W jego ocenie, dzięki dobrym wynikom eksportu i konsumpcji oraz powolnej odbudowie inwestycji w 2014 r. tempo wzrostu przyspieszy do 3,0 proc.

"Tempo wzrostu gospodarczego w 2013 r. będzie niskie, wyniesie 1,2 proc. z wyższą dynamiką w II połowie roku. W poszczególnych kwartałach wyniesie 0,5 proc. w I, 1,1 proc. w II oraz po 1,6 w III i IV kwartale" - powiedział Kwiecień podczas konferencji prasowej.

Według niego, o takim scenariuszu zdecyduje silne spowolnienie w Europie Zachodniej, które przełoży się na ograniczenie popytu na polski eksport oraz zmniejszenie inwestycji. Spadnie także popyt wewnętrzny, choć niska inflacja powinna pomóc ożywieniu konsumpcji w II połowie roku.

"W II połowie roku zakładamy także ożywienie eksportu, choć jest to zależne od sytuacji w Niemczech. Rosnąć natomiast będzie bezrobocie, a szczyt osiągnie w I kw. 2014 r., sięgając 15 proc. - wyliczył analityk XTB.

Reklama

W jego ocenie, lekka poprawa, którą będzie można zaobserwować w II połowie bieżącego roku, będzie kontynuowana w roku 2014. W efekcie poprawy sytuacji gospodarczej na świecie wzrośnie eksport, a niska inflacja przy nadal rosnących wynagrodzeniach będą sprzyjać poprawie konsumpcji. Podobnie jak oczekiwane przez XTB jeszcze dwie obniżki stóp procentowych w czerwcu oraz w III kw. br.

"Zakładamy, że w I kw. 2014 r. dynamika PKB wyniesie 2,6 proc., by później systematycznie rosnąć do odpowiednio 2,9 proc. i 3,3 proc. w dwóch kolejnych okresach i lekko zwolnić do 3,2 proc. w ostatnim kwartale. Da to 3-proc. wzrost w całym 2014 r." - oszacował Kwiecień.

Według jego szacunków, w przyszłym roku, poza eksportem oraz konsumpcją wewnętrzną, pozytywnie kontrybuować do wzrostu będzie także systematyczna odbudowa zapasów oraz powolny wzrost inwestycji po wyraźnych spadkach w tym roku.

"Czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza jest trwałość ożywienia w Chinach oraz moment nadejścia poprawy w Europie, którego na razie niestety nie widać. Tym bardziej, że coraz więcej krajów ma kłopoty, a najbardziej niepokojąca jest sytuacja Francji" - podkreślił ekonomista.

Pozostałe wątpliwości budzi polityka Fed-u oraz ryzyka polityczne i ceny ropy. Zagadką jest bowiem reakcja inwestorów na nieuchronną zmianę łagodnej obecnie polityki amerykańskiego banku centralnego. Natomiast w przypadku ropy, XTB optymistycznie zakłada spadek jej ceny w okolice 90-95 USD/br.