Dziennik Gazeta Prawna

  • Mitchell A. Orenstein: OFE wyszło z mody

Na prywatyzację systemów emerytalnych zdecydowało się w tym samym czasie 30 krajów. To nie był przypadek. "Po prostu tyle, że eksperyment z prywatyzacją emerytur przyniósł zróżnicowane efekty wewnątrz każdego kraju, który się na taką reformę zdecydował. Dla jednych był to bardzo korzystny krok, ale innym przyniósł efekty fatalne" - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Mitchell A. Orenstein, profesor Northeastern University w Bostonie, który początkowo zajmował się ekonomią polityczną w czasach transformacji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej, autor książki "Prywatyzacja emerytur". Czytaj więcej >>>>

  • Zagraniczni menedżerowie traktują Polskę jak trzeci świat
Reklama

Patrzę na Polskę, widzę busz. Musimy im narzucić zachodnie standardy – uważają zagraniczni prezesi działający nad Wisłą. Tak kwitnie handlowy gwałt na Polsce. Polski lud jest głupi jak but z lewej stopy. A przeciętny widz telewizji zupełnie odmóżdżony, w ogóle nie myśli – mówił, jak zwykle próbując wzbudzić kontrowersje, Janusz Korwin-Mikke. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

  • Polskie ślimaki gonią Europę

Hodowla ślimaków to dobry pomysł na biznes. Ślimaki to dobry biznes - twierdzą hodowcy. Trafiają nie tylko na talerze, ale też do kosmetyków i leków. Jednak polski rynek mięczaków rozwija się w ślimaczym tempie - pisze "Puls Biznesu". Czytaj więcej >>>>

  • Francuzi obiecują 2300 etatów

Francuska firma SOMFY, producent automatycznych napędów do rolet i bram, rozpoczęła inwestycję w Niepołomicach. Projekt został podzielony na dwie fazy – pierwsza zakłada budowę centrum produkcyjnego, druga – stworzenie centrum logistycznego. Jak mówi Pulsowi Biznesu Krzysztof Krzysztofiak, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego (zarządzającego SSE w Niepołomicach), docelowe zatrudnienie ma wynieść 800 osób. Co więcej, firma zapowiada przyciągnięcie kooperantów i stworzenie ponad 1500 miejsc pracy we współpracujących firmach. Jak zauważa „PB”, francuskie inwestycje znajdują się w Polsce na podium. W 2011 roku wyniosły 19,2 mld EUR, co daje 12-procentowy udział i trzecie miejsce wśród wszystkich krajów.

  • Bestcom – historia na sequel filmu „Układ zamknięty”

Rozwój dobrze prosperującej firmy komputerowej założonej przez poznańskiego przedsiębiorcę został brutalnie przerwany przez prokuraturę. Jej właściciel wraz ze swoim wspólnikiem trafił na dziewięć miesięcy do aresztu z podejrzeniem popełnienia przestępstw gospodarczych. Firma już nie funkcjonuje, a jej twórcy domagają się od państwa odszkodowania w wysokości 10 mln zł – historię firmy Bestcom opisuje Puls Biznesu.

Gazeta Wyborcza

  • Milionowe zarobki menedżerów, czyli jak ominąć ustawę kominową

Zgodnie z ustawą kominową, menedżerowie w spółkach, które przynajmniej w 50 proc. należą do skarbu państwa, nie mogą zarabiać więcej niż sześciokrotna wartość przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw. W jaki sposób można zarabiać ponad milion w zarządzie spółki objętej ustawą kominową? Jak pisze „GW”, należy dodatkowo zasiadać w radzie nadzorczej odpowiedniej spółki-córki, w której „kominowa” firma-matka ma poniżej 50 proc. udziałów. Korzystają z tej metody między innymi najlepiej zarabiający członkowie zarządu PGNiG, którzy zasiadają jednocześnie w polsko-rosyjskiej spółce EuRoPol Gaz. Innym sposobem na ominięcie „komina” jest zasiadanie we władzach spółki-córki, która jest zarejestrowana poza granicami kraju. Bowiem, jak tłumaczy Ministerstwo Skarbu, „Przepisów ustawy kominowej nie stosuje się do spółek zarejestrowanych poza granicami Polski”.

  • Kiedy Energa trafi na parkiet?

Chociaż grupa energetyczna Energa powinna wejść na warszawską giełdę przed wakacjami, to przygotowania do sprzedaży idą niepokojąco powoli – pisze „GW”. W związku z tym waży się los miliardów złotych, na jakie liczy Skarb Państwa. Prywatyzacja Energi ma być bowiem największą tegoroczną prywatyzacją przez giełdę, która ma podreperować opiewający na 5 mld zł plan prywatyzacyjny. Opieszałe przygotowania do prywatyzacji są gorącym tematem w kuluarach GPW. Więcej – w „GW’.

Rzeczpospolita

  • Od felczera do maklera

Jarosław Gowin chce w trzeciej transzy deregulacji otworzyć kolejnych 80 zawodów. Będzie ona dotyczyć między innymi finansów (makler, agent firm inwestycyjnych, rzecznik patentowy) czy konserwacji zabytków. Łatwiej będzie też zostać strażakiem. Wiadomości te martwią przedstawicieli tych zawodów. W resorcie wciąż trwają w tej kwestii konsultacje, podczas gdy pierwsza ustawa deregulacyjna, otwierająca 50 zawodów, może zostać uchwalona przez Sejm już w przyszłym tygodniu.

  • Bruksela mówi „tak” dla największych inwestycji

Z unijnego funduszu „Innowacyjna gospodarka” na inwestycje o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, wymagające ogromnych nakładów finansowych. Inwestycje przekraczające 50 mln euro wymagają specjalnej zgody KE, która dotychczas niechętnie je wydawała, a wiosną 2012 r. w ogóle wstrzymała wydawanie funduszy z tego programu. Po jakimś czasie Komisja odblokowała jednak płatności, a następnie zgodziła się na dofinansowanie dwóch z 22 zgłoszonych przedsięwzięć produkcyjnych – są to projekty Bremo Poland (odlewnia tarcz hamulcowych) i Kronospan OSB (budowa zakładu płyt wiórowych).

  • Niższe marże, słaba jakość osiedli

Spadek rentowności budowy mieszkań sprawia, że deweloperzy szukają oszczędności. Odbija się to najczęściej na jakości nowych osiedli. Niższe marże oznaczają obniżanie kosztów budowy, a więc stosowanie tańszych materiałów i obniżanie stawek pracowników budowlanych.