Jak wynika z 8. edycji globalnego badania "Niedobór talentów", przedstawionych przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup, 32 proc. pracodawców ma trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy.

"Jak pokazują wyniki badania, problem niedoboru talentów deklarowany jest przez 35 proc. przebadanych pracodawców na świecie. W Polsce natomiast trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach odczuwa jeden na trzech pracodawców (32 proc.)" - głosi komunikat agencji.

Co warte zauważenia, podczas gdy w ujęciu globalnym problem utrzymuje się na tym samym poziomie, odpowiedzi uzyskane we wcześniejszych polskich edycjach badania wskazują na pewien trend malejący (32 proc. w 2013 r., 37 proc. w 2012 r., 40 proc. w 2011 r., 51 proc. w 2010 r.; 48 proc. w 2009 r.; 49 proc. w 2008 r.) - podkreślono w materiale.

>>> Czytaj również: Kierunki zamawiane: pięciu na sześciu absolwentów znalazło pracę

Reklama

"Możemy spodziewać się, że wraz z oczekiwaną poprawą koniunktury wiele firm równocześnie zdecyduje się powiększyć zatrudnienie, co spowoduje pogłębienie niedoboru talentów. Rozwiązaniem w tej sytuacji powinna być długofalowa strategia HR, która zagwarantuje dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju firmy w połączeniu z przemyślaną polityką motywacyjną, która zatrzyma osoby o kluczowych kompetencjach" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.

Najtrudniej o pracowników fizycznych

W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, podano także.

"Wyniki poszczególnych edycji prowadzonego w naszym kraju od lat badania wskazują na stałe i znaczące problemy pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów na tego typu stanowiska. To grupa zawodowa, która niemalże co roku typowana jest przez przedsiębiorców na pierwszym miejscu zestawienia zawodów objętych niedoborem talentów" - czytamy dalej.

>>> Czytaj również: Bezrobocie w Polsce: zawody z największą liczbą zarejestrowanych bezrobotnych

Inżynierowie, którzy w ubiegłorocznej edycji badania zostali wskazani przez większość badanych pracodawców, w tegorocznej edycji badania znaleźli się na drugim miejscu. To grupa zajmująca wysokie pozycje w ciągu wszystkich edycji badania w Polsce.

Za nimi, pośród najbardziej poszukiwanych zawodów, pracodawcy wskazali kolejno techników (poz. 3.), przedstawicieli handlowych (poz. 4.), kierowców (poz. 5.) oraz członków zarządu/ kadrę najwyższego szczebla (poz. 6.), podała dalej agencja Manpowergroup.

W badaniu wzięło udział ponad 38 tys. respondentów z 42 krajów, w tym 750 z Polski. Odpowiadającymi były osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach.

>>> Polecamy: Europie grozi stracone pokolenie. KE wzywa do natychmiastowych działań