W pierwszych trzech miesiącach tego roku zachodnie banki wycofały z państw CESEE (Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej), z wykluczeniem Rosji i Turcji, środki o wartości 0,7 proc. PKB regionu – wynika z raportu Inicjatywy Wiedeńskiej CESEE Deleveraging Monitor.

To znacznie więcej niż w ostatnim kwartale 2012 roku, kiedy to wartość wycofanych funduszy wynosiła 0,2 proc. PKB regionu.

Region już nie kusi, kapitał może uciekać szybciej

Wnioski płynące z raportu na temat delewarowania europejskich banków nie są optymistyczne. Inicjatywa Wiedeńska obawia się, że pogarszające się nastawienie inwestorów wobec rynków rozwijających się, które zaczęło być widoczne w maju tego roku, może spowodować jeszcze silniejsze redukcje zaangażowania kapitałowego w regionie CESEE w kolejnych kwartałach.

Reklama

Jak informuje Inicjatywa Wiedeńska, bolączką państw Europy Środkowo-Wschodniej, z wyjątkiem krajów Wspólnoty Niepodległych Państw i Turcji, pozostaje słaby wzrost kredytów w sektorze prywatnym. W pierwszy kwartale 2013 r. obniżał się również stosunek wartości kredytów do depozytów (wskaźnik L/D).

Powyższe dane wyglądają znacznie korzystniej, jeśli do statystyk zostaną włączone Rosja i Turcja, czyli kraje, w których udział zagranicznych banków-matek w rynku pozostaje dość niski. W takim ujęciu region CESEE jako całość zanotował w pierwszym kwartale przyrost kapitału w wysokości 0,5 proc. PKB.

>>> Czytaj też: Delewarowanie zaczyna już dotyczyć także Polski

Z Węgier odpłynęły środki o wartości 23 proc. PKB

Proces wycofywania kapitału przez zagraniczne banki w różnym stopniu dotknął poszczególne kraje regionu. W sumie od połowy 2011 roku z państw CESEE wyciekły środki o wartości 5,5 proc. PKB regionu - wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Największym przegranym okazały się Węgry. W kraju rządzonym przez premiera Viktora Orbana skumulowany odpływ kapitału wyniósł aż 23 proc. PKB. Wszystko za sprawą uderzającej w banki polityki rządu, który wymusił na instytucjach finansowych dotowanie kredytów i nałożył na nie specjalny podatek.

>>> Czytaj też: Więcej Węgier na Węgrzech – w bankach, hazardzie i aptekach

Mocno ucierpiała też Słowenia, z której od połowy 2011 r. wypłynęły środki o równowartości 17 proc. PKB. W tych krajach oraz na Chorwacji, Łotwie, Litwie, Rumunii i Ukrainie redukcja kapitału była kontynuowana w pierwszym kwartale 2013 roku. W Polsce, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Estonii i Serbii, po napływie kapitału w czwartym kwartale 2012 r. , w pierwszych trzech miesiącach 2013 roku znów nastąpił odpływ pieniędzy. W najlepszej sytuacji znalazła się Macedonia, Mołdawia i Czarnogóra, w których przepływy z zachodnich banków były dodatnie