Dziennik Gazeta Prawna

  • Port w Gdańsku w ekstraklasie morskich potęg

Nasze porty odbierają ładunki niemieckim. Przegoniliśmy też Goeteborg i ścigamy Sankt Petersburg. Konsekwencje rozwoju portów Trójmiasta najmocniej odczuł niemiecki Bremerhaven, który odnotował spadki w przeładunku kontenerów. Ładunki traci też Hamburg. Czytaj więcej >>>

  • Biurokracja UE rozrasta się mimo kryzysu
Reklama

Kraje Wspólnoty muszą oszczędzić na administracji, bo takie zalecenia płyną z Brukseli. Instytucje unijne tymczasem nie zamierzają ograniczać zatrudnienia we własnych, i tak rozbudowanych strukturach. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Eksport mebli naszą specjalnością

Ponad 90 proc. wyprodukowanych w naszym kraju mebli sprzedawanych jest za granicą – łączna wartość eksportu przekroczyła w 2012 roku 27,9 mld zł. Pod tym względem jesteśmy czwartym eksporterem mebli na świecie – wyprzedzają nas Chiny oraz Włochy i Niemcy. Te dwa ostatnie kraje sprzedają jednak mniejszą ilość mebli niż Polska, jednak po dużo wyższych cenach.

  • Polsko-fiński kompromis w sprawie rosomaków

Rząd doszedł do porozumienia z fińską spółką zbrojeniową Patria w sprawie przedłużenia licencji na produkcję transporterów opancerzonych rosomak na następne kilkadziesiąt lat. Finowie zgodzili się na zniesienie ograniczeń eksportowych, ale będą pobierać opłaty licencyjne, a Polacy będą musieli z nimi uzgadniać poważniejsze ingerencje w konstrukcję pojazdu.

  • Luksemburg w strachu po cypryjskiej lekcji

Po decyzji eurogrupy w sprawie systemu bankowego Cypru pojawiły się obawy w innym państwie przyciągającym dużo zagranicznego kapitału: w Luksemburgu. Pomysł wprowadzenia unijnego limitu wielkości sektorów bankowych do czterokrotności PKB danego kraju wywołał sprzeciw. Sektor bankowy Luksemburga jest 22-krotnością jego PKB, ale rząd stwierdził w oświadczeniu, że nie może to być to jedyne kryterium do oceny jego proporcjonalności.

  • Bezpieczny urlop za rok

Ministerstwo Finansów chce podwyższyć gwarancje finansowe na wypadek bankructwa biura podróży. Jednak w najbliższym sezonie przepisy jeszcze nie będą obowiązywały - pisze Rzeczpospolita. Powodem jest to, że biura podpisały już umowy gwarancyjne na ten rok - czytamy w gazecie. To oznacza, że wykupujący wyjazdy muszą liczyć się z tym, że jeśli biuro upadnie, nie otrzymają zwrotu wpłaconych pieniędzy. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

  • Salomonowy wyrok drogowy

Komisja Europejska wypłaci Polsce dotacje na drogi, ale nie zgadza się na wykorzystanie unijnych środków na zwrot pieniędzy za opłacone już rachunki na inwestycje, w których wystąpiło podejrzenie o zmowę cenową.

  • Łupkowy afront na imprezie MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz uniwersytet w Oksfordzie zorganizowały konferencję o cenach surowców, na której miał być wyświetlony film dokumentalny Phelima McAleera „FrackNation”. Jednak organizatorzy chcieli ocenzurować film: wyciąć fragment, w którym krytykuje on politykę energetyczną Rosji w Europie środkowej i zwraca uwagę, że wydobycie gazu z łupków uniezależni Polskę od Rosji. McAleer był oburzony i postanowił nie wyświetlać filmu wcale. Uzasadnienie MFW: nie można pokazać filmu o Rosji i Polsce, nie dając innym wypowiedzieć się w tej sprawie.

  • OFE chcą reform, ale bez cięcia opłat

Na przełomie maja i czerwca rząd przedstawi wyniki badania drugiego filara. Towarzystwa emerytalne proponują zmiany: wprowadzenie bezpiecznych funduszy dla osób zbliżających się do emerytury, porównywanie wyników inwestycyjnych OFE do rynku i uzależnienie opłat od ich wyników.

Puls Biznesu

  • Amerykanie wjadą do Polski na quadach

Polaris Poland będzie montować w Opolu 250 tysięcy quadów rocznie. Polska wygrała rywalizację o fabrykę między innymi z Czechami i Słowacją - pisze Puls Biznesu. Inwestor do września 2020 roku wyda w Polsce co najmniej 95,7 milionów złotych.Czytaj więcej >>>

  • Resort finansów projektuje nowy BGK

Ministerstwo Finansów chce całkowicie odmienić Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak pisze Puls Biznesu, już wkrótce maja powstać projekty dokumentów, które zreorganizują BGK. Ma też ruszyć konkurs na nowego prezesa instytucji.

  • Padł ostatni akord Kammelgate. Teraz czas na wiatraki

Założona w 2001 r. przez Tomasza Kammela i Ewę Wróbel firma szkoleniowa Sparrow, która była beneficjentką lukratywnych kontraktów z Pekao za czasów Katarzyny Niezgody, została rozwiązana – pisze Puls Binzesu. Biznesowi partnerzy nie zrezygnowali jednak z działalności gospodarczej. W maju 2011 roku powołali do życia spółkę Green Force, która ma wybudować farmę wiatrową.

  • Tanie hotele w centrach miast. Motel One wchodzi do Polski

Niemiecka sieć hoteli bez gwiazdek ma na oku polskie aglomeracje – pisze Puls Biznesu. Podbój naszego rynku zacznie od Warszawy i Krakowa, potem rusza w stronę miast regionalnych – Poznania, Wrocławia i Gdańska. Jak informuje spółka, ceny za nocleg w Warszawie mają wahać się między 49 a 69 euro.