Miniony tydzień przyniósł wiele zaskakujących zwrotów na polskim rynku walutowym. Przede wszystkim zaskoczyła decyzja rządu o podwyższeniu deficytu oraz zawieszeniu progu ostrożnościowego na poziomie 50% PKB, pomimo tego złoty umacniał się i to dość silnie. Ale wydaje się, że nie był to efekt decyzji polskich władz. Złoty silnie podążał za rynkami globalnymi, gdzie w ubiegłym tygodniu “rządził” Ben Bernanke.

Rynki spokojnie przyjęły słowa szefa FED, który jak to zwykle bywa pozostawił sporą dozę niepewności. Członkowie FOMC są coraz bliżej podjęcia decyzji o wygaszeniu QE3, ale nie jest to deklaracja bezwarunkowa. Bernanke dał do zrozumienia, że gdy dane makroekonomiczne będą słabe to może nawet się pokusić o zwiększenie tego programu. Wydaje się jednak, że pozytywny trend w prezentowanych danych zostanie utrzymany i niebawem amerykańskie władze monetarne zaproponują strategie wyjścia z QE3.

W trakcie ubiegłego tygodnia opublikowano szereg danych z amerykańskiej gospodarki. Powyżej oczekiwań ukształtowały się dynamika produkcji przemysłowej, indeks NAHB i inflacja. Szczególnie indeks NAHB, którego poziom był najwyższy od 2006 roku czyli od ery hossy na rynku nieruchomości, co świadczy o rekordowo wysokich nastrojach wśród przedsiębiorstw budowlanych.

W tym tygodniu dobra passa polskiej waluty ma szansa się utrzymać, zważywszy na kontynuację poprawy sentymentu inwestorów wobec rynków wschodzących. Pozytywna dla złotego była ubiegłotygodniowa publikacja danych o produkcji przemysłowej. Kurs EUR/PLN ma więc szansę kontynuować spadki w stronę bariery 4,20, ale pokonanie tego poziomu będzie trudniejsze. Biorąc pod uwagę pojawiające się spekulacje o ograniczeniu programu QE3, które szkodzą apetytowi na ryzyko.

Reklama

Ten tydzień przyniesie ciekawe dane z polskiej gospodarki. Dowiemy się jak kształtowała się stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna. Dane te powinny pozytywnie zaskoczyć i tym samym wesprzeć złotego w kontynuowaniu jego umacniającego trendu. Z szerokiego rynku najważniejsze dane dotyczyć będą wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym i usługowym. Poznamy wskaźniki PMI m.in. dla Chin, Niemiec, Francji oraz całej strefy euro. Te dane powinny mieć największy wpływ na złotego w tym tygodniu.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 11.05.2013 do 22.07.2013

Kurs EUR/PLN znajduje się w szerokim kanale. Od początku ubiegłego tygodnia możemy zaobserwować trend umacniający złotego. Na chwilę obecną wsparciem dla dalszego osłabiania się euro może być linia łącząca minima ostatnich dni w okolicach 4,2150 a także 38,2% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,2090. Oporem w przypadku korekty może być przebite 50% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,2375.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 20.05.2013 do 22.07.2013

Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki ii porusza się w kanale spadkowym. W najbliższych godzinach powinniśmy testować wsparcie w postaci dolnego ograniczenia kanału na poziomie 3,4150. W przypadku ruchu w górę oporem będzie 3,4300 czyli 50% zniesienie Fibonacciego.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 10.05.2013 do 22.07.2013

Kurs USD/PLN od kilku dni porusza się dość dynamicznie w dół, doszło do wybicia z szerokiego kanału wzrostowego. Na wykresie można wyrysować krótkoterminowy kanał spadkowy. W tym momencie testowane jest dolne ograniczenie tego wąskiego kanału na poziomie 3,2125. Kolejnym wsparciem będzie 3,1925 czyli 23,6% zniesienie Fibonacciego. Oporem będzie górne ograniczenie kanału spadkowego w okolicach 3,2350.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 21.05.2013 do 22.07.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie w trendzie spadkowym, aczkolwiek wzrost wartości GBP względem USD przełożył się na ruch korekcyjny na tej parze walutowej w ostatnich dniach. Najbliższym wsparciem są okolice 4,9090, gdzie znajduje się 38,2% zniesienie Fibonacciego. W przypadku dalszego ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca ostatnie maksima na poziomie 4,9450.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Grupy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

ikona lupy />
CHF PLN / Media
ikona lupy />
EUR PLN / Media
ikona lupy />
GDP PLN / Media
ikona lupy />
USD PLN / Media