Wśród krajów naszego regionu grupa Coface obniżyła ocenę ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw dla Czech i Słowenii. Decyzja o obniżce podyktowana była pogorszeniem się sytuacji w tych krajach ze względu na obniżenie aktywności w strefie euro. Aktualnie 37 proc. Czechów w wieku produkcyjnym pozostaje bez pracy, zaś słoweńskie przedsiębiorstwa są zadłużone na poziomie 85 proc. PKB. Oznacza to, że Słowenię czeka fala bankructw.

Polska wypada na tym tle w opinii ekspertów z Coface znacznie lepiej. „Do końca 2013 r. powinien uwidocznić się wzrost aktywności spowodowany ekspansywną polityką monetarną kraju, co jest powodem usunięcia oceny A3 dla Polski z negatywnej listy obserwacyjnej” – czytamy w informacji. Eksperci z Coface zwracają również uwagę na luzowanie polityki monetarnej przez NBP oraz pozostającą pod kontrolą deprecjację złotego. Czynniki te mają pobudzać konsumpcję i inwestycje prywatne, a także poprawiać polską konkurencyjność.

Po stronie krajów, w których zmniejszyło się ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw w czerwcu 2013 roku, znalazły się m.in. Japonia, Islandia oraz Irlandia.

Sytuacja w Kraju Kwitnącej Wiśni uległa poprawie ze względu na pozytywny wpływ polityki monetarnej i budżetowej Tokio na konsumpcję gospodarstw domowych oraz ze względu na deprecjację jena.

Reklama

>>> Zobacz także: Kraj więdnącej wiśni? Japonia musi otworzyć się na imigrantów

Irlandia, jak zauważają eksperci z Coface, podnosi się po poważnym kryzysie sektora bankowego. „Kraj ma wygodną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, a popyt krajowy stopniowo się wzmacnia. Reformy i pakiety oszczędnościowe nadzorowane przez „Trojkę” są realizowane bez zakłóceń i powinny zostać ukończone do końca roku 2013. Wzrosło zaufanie inwestorów, a kraj może znowu emitować obligacje na rynku międzynarodowym. W tym kontekście, ocena A4 dla Irlandii została umieszczona na liście pozytywnej” – czytamy w informacji.

>>> Czytaj również: Irlandia wychodzi z kryzysu. Europa powinna wyciągnąć wnioski

Islandia – kraj, który poszedł nieco inną drogą niż pogrążeni w kryzysie członkowie strefy euro, również ma powody do zadowolenia. Prężny wzrost gospodarczy, spadek inflacji oraz zahamowanie wzrostu bezrobocia dały Coface podstawy do podwyższenia oceny islandzkich przedsiębiorstw do poziomu A3.

>>> Polecamy: Islandia nie wierzy już w materializm. Kryzys zmienił społeczeństwo

Metodologia

Oceny ryzyka krajów prowadzone przez Coface określają średni poziom ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw w danym kraju w ramach prowadzonych przez nie krótkoterminowych transakcji handlo-wych. Ocena nie dotyczy długu publicznego. Aby określić ryzyko danego kraju, Coface analizuje łącznie perspektywy gospodarcze, polityczne i finansowe kraju, doświadczenia Coface nt. płatności firm oraz klimat dla biznesu. Oceny przyznawane są w siedmiostopniowej skali: A1, A2, A3, A4, B, C, D (zgodnie ze wzrostem ryzyka). Mogą skutkować także umieszczeniem kraju na liście obserwacyjnej - wynika z informacji Coface.