Dziennik Gazeta Prawna

  • Ostatni taki rynek, ostatnia taka szansa. Dakar czeka na polski biznes

Niefortunna data, potrzebna wizyta. Donald Tusk w Nigerii szuka sposobu, by skorzystać z afrykańskiego boomu. Czytaj więcej >>>>

  • Rząd zrobi cuda z bezrobociem
Reklama

Od przyszłego roku urząd wykreśli bezrobotnego z ewidencji od razu na 9 miesięcy. To poprawi statystyki pośredniaków, ale zafałszuje obraz bezrobocia w powiecie. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

  • Biznes usłyszał tam-tamy

Przedstawiciele niemal 30 polskich firm towarzyszą premierowi w wyprawie do Nigerii - pisze "Puls Biznesu" na pierwszej stronie. Afryka kusi polskie przedsiębiorstwa dużym, szybko rosnącym rynkiem. Niektórzy biznesmeni robią jednak dopiero wstępny rekonesans. >>> Czytaj więcej: "PB": Tuskowi w Nigerii towarzyszą przedstawiciele polskiego biznesu

  • Cukrowa rewolucja w biotechnologii

Polska firma NanoVelos opracowuje nanocząsteczkę cukru, w której można umieścić substancję czynną. Cząsteczka będzie miała zastosowanie w medycynie, farmacji i kosmetologii. NanoVelos znalazła inwestora – polsko-izraelski fundusz Giza Polish Ventures, który teraz zachęca inne przedsiębiorstwa do przeanalizowania potencjalnych zastosowań wynalazku w ich branżach.

Rzeczpospolita

  • Polacy cały czas wierzą w ZUS

Tylko ok. 4 proc. pracujących dobrowolnie i aktywnie odkłada pieniądze na przyszłą emeryturę, wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”. Docelowo wysokość świadczeń z publicznego systemu ma spaść nawet o połowę, ale nadal brakuje świadomości społecznej , że trzeba samemu zabezpieczyć swoją przyszłość. Jedynym skutecznym sposobem byłyby ulgi podatkowe, uważa Tomasz Jędrzejczak, prezes Legg Mason TFI.

  • Inflacyjny pies nie szczeka. MFW daje zielone światło bankom

Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapewniają, że nie ma presji inflacyjnej ze względu na trudna sytuację na rynku pracy. Utrzymanie niezależności banków centralnych jest kluczowe dla ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych, uważa MFW i zachęca banki do luźnej polityki pieniężnej, czyli zwiększania podaży pieniądza. Na tle innych banków centralnych NBP jest ostrożny.

Gazeta Wyborcza

  • Pensje w OFE do najwyższych nie należą

53 tys. zł – taką kwotę w 2012 roku miesięcznie zarabiał średnio członek zarządu towarzystwa emerytalnego – pisze „GW”. Jak na standardy rynkowe, nie jest to wysoka kwota. Dla porównania, średnia pensja członka zarządu banku to ok. 120 tys. zł miesięcznie. „Wysokość zarobków w towarzystwach emerytalnych nie jest problemem w funkcjonowaniu OFE. To nie są kwoty oderwane od realiów. W zarządach banków i funduszy inwestycyjnych zarabia się znacznie więcej, a żeby w OFE pracowali eksperci, trzeba ich ściągnąć z rynku. – zauważa Ryszard Petru, partner w PwC. Jak odnotowuje „GW”, przytaczając dane podane przez KNF, przez trzy lata OFE zarobiły dla swoich członków 16,6 proc.

  • Firmy e-pożyczkowe odcinają się od finansowego podziemia

Jak dowiedziała się „GW”, kilka firm udzielających e-pożyczek zamierza powołać izbę branżową, odcinając się w ten sposób od finansowego podziemia. Jak tłumaczy prezes firmy Vivus Finance Loukas Notopoulos, celem izby będzie reprezentacja interesów firm udzielających pożyczek przez internet. Jak dodaje, odbiorcami pożyczek internetowych są głównie ludzie młodzi, którzy przyzwyczajeni są do tego, że wszystko dostępne jest od ręki. Z badań firmy wynika, że zaledwie 8 proc. klientów skorzystało z jej oferty dlatego, że bank odmówił im pożyczki. A to oznacza, że klientów przyciąga szybkość uzyskania pożyczki. Dzięki powołaniu stowarzyszenia branżowego klienci będą mogli sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy, upewnić się, że właściwie chroni dane osobowe klientów, zaś w umowach pokazuje całkowity koszt pożyczki. To tylko niektóre z zalet, które wymienia prezes Vivus Finance.