Kryzys gospodarczy w Europie: polityka niszczenia sąsiada

12 lipca 2013, 06:45 | Aktualizacja: 13.07.2013, 12:04
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Europejska integracja gospodarcza nigdy nie była projektem, w którym każdy zwycięża. W czasie przedkryzysowej hossy niewielu potrafiło to dostrzec. Przekonują się o tym dopiero teraz.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (17)

  • CAŁT-SMRÓD(2013-07-14 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    Fajne – CZYSTA KASA PRZELEWEM ZA GRANICĘ a CAŁY BRÓD, ZADYMIENIE, CO-2, CERTYFIKATY i PROBLEMY ZASTAJĄ NA WSCHODZIE. Drang nach Ostem, pogratulować s.sss.ssss.trategi, spektakularne medale pewne, ekipa "dyplo-matołków" klepana publicznie (jak dojna krasula) a może nawet nagroda przynajmniej Raichenau-a "z okazji" tajnego paktu Z RAPALLO,

    Odpowiedz
  • GDZIE-REFLEX(2013-07-14 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Napiszę krótko; 1-jeśli ktokolwiek otwiera wszystkie regulacyjne zawory i łączy we ---wspólny system naczyń połączonych--- płynne rynki to może być spokojny o efekt ---kto kogo zaleje--- przykład; - masz licznik np. RWE…? To znaczy, że łączem tego regionalnego monopolisty przelewasz prosto do państwa…X ,daruj tu bajki o konkurencji. - Zadaj adekwatne pytanie ---wice-wersa---np. czy Szanowne państwo…X odda do np. PGE miasto Berlin, Monachium albo Hamburg…? Żeby Twoje państwo dostawało przelewy w EUR. - Czy więc te "naczynia połączone" na pewno "nigdzie" nie maja "zaworów odcinających"…? - Czy tylko Ty ---pootwierałeś się--- i "oddajesz krew" w zamian otrzymując…perkal i paciorki…? Wasz - link - http://forsal.pl/artykuly/718235,praktiker-bankrutuje-w-niemczech-polskie-banki-najlepsze-w-regionie-przeglad-prasy-forsal-pl.html stopy poleciały na dno a realne koszty kredytów (czytaj Hamulce gospodarki prawie nie drgnęły, jest to jeden z najwazniejszych parametrów pobudznia lub degradacji inwestycji w kryzysie gospodaczym - realne koszt pieniądza porównaj np z Niemcami, USA, itp. - róznice 2-cyfrowe...! ) Cyt; -"Polskie banki potęgą w Europie Środkowej Po raz pierwszy w historii w corocznym raporcie Inteliace o największych bankach Europy Środkowej w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć polskich banków..........................Aktywa naszych banków wzrosły w 2012 roku o 12,9 proc., chociaż w dwóch trzecich wzrost ten jest spowodowany umocnieniem się złotego w stosunku do euro".

    Odpowiedz
  • maniek44xx(2013-07-12 23:17) Zgłoś naruszenie 01

    Każda myśląca osoba wie, że UE nie działa tym bardziej wspólna waluta to nic odkrywczego. Wolny handel i strefa schengen to akurat atuty. Ogólnie tym firma ma większą konkurencje tym musi być lepsza, bo to dodatkowa motywacja do rozwoju i innowacji. Wolny rynek jest zły? http://www.youtube.com/watch?v=v1U1Jzdghjk
    ------------------------------------ Dzieki wolnemu rynkowi "niemyśląca istoto"(przepraszam ale to co piszesz to bzdurna ideologia którą wciśnięto Ci w głowę) nie ma polskiego przemysłu i polskiego kapitału(I PROSZĘ NIE PIEPRZYĆ ŻE KAPITAŁ NIE MA NARODOWOŚCI BO MA), wrzucono nas na morze pełne wysokich fal w szalupie ratunkowej...czy Ty na prawdę nie widzisz co się działo i dzieje z polską gospodarką?. Nie neguję idei wolnego handlu tylko sposobu jego wprowadzania. Największe koncerny światowe są państwowe! wolny handel czyżby? to co robią państwa jako właściciele tych koncernów?? Dzięki tej idei wolnego handlu masz kłopoty z w gospodarce związane z bezrobociem. Np. konkurencję z Chin po zaniżonych cenach i konkurencję z Niemiec po zaniżonych cenach. Dotacje z UE to wolny handel?????? hahahhahahahahahahahah a świstak siedzi bo sreberka były kradzione. Mechanizm działania dotacji na korzyść zachodnich firm żeby nie mówić że niemieckich jest chyba oczywisty .. czy trzeba go rozpisać? a ten propagandowy filmik można zestawić z całkiem innymi wskaźnikami korelującymi bogactwo z np przeszłością kolonialną. Statytstykę można wytłumaczyć na dziesiątki sposobów i można uzyskać zgoła odmienne wnioski

