Dziennik Gazeta Prawna

  • Polskim ambasadom grozi likwidacja

Zagrożone są 23 placówki, których utrzymanie kosztuje więcej niż wartość 1 proc. polskiego eksportu do danego państwa. Czytaj więcej >>>

  • Segregujesz swoje śmieci? Płacisz więcej
Reklama

Część spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych narzuci swoim mieszkańcom wyższe stawki za odbiór nawet posegregowanych odpadów. Czytaj więcej >>>

  • Koniec unijnych dotacji. Najbardziej cierpi branża budowlana

Ledwie 132,7 mld zł były warte przetargi, które zawarto w 2012 roku. Sprawozdanie Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) z danymi za ubiegły rok trafiło właśnie do konsultacji. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Polskie lasy spłoną za Odrą

Polskie drewno spalają niemieckie elektrownie. Branża drzewna alarmuje, że wywóz surowca za Odrę rośnie lawinowo, a to przekłada się na cenę, jaką płacą za drewno na przykład wytwórcy mebli. A przemysł drzewny w Polsce to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Daje pracę ponad 300 tysiącom ludzi i wypracowuje blisko 10 procent produkcji sprzedanej. Czytaj więcej >>>

  • Polska strefa ekonomiczna w Senegalu

O polskich inwestorach, którzy mają zbudować strefę ekonomiczną, można ostatnio często przeczytać w senegalskich gazetach. Grupa kapitałowa Marka Orłowskiego - Orenore Investment - inwestuje w Afryce Zachodniej w strategicznych gałęziach przemysłu. Fundusz stawia głównie na projekty wydobywcze. Co więcej, spółka doradcza, która wchodzi w skład grupy, otworzyła biuro w Dakarze, by ściągnąć tam polski biznes. „Senegal ma deficyt energii elektrycznej. Polscy inwestorzy chcą wybudować konwencjonalne źródło energii. Jedna z lokalizacji znajduje się w pobliżu planowanej strefy ekonomicznej przy lotnisku, w mieście położonym 40 km od Dakaru. Chcemy by zaistniały w niej polskie podmioty – mówi Artur Zdybicki, prezes firmy doradztwa biznesowego Fair Consulting Group, należącej do grupy kapitałowej Orłowskiego. Współpraca z rządem Senegalu w kwestiach promocji inwestycji otwiera Polakom furtkę do rynku ośmiu państw Zachodniokoreańskiej Unii Gospodarczej ze wspólną walutą i strefa wolnego handlu – twierdzi Zdybicki. Jego firma chce ściągnąć do Senagalu inne polskie spółki.

  • Strefy ekonomiczne ścięły bezrobocie o 1,3 proc.

Ponad 30 proc. zdolnych do pracy mieszkańców Wałbrzycha i Mielca nie miałoby jej, gdyby nie zwolnienie przedsiębiorców z CIT. Bez miejsc pracy utworzonych i utrzymywanych w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) stopa bezrobocia w Polsce na koniec 2012 roku wyniosłaby 14,7 proc., a nie 13,4 proc. – wynika z „Informacji o realizacji ustawy o SSE” przygotowanej przez ministerstwo gospodarki.

  • iDream otworzy podwoje w licu 

Polski Eurotel chce spopularyzować produkty Apple w Polsce, co powinno dać świetną okazję do zarobku – pisze „PB”. Spółka podpisała umowę, która umożliwi rozwój sieci salonów sprzedaży iPhone’ów, iPad’ów i Maców. Pierwszy salon sieci iDream Eurotel zostanie otwarty w lipcu w Bydgoszczy.

Rzeczpospolita

  • PGNiG szuka partnerów z pieniędzmi

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce sprzedać mniejszościowe udziały w co czwartej koncesji pozwalającej na poszukiwanie ropy i gazu na terenie naszego kraju – pisze „Rzeczpospolita”. Potencjalnym nabywcom spółka oferuje 49 proc. udziałów. Jak wyjaśnia Małgorzata Olczyk z biura prasowego PGNiG, głównym motywem poszukiwania partnerów jest zdobyci dodatkowego finansowania, a także zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Paweł Nierada z Instytutu Sobieskiego zauważa, że problemem w pozyskiwaniu partnerów może być niepewność regulacyjna w Polsce dotycząca przyszłych podatków, a także zasad, które będą rządzić poszukiwaniami i wydobyciem.

  • Słowackiej gospodarce euro niestraszne

Główny ekonomista słowackiego Tatra Banku Robert Prega przekonuje w rozmowie z „Rz”, że wspólna europejska waluta nie zaszkodziła Bratysławie. Ekonomista przewiduje, że w przyszłym roku słowackiej gospodarce da o sobie znać słaby popyt wewnętrzny, w związku z czym wzrost (prognozowany na 0,9 proc.) napędzany będzie przede wszystkim eksportem. A temu sprzyja posiadanie wspólnej waluty. Prega zauważa, że posługiwanie się euro niweluje ryzyko kursowe, a także redukuje koszty związane z wymianą walut. Ekonomista Tatra Banku wskazuje na stabilizujący wpływ euro, bez którego rynki finansowe byłyby bardziej rozchwiane. Nie dostrzega natomiast negatywnego wpływu posiadania wspólnej waluty dla konkurencyjności słowackich eksporterów.

  • Błyskawiczne przelewy w modzie

Już siedem banków oferuje usługę przelewów ekspresowych, zaś kolejne dwadzieścia dwa mają umowy na jej wdrożenie – pisze „Rzeczpospolita”. System transferów natychmiastowych Express Elixir został udostępniony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w czerwcu 2012 roku. Obecnie wykonywany jest około tysiąc przelewów dziennie, a co miesiąc wynik jest lepszy. O ile zwykły przelew można wykonać do wszystkich banków, to ekspresowy wyłącznie do tych, które wdrożyły tę usługę. Do tych instytucji należą Alior Bank, BZ WBK, BRE Bank, ING Bank, Meritum Bank, Bank Millenium, a także Bank BPS. Do nich dołączyć mogą 22 banki, które mają już zawarte umowy na wdrożenie systemu błyskawicznych przelewów.

Polska The Times

  • Ameryka dusi kryzys

Stany Zjednoczone radzą sobie z kryzysem dużo lepiej niż Europa – widać to między innymi po wynikach giełd. Amerykańskie indeksy biją historyczne rekordy, podczas gdy GPW spada i obecnie znajduje się o 40 proc. poniżej rekordu. Polska gospodarka źle reaguje głównie na zastój w strefie euro.

Gazeta Wyborcza

  • Przykrócą bezrobocie

Ministerstwo Pracy przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących urzędów pracy. Bezrobotny, który odmówi podjęcia pierwszej zaproponowanej przez urząd posady, straci status bezrobotnego – i prawo do ubezpieczenia – na dziewięć miesięcy. Obecnie po odrzuceniu pierwszej oferty uprawnienia traci się na cztery miesiące, po drugiej – na sześć miesięcy, a po każdej kolejnej na dziewięć. Zaostrzenie przepisów wycelowane jest w osoby, które rejestrują się jako bezrobotne wyłącznie w celu uzyskania świadczeń, podczas gdy faktycznie pracują one na czarno lub nie chcą w ogóle pracować. Ekonomiści zwracają jednak uwagę na fakt, że taki zabieg może być sposobem na obniżenie statystyk bezrobocia.

  • Gdzie płacą podatki polscy miliarderzy

Najbogatsi Polacy nie odprowadzają wszystkich podatków w naszym kraju. Jan Kulczyk jest obywatelem Szwajcarii, a jego najważniejsze spółki zarejestrowane są w Kanadzie i w Luksemburgu. Inni przedsiębiorcy kontrolują swoje firmy głównie za pośrednictwem spółek cypryjskich i luksemburskich. Polscy przedsiębiorcy w kraju narzekają między innymi na niekorzystne środowisko do prowadzenia biznesu. Jednak gdyby sama transakcja odkupienia Cyfrowego Polsatu przez drugiego najbogatszego Polaka, Zygmunta Solorza-Żaka, odbyła się w kraju, nasz budżet zyskałby 400-500 mln złotych.