Dziennik Gazeta Prawna

  • OFE przechodzą do kontrofensywy. Jakie mają argumenty?

DGP analizuje strategię powszechnych towarzystw emerytalnych. PTE zamierzają zanęcić rząd zapowiedziami przeznaczenia części aktywów na inwestycje infrastrukturalne. Wszystko po to, aby mogły funkcjonować dalej. OFE przechodzą do kontrofensywy. Jakie mają argumenty?9 DGP analizuje strategię powszechnych towarzystw emerytalnych. PTE zamierzają zanęcić rząd zapowiedziami przeznaczenia części aktywów na inwestycje infrastrukturalne. Wszystko po to, aby mogły funkcjonować dalej. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

Reklama
  • Demografia wywraca uczelnie

Rosną kłopoty prywatnych uczelni. Odpowiedzią na kryzys w branży jest konsolidacja - pisze Puls Biznesu. Przez dwa lata w Polsce zniknęło w Polsce 19 prywatnych szkół wyższych. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w kraju działa obecnie 309 prywatnych uczelni. Liczba prywatnych szkół wyższych spadła po raz pierwszy od 20 lat. >>> Czytaj więcej

  • Ryszard Varisella odkrył Afrykę

Jeden z najbogatszych Polaków, Ryszard Varisella, rusza na podbój Czarnego Lądu. Chce tam wydobywać nie tylko ropę i gaz, ale także miedź i potas. Szuka partnerów w Indiach i Chinach – pisze Puls Biznesu. W nowy projekt inwestora zaangażowane są jego spółki Natural Meteor Resources i Noble Rock. Varisella ostatni raz figurował na liście najbogatszych Polaków „Wprost” w 2009 roku z majątkiem sięgającym 350 mln zł.

  • Złota 44: Orco odmraża sprzedaż apartamentów

We wrześniu tego roku Orco Property Group zamierza wrócić do przerwanej 9 miesięcy temu sprzedaży apartamentów w swoim flagowym projekcie Złota 44. Do kupienia będzie 200 z 251 apartamentów w luksusowym wieżowcu. Jeszcze w zeszłym roku spółka informowała, że sprzedanych lub zarezerwowanych było 30 proc. mieszkań. Przedłużający się czas budowy mogła zniechęcić część nabywców – pisze Puls Biznesu. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do Złotej 44 na początku 2014 roku. Według pierwotnych planów, wieżowiec miał być gotowy już w 2008 r.

  • Bochnia ma być jak Wieliczka

Po ośmiu latach uchylono decyzję o likwidacji kopalni. Wydobycie zakończyło się tu już w 1990 r. Do końca maja 2013 roku ma powstać plan naprawczy państwowego przedsiębiorstwa Kopania Soli Bochnia. Jeśli Skarb Państwa go zaakceptuje, przekształci się ono w spółkę skarbu państwa. Dla Bochni będzie to oznaczało przyjęcie takiego modelu, jaki funkcjonuje w Wieliczce, gdzie jeden podmiot prowadzi przedsiębiorstwo turystyczne i prace zabezpieczające.

  • UOKiK: zmowy cenowe w sieciach franczyzowych są niedozwolone

UOKiK uważa, że taka sama cena dań w lokalach sieci to niedozwolone porozumienie - pisze "Puls Biznesu". Zdaniem Urzędu, ustalanie identycznych cen w lokalach sieci franczyzowych jest niedozwolonym porozumieniem. W czwartek urząd wszczął bezprecedensowe postępowania w sprawie niedozwolonego ustalania cen odsprzedaży w spółce Sfinks Polska, w ramach której działa 109 restauracji. Czytaj więcej >>>>

Gazeta Wyborcza

  • Krezusa kryzys się nie ima

Nierówności na świecie pogłębiają się. 5 proc. najbogatszych osób kontroluje aż 37 proc. światowego dochodu – pisze „Gazeta Wyborcza”. Najbiedniejsze 5 proc. osób ma w swoich rękach zaledwie 0,2 proc. globalnego dochodu. Co charakterystyczne, w ostatnich dekadach w wielu krajach dochody najbogatszych rosły szybciej niż osób biednych. Jak zauważa „GW”, w 2012 roku sto najbogatszych osób dołożyło do swoich majątków łącznie 240 mld dolarów, co wystarczyłoby na czterokrotne rozwiązanie problemu ekstremalnej biedy na świecie. I chociaż raporty OECD i ONZ wskazują, że biedniejsze społeczeństwa doganiają bogatsze pod względem zamożności, to bardzo często w krajach rozwijających się wewnętrzne rozwarstwienie dochodowe wzrasta.

  • „Inwestycje polskie” na słowo premiera

Poprzez prywatyzacje rząd chce pozyskać na rzecz programu „Inwestycje polskie” nawet 20 mld zł. Jednak, jak zauważa "GW", nie istnieje akt prawny, który mówiłby o utworzeniu tego typu rządowego programu. Ani przedstawiciele Ministerstwa Skarbu, ani Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie byli w stanie wskazać "Gazecie Wyborczej" aktu prawnego regulującego powstanie „Inwestycji polskich”. Cały program opiera się na zapowiedziach premiera Donalda Tuska, który po raz pierwszy wspomniał o nim w tzw. „drugim expose”. „GW” zauważa, że zapowiedzi Tuska w przeszłości nie zawsze się spełniały, a jeżeli cały program nadal będzie się opóźniał, to jego podstawowy cel – uniknięcie zastoju w inwestycjach pomiędzy dwoma perspektywami budżetowymi UE – nie zostanie osiągnięty.

Rzeczpospolita

  • Rządowy zamach na łupki

Proponowane podatki zabiją branżę łupkową – pisze dzisiaj „Rz”. Branża nie zostawia suchej nitki na propozycjach nowych przepisów dot. gazu i ropy z łupków. Resort finansów może wprowadzić regulacje, które sprawią, że eksploatacja tych surowców niekonwencjonalnymi metodami stanie się nieopłacalna. Firmy poszukiwawczo-wydobywcze czekały ponad dwa lata na ustawę, którą miały opracować wspólnie resort środowiska i finansów. Tymczasem oba ministerstwa przygotowały odrębne projekty, które są niespójne, a w niektórych miejscach nawet sprzeczne – twierdzą eksperci. Według Grzegorza Kusia z PwC system podatkowy obowiązujący w branży zostanie niesamowicie skomplikowany. Firmy będą objęte aż 7 rodzajami podatków i parapodatków - mówi. PGNiG szacuje, że w konsekwencji proponowanych obciążeń, zysk neto grupy obniżyłby się o 50 proc. a wynik operacyjny segmentu poszukiwań i wydobycia aż o 90 proc. Dziś nie ma wątpliwości, ze daniny z tytułu wydobycia gazu i ropy z łupków będą wyższe niż deklarowane wcześniej przez rząd 40 proc. Dotychczas wydano w Polsce 119 koncesji na poszukiwania gazu w łupkach. Choć geolodzy nadal mają problemy z oszacowaniem zasobów gazy i ropy z pokładów łukowych, szacuje się że są one jednymi z największych w Europie. Czytaj więcej >>>>

  • Polski biznes w Kazachstanie

Szybki wzrost gospodarczy (w ubiegłym roku było to 5 proc., rok wcześniej - 7,5 proc.) i otwartość Kazachstanu na zagranicznych inwestorów przyciąga polskich przedsiębiorców. Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej na stepach Azji Centralnej. Jest tu zarejestrowanych aż ok. 160 podmiotów gospodarczych z udziałem polskiego kapitału (w 2004 roku było ich tylko 74). Wśród nich jest polska Polpharma, która w 2011 roku kupiła miejscowego producenta leków Chimpharm, stając się lokalnym liderem farmaceutycznym. Największym polskim inwestorem w Kazachstanie jest Petrolinvest, firma poszukiwawczo-wydobywcza, która wyłożyła tam już 370 mln dol. Kazachstan jest dla polskiego biznesu jednym z najbardziej perspektywicznych rynków w Azji - pisze "Rz". Głównym motorem napędowym pędzącej gospodarki tego kraju są surowce mineralne. Znajdują się tam olbrzymie złoża węglowodorów, uranu, żelaza i chromu. Władze kraju od kilku lat prowadzą jednak politykę, która ma na celu uniezależnienie gospodarki od wydobycia i chcą przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

  • Prześcigamy Portugalię

To, co pozwala Polsce dogonić kraje biednego Południa, nie wystarczy by dorównać Niemcom. W ciągu dwóch, najdalej trzech la Polska pokona pod względem rozwoju Portugalię. Jeśli taks się stanie niemal równo ćwierć wieku od obalenia komunizmu staniemy się zamożniejsi od najuboższego kraju zachodniej Europy – pisze „Rz”. W ubiegłym roku portugalska gospodarka załamała się o 3,2 proc., a w tym roku skurczy się o kolejne 2,6 proc. Nasz kraj zanotował natomiast w zeszłym roku 2-proc. wzrost, a w 2013 roku NBP szacuje, że będzie to 1,3 proc. "Rz" zauważa, że odwracają się kierunki migracji. Zdaniem Ryszarda Petu ludzie zwykle przestają myśleć o imigracji, gdy różnica w poziomie zamożności między krajem macierzystym a docelowym jest mniejsza niż 30 proc. Dzisiaj wiele polskich emigrantów w Portugalii decyduje się na powrót do Polski. "Tam nie ma perspektyw" - mówią na łamach gazety.