entertainments Group, z siedzibą w Anglii, która jest operatorem parków tematycznych. Zarządza ona pięcioma Legolandami w czterech krajach.

Holding rodzinny kontroluje ponadto prawa własności intelektualnej Lego. Jeśli Lego Group produkuje i sprzedaje zabawki, to również wnosi opłaty i licencje w większości dla spółki inwestycyjnej Kirkbi. W 2012 roku była to kwota 1,5 mld duńskich koron.

Właściciel przekazuje zarządzanie menedżerom

Lego znowu idzie za ciosem po poważnym kryzysie na początku minionej dekady. W 2004 roku kredytowanie firmy wstrzymał nawet jej „rodowity” Danske Bank. Kryzys był wynikiem zbyt daleko idącej dywersyfikacji działalności – zabawki, plansze konstrukcyjne, zabawki tematyczne, w tym Star Wars, gry, filmy, parki tematyczne. Kristiansen ostatecznie w 2004 roku przekazał bieżące kierowanie firmą zespołowi menedżerów zarządzanemu przez Joergena Viga Knudstorp, który obecnie zarządza Lego.

W 2011 roku Kristiansem przeprowadził restrukturyzację rodzinnego holdingu z myślą o planach sukcesji. Zredukował do połowy swoje interesy w Kirkbi, a pozostałą część podzielił równo między dzieci.