    Odpowiedz
  • maniek44xx(2013-07-12 22:42) Zgłoś naruszenie 00

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Likwidacji polskiego przemysłu nie dokonano z powodów ekonomicznych ale politycznych i zrobiły to Solidaruchy instruowane i opłacone z Zachodu. Gadanie o FREE czy nie free do jest dla durnego ludu. To byli i są zdrajcy
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak jest! zgoda ! Powody polityczne i zdradzieckie zostały wprowadzone pod płaszczykiem "gospodarki rynkowej" czyli wolnego handlu. Tłuczono nam to w mediach i na uczelniach że to dobre... i zrobiono z nas durny lud, byłem wtedy bardzo młody ..niestety teraz już nie ma co zbierać po naszym przemyśle :(

    Odpowiedz
  • fwf(2013-07-12 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszę się Panie WOŚ, że na końcu podał Pan słuszną wykładnię swojego tekstu! Pozostawienie go bez tych zastrzeżeń mogłoby sugerować, że jest Pan faktycznie eurosceptykiem, a to przecież (jak wie cały oświecony świat) coś najgorszego na świecie! No, krytykować można, tylko "wicie, tak iteligentne jakoś", i żeby "motłoch" nie doszedł do wniosku, że jest jakaś alternatywa lub popełniono fundamentalne błędy - lub co gorsze, że są one popełniane nadal! Wicie przecież, że komisarze UE widzą wszystko i już pracują nad kilkoma setkami tysięcy stron dyrektyw, które to wszystko naprawią! No i jeszcze jedno, jak jacyś inni dzienikarze nie będą się wykazywać taką czujnością jak Wy, to trzeba się będzie zastanowić nad dyrektywą regulującą dopuszczalną krytykę UE (bo nieświadomi obywatele mogą stracić poczucie ogarniającego ich szczęścia po przeczytaniu takich tekstów bez wyjaśnienia jak w Waszym)!

    Odpowiedz
  • Zenek(2013-07-12 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe kiedy to do politykierów dotrze, tępa masa z nich wiec pewnie długo trzeba im bedzie tłumaczyć. Taki punkt widzenia to dla mnie nic nowego, no może z wyjątkiem niezadowolenia przeciętnego Niemca - tym akurat jestem zaskoczony. Przecież Polska poddała całą swoją gospodarkę w momencie wejścia do Unii w imię FREE TRADE! I Zamknięto zakłady, mało istotne że o niższej produktywności ale zatrudniały ludzi i miały w Polsce rynek zbytu! A teraz jesteśmy rynkiem zbytu dla bogatych. Też jestem daleki od bycia przeciwnikiem integracji ale trzeba to robić z głową a nie na hura! Trzeba było robić FREE trade tam gdzie się nie jest specjalistą, a nie likidować wszystko co popadnie na hura a później zastanawiać się gdzie są miejsca pracy. CIekawe to kiedy nasi politykierzy zrozumieją że wspólna waluta jest be, jak jeszcze raz usłyszę o wejściu do euro to się wyprowadzam z tego kraju :D w zasadzie to już się wyprowadzam... tak jak wielu pracowitych Polaków.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Likwidacji polskiego przemysłu nie dokonano z powodów ekonomicznych ale politycznych i zrobiły to Solidaruchy instruowane i opłacone z Zachodu. Gadanie o FREE czy nie free do jest dla durnego ludu. To byli i są zdrajcy

    Odpowiedz
  • ....(2013-07-12 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Każda myśląca osoba wie, że UE nie działa tym bardziej wspólna waluta to nic odkrywczego. Wolny handel i strefa schengen to akurat atuty. Ogólnie tym firma ma większą konkurencje tym musi być lepsza, bo to dodatkowa motywacja do rozwoju i innowacji. Wolny rynek jest zły? http://www.youtube.com/watch?v=v1U1Jzdghjk

    Odpowiedz
  • maniek44xx(2013-07-12 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe kiedy to do politykierów dotrze, tępa masa z nich wiec pewnie długo trzeba im bedzie tłumaczyć. Taki punkt widzenia to dla mnie nic nowego, no może z wyjątkiem niezadowolenia przeciętnego Niemca - tym akurat jestem zaskoczony. Przecież Polska poddała całą swoją gospodarkę w momencie wejścia do Unii w imię FREE TRADE! I Zamknięto zakłady, mało istotne że o niższej produktywności ale zatrudniały ludzi i miały w Polsce rynek zbytu! A teraz jesteśmy rynkiem zbytu dla bogatych. Też jestem daleki od bycia przeciwnikiem integracji ale trzeba to robić z głową a nie na hura! Trzeba było robić FREE trade tam gdzie się nie jest specjalistą, a nie likidować wszystko co popadnie na hura a później zastanawiać się gdzie są miejsca pracy. CIekawe to kiedy nasi politykierzy zrozumieją że wspólna waluta jest be, jak jeszcze raz usłyszę o wejściu do euro to się wyprowadzam z tego kraju :D w zasadzie to już się wyprowadzam... tak jak wielu pracowitych Polaków.

