Dziennik Gazeta Prawna

  • Nierząd ucieszy rząd. Dochody z prostytucji będą częścią PKB

Aby wyliczyć PKB, rząd będzie musiał się zająć dziedzinami, nad którymi nie do końca potrafią zapanować policja czy służby celne. Dziś nikt nie jest w stanie nawet podać, ile jest w Polsce pań lekkich obyczajów: kilkanaście czy kilkaset tysięcy. Czytaj całość >>>

  • PKP Cargo: możliwy poślizg na parkiecie
Reklama

Deutsche Bahn nie jest zainteresowany kupnem akcji drugiego co do wielkości przewoźnika w Europie. Czytaj całość >>>

  • Resort gospodarki wysyła polskich eksporterów na Czarny Ląd

Obecnie obroty handlowe Polski z Afryką nie przekraczają 1 proc. eksportu i importu przedsiębiorstw. Czytaj całość >>>

Gazeta Wyborcza

  • Studia drugie i drogie

Od października będzie trzeba płacić za drugi kierunek studiów – opłaty wahają się od kilku tysięcy do ponad 20 tys. za rok, pisze „GW” na pierwszej stronie. Najdroższe są kierunki medyczne, a najtańsze – humanistyczne. Wysokość opłat zależy też od wielkości uczelni – im większa, tym wyższe czesne. Z opłat będą zwolnieni ci, których średnia mieści się w najwyższych 10 proc. lub ci, którzy angażują się w aktywność akademicką i pozaakademicką.

  • Forex wodzi na pokuszenie. KNF ostrzega

KNF upomina domy maklerskie, udostępniające platformy do wymiany walut. Komisja ma zastrzeżenia do kampanii reklamowych i promocji, które przyciągają klientów nieposiadających doświadczenia w inwestowaniu na rynku walutowym. W Polsce ok. 50-70 tys. osób aktywnie gra na foreksie, a aż 81 proc. z nich ponosi stratę.

Puls Biznesu

  • LOT leci zgodnie z planem

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz jest zadowolony z postępów restrukturyzacji linii. Obawia się tylko tanich rywali, z Ryanairem na czele – czytamy w Pulsie Biznesu. Choć przewoźnik wciąż notuje straty, to w widoczny sposób poprawia wskaźniki. Mikosz jest przekonany, że zakładany w planie restrukturyzacji wynik działalności podstawowej na poziomie 142 mln zł w 2013 roku nie jest zagrożony, o ile konkurencja nie zdecyduje się na zaostrzenie i tak agresywnych strategii cenowych.

  • Drogowy ranking wart 200 mld zł

Ministerstwo Transportu uszeregowało inwestycje drogowe od najbardziej po najmniej potrzebne. Ranking jest częścią rządowej strategii transportowej do 2020 r. W sumie na liście priorytetowej rządu znalazły się 43 zadania o całkowitym koszcie realizacji szacowanym na 200 miliardów złotych. Bruksela może dorzucić do nich ponad połowę. Dzięki temu, w Polsce może powstać 4,25 tys. km dróg.

  • Cła na panele słoneczne przyciągają Chińczyków do Polski

Chińskie firmy chcą inwestować na polskim rynku, by ominąć narzucone przez Brukselę cła antydumpingowe na panele fotowoltaiczne. Wcześniej Chińczycy wysyłali do Europy ponad 80 proc. swoich eksportowanych paneli. Teraz wyślą pieniądze na inwestycje. Koncerny z Państwa Środka chcą budować, czyli zaangażować się w zakup ziemi i inwestować w farmy fotowoltaiczne np. z polskimi partnerami. W ten sposób ominą cła i uzyskają dostęp do rynków UE – pisze Puls Biznesu.

  • Ferrari i porsche drożeją najszybciej

Indeks HAGI Top 50, obrazujący zmiany cen na rynku samochodów klasycznych, w ciągu 3 lat poszybował w górę o blisko 95 proc. Najdroższym autem na świecie jest Ferrari GTO, które w 2012 roku zostało sprzedane za 35 mln dol. – czytamy Pulsie Biznesu. Samochody Ferrari drożeją też najszybciej. Indeks rynku aut tego modelu wzrósł w tym roku prawie 28 proc., wskaźnik porsche 19 proc., a indeks mercedes-benz 18,4 proc.

  • Fiskus uszczelnia igrając z konstytucją

Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej autorstwa Ministerstwa Finansów, jest najeżony pomysłami sprzecznymi z konstytucją - alarmuje Rządowe Centrum Legislacji. O sprawie pisze Puls Biznesu. Na 150 zmian zawartych w projekcie rządowi prawnicy mają wątpliwości co najmniej wobec 21 - i to najważniejszych z punktu widzenia fiskusa. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Szukanie w łupkach idzie coraz wolniej

Do tej pory wykonano w Polsce 46 odwiertów poszukiwawczych, które miały pokazać potencjalne zasoby ropy i gazu znajdujące się w skałach łupkowych, a cztery kolejne są w trakcie realizacji. Potrzeba drugie tyle, aby stwierdzić, czy mamy szansę na gaz niekonwencjonalny. To oznacza, że jesteśmy w połowie drogi do tego, aby mniej więcej określić jakie – i czy w ogóle – mamy szanse na wydobycie surowców na skalę przemysłową. Rząd zrobił bardzo optymistyczne założenia, szacując, że komercyjne wydobycie będzie możliwe już w 2015 roku. Półtora roku temu resort skarbu przedstawił ambitne plany, zgodnie z którymi w 2014 roku będziemy mieli wykonanych 200 odwiertów. Dziś w realizację tego celu chyba już nikt nie wierzy.

  • Linie lotnicze na sprzedaż

Na rynek wrócił temat sprzedaży i dalszej konsolidacji w branży. Portugalski rząd zamierza wrócić do prywatyzacji linii lotniczej TAP. Oprócz niej i naszego LOT na sprzedaż liczą także skandynawski SAS, fiński Finnair oraz włoska Alitalia. Prezes portugalskiego przewoźnika liczy na to, że już na początku nowego roku TAP będzie miał nowego właściciela. Poprzednie podejście do prywatyzacji zakończyło się jednak fiaskiem, mimo, że zgłosiło się 12 potencjalnych inwestorów. Ostatecznie wyłoniony w negocjacjach inwestor (German Efromovich - brazylijski inwestor polskiego pochodzenia) nie zdążył jednak przedstawić gwarancji finansowych. Do transakcji nie doszło.