Międzynarodowa organizacja MSCI umieściła Grecję w grupie rynków wschodzących. Od 2007 roku lokalny indeks giełdowy tego kraju stracił 83 proc., co było głównym powodem decyzji MSCI. Grecji nie udało się sprostać kryteriom dotyczącym możliwości pożyczania papierów wartościowych, krótkiej sprzedaży czy wymogów zbywalności aktywów – uzasadniła swoją decyzję MSCI, organizacja której indeksy giełdowe są śledzone przez inwestorów dysponujących około 7 bln aktywów.

Zgodnie z wczorajszym oświadczeniem MSCI, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały podniesione do rangi krajów wschodzących, a Maroko zdegradowane do rangi rynków przejściowych (nowe rynki wschodzące to kategoria najsłabiej rozwiniętych spośród rynków wschodzących).

>>> Czytaj też: Grecja wyłącza publiczne radio i telewizję

MSCI zachowała status Korei Południowej oraz Tajwanu jako rynków wschodzących. Chiny zostały umieszczone na liście obserwacyjnej jako kraj oczekujący na włączenie do kategorii rynków wschodzących.

Reklama

Grecja jest wykluczona z rynku obligacji od kwietnia 2010 roku. Grecki rząd planuje powrót na rynki i rozpoczęcie sprzedaży nowych obligacji w pierwszej połowie 2014 roku, wynika z wypowiedzi premiera w ubiegłym miesiącu. Kraj przyjął dotychczas dwa pakiety pomocowe od Unii Europejskiej, a protesty przeciwko cięciom emerytur i pensji odwlekają w czasie obiecane na forum międzynarodowym przez rząd reformy gospodarcze.

ASE Index jest drugim najgorzej radzącym sobie indeksem od października 2007 roku.

“Obecnie obserwujemy jak pieniądze znów wycofywane są z rynków do bezpiecznych przystani, a decyzja MSCI może zaostrzyć ten proces” – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Peter Sorrentino z Huntington Asset Advisors w Cincinnati. „Degradacja Grecji znów wypycha bezpieczne przystanie do przodu, to znak że europejski kryzys się nie kończy” – dodał.

>>> Czytaj też: Fiasko prywatyzacji w Grecji: nie ma chętnych na energetyczne aktywa

Grecję uznano za rynek rozwinięty w 2001 roku. Obecnie, według MSCI, w tym gronie są 22 państwa. Kolejne 22, w tym Rosja, Chiny, Indie i Brazylia - to państwa rozwijające się. Reszta to rynki przejściowe.