    Odpowiedz
  • ert(2013-07-12 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł znakomity...ma Pan może jakiś pomysł na "odkucie się", którego silni nie potrafiliby utrącić, bo że będą chcieli - a zasoby mają - nie ulega chyba wątpliwości...Niech Pan go opublikuje koniecznie !

    Odpowiedz
  • Krak(2013-07-12 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł świetnie współgra z opracowaniem Kawalca i Pytlarczyka: "Kontrolowana dekompozycja strefy euro aby uratować Unię Europejską i jednolity rynek" http://bi.gazeta.pl/im/4/11512/m11512164,Kontrolowana-dekompozycja-strefy-euro.pdf

    Odpowiedz
  • Karolina(2013-07-12 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry artykuł. Dziękuję.

    Odpowiedz
  • konserwa(2013-07-12 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    uff...coraz więcej takich poglądów w oficjalnych mediach; godzi się zatem oddać honor tym alternatywnym środkom przekazu informacji, które od lat, szczególnie od końca 2008r. pisały to samo zamknięte w kloace z tabliczką "teorie spiskowe"; tak, tak pamiętajmy o tym jedna waluta oznacza dla biednych większą biedę a dla bogatych większe bogactwo; tylko komplementarne systemy walutowe (waluty lokalne, de facto barterowe) dają możliwość uczciwego wolnorynkowego systemu; ale wolny musi być fundament - czyli waluta obecnie zarezerwowana do multiplikowania przez bansterski kartel podtrzymywany przez wasalne rządy tzw. polityków z naszego nadania :-(

    Odpowiedz
  • Luki(2013-07-12 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    Prawdomówny artykuł, wszystko zgodnie z przesłością i teraźniejszością. Myślę podobnie, ale Pan zwrócił mi uwagę na kilka ciekawych aspektów. Lektura dla każdego.

    Odpowiedz
  • sheriff(2013-07-12 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    U nas w States tez integration i one currency. Tez differences w regionach. U was w Poland nie denerwowac sie na diferences. U was w Poland myslec. Syn moja siostra ma business in Poland, on Polak. I jego niszczyc inne Polaki, bo on jest dobry. Sasiad go nie lubic, bo ma dobry car. Koledzy go nie lubic bo ma beautiful wife & money & sukces. Konkurencja go niszczyc bardzo zle metoda. Lokalny szerif go niszczyc. Bank nie dac dobry credit bo bank nie from Poland. Wszyscy go niszczyc. Syn moja siostra robic patenty. Polaki nienawidziec patenty i innovators. Deutschland duzo patenty i duzo $$$. Polak malo patenta i mao $$$. Duzo patents = malo work hours. http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-12-834_en.htm

    Odpowiedz
  • Jerzy(2013-07-12 06:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można tworzyć unię polityczną jeśli unia gospodarcza nie działa? To, że unia gospodarcza nie działa widzimy po rynku pracy, firmy zamiast przenosić się do Polski i korzystać z niższych płac siedzą w miejscu, albo wręcz uciekają do krajów o wyższych płacach jak Fiat. To nie jest unia do której wstępowaliśmy i która działała przez dziesięciolecia. Anglicy mają rację, że się wyprowadzają, my powinniśmy zrobić to samo i poszukać najpierw unii gospodarczej, może w naszej części Europy.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2013-07-12 05:48) Zgłoś naruszenie 00

    Gratuluję autorowi - Rafałowi Woś świetnego artykułu, który wybiega poza lansowany nam powszechnie obraz sukcesu euro i globalizacji. W realnym życiu chodzi przecież o to aby "Kowalski" miał gdzie zarobić. Z moich obserwacji wynika, że ekonomicznym beneficjentem integracji europejskiej są koncerny i bankowcy. Taką ocenę wyrażają również przeciętni Niemcy, którym poziom życia po wprowadzenia euro wyraźnie się obniżył. Ponadto bezpieczeństwo socjalne Niemców zostało zastąpione możliwością znalezienia nisko płatnej pracy w agencji pracy tymczasowej. Jeżeli Niemcy są niezadowoleni z ekonomicznych efektów integracji europejskiej i globalizacji to co mają powieczieć inne narody. W tym kontekście brak euro jest naturalną zaporą przed niszczeniem polskiej gospodarki przez obcy kapitał, ponieważ zwiększa poziom ryzyka dla firm zagranicznych. Utrzymanie złotego jako naszej waluty powoduje, że zbyt duży import zagraniczny spowoduje osłabienie zł a tym samym wzrost naszej konkurencyjności.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2013-07-12 05:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawy artykuł bez autora. Interesujące podejście do tematu integracji europejskiej.

    Odpowiedz