Dzisiaj dyskutowany ma być problem budowania strategii biznesowych w energetyce. W czasach gdy co chwila pojawia się pytanie o to, czy Polska powinna postawić głównie na gaz z łupków, czy może na energetykę atomową, a może iść w obu tych kierunkach naraz, to bardzo ważna kwestia. Uczestnicy debaty, w tym Krzysztof Kilian, prezes PGE, oraz Jarosław Zagórowski, szef Jastrzębskiej Spółki Węglowej, będą się starali zdefiniować rolę państwa w tej dziedzinie i odpowiedzieć na kluczowe pytania, m.in. czy powinno ono wspierać – prawnie, finansowo – rozwój firm energetycznych oraz komu ma służyć sektor energetyczny: odbiorcom czy rządowi.
Państwo będzie też centralnym tematem panelu poświęconego polityce dywidendowej spółek o strategicznym znaczeniu dla kraju. Dotychczasowa praktyka nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, jaka jest ta polityka. Spodziewać się więc można pytania, jak pogodzić potrzeby firm, które muszą budować swoją wartość i realizować strategiczne plany, z koniecznością zasilania budżetu.
Dyskusję na temat celów, jakie powinno się stawiać menedżerom i w jaki sposób ich motywować, poprowadzić ma Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Uczestnikami debaty będą zaś m.in. szefowie największych kontrolowanych przez państwo przedsiębiorstw: stojący na czele PKO BP Zbigniew Jagiełło, kierujący Orlenem Jacek Krawiec, oraz Sebastian Mikosz, który jest prezesem LOT-u.
Reklama
Wyjątkowo gorącym tematem jest rola i przyszłość otwartych funduszy emerytalnych w polskiej gospodarce. Dlatego organizatorzy zaproponowali, aby uczestnicy tegorocznego EKF zastanowili się nad wpływem OFE na rynek kapitałowy i rozwój całego kraju. Spodziewać się więc można starcia zwolenników tezy, że pieniądze, jakie OFE kierują na rynek kapitałowy, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju, z osobami, które uważają, że poprzez wypychanie kapitału zagranicznego OFE negatywnie wpływają na rozwój naszej gospodarki. Uczestnicy debaty postarają się również odpowiedzieć na pytanie o to, czy OFE powinny ograniczyć się do pasywnego inwestowania, czy być aktywnymi inwestorami.
EKF nie stroni również od problematyki zdrowotnej, czego dowodem jest zaplanowanie dyskusji na temat roli dodatkowych ubezpieczeń medycznych w systemie finansowania służby zdrowia.

Goście III Europejskiego Kongresu Finansowego

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów

Steffen Kampeter, parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów Niemiec

Boris Vujcić, prezes Narodowego Banku Chorwacji

Joschka Fischer, wicekanclerz Niemiec w latach 1998–2005

Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego

Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, premier RP w 1991 r.

Dariusz Filar, profesor Uniwersytetu Gdańskiego

David Mayes,profesor University of Auckland

Avinash Presaud, profesor Gresham College

Joshua Aizenman, profesor University of Southern California

Roman Frydman, profesor New York University