Szwajcarski bank centralny (SNB), kierowany przez Thomasa Jordana, utrzymał górny pułap waluty na poziomie 1,20 franka w stosunku do euro. Jest to ważne “dla uniknięcia niepożądanego usztywnienia polityki monetarnej” – argumentowano. Bank zachował również bez zmian podstawową stopę procentową w granicach zero i 0,25 proc., zgodnie z prognozami ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg.

„Ze względu na solidny wzrost gospodarczy nie widzimy potrzeby aktualizowania polityki monetarnej” – mówi Maxime Botteron, ekonomista Credit Suisse Group – “Z uwagi na pozycję franka dalsze posunięcia nie są przesądzone”.

SNB ustaliła górny limit dla franka we wrześniu 2011 roku, kiedy inwestorzy wywindowali szwajcarską walutę do identycznego poziomu z euro, stwarzając w ten sposób groźbę zepchnięcia gospodarki w deflację. Zdaniem SNB, bez tego limitu Szwajcaria wpadłaby w ostrą recesję.

Podczas gdy strefa euro, największy partner handlowy Szwajcarii, utkwiła w rekordowo długiej recesji, szwajcarska gospodarka rozwijała się w pierwszym kwartale w tempie 0,6 proc. Bank spodziewa tegorocznego wzrostu na poziomie 1-1,5 proc. i nie zmienił swej marcowej prognozy.

Reklama

“Ryzyka dla szwajcarskiej gospodarki są dalej wysokie. Wciąż niepewny jest rozwój wydarzeń w sferze finansów strefy euro oraz w odniesieniu do kryzysu zadłużeniowego” – czytamy w oświadczeniu banku. SNB oczekuje “stopniowej” poprawy warunków ekonomicznych w okresie najbliższych 12 miesięcy, zarówno w skali globalnej, jak i w samej Szwajcarii.

“Tak długo jak frank w relacji do euro pozostaje poniżej limitu 1,20, tak długo SNB nie wprowadzi ujemnych stóp procentowych” – uważa Ralf Wiedenmann, ekonomista w Vontobel Asset Management.

Szwajcarska waluta zajmuje czwarte miejsce pod względem notowanych zysków wśród walut 10 najwyżej rozwiniętych gospodarek – wynika z danych Bloomberga. W tym roku frank podrożał o 2,4 proc. Pierwsze miejsce w tym rankingu z 4,6-proc. wzrostem wartości przypada euro. Na drugiej pozycji jest szwedzka korona, za którą znajduje się dolar.

>>> Zobacz kurs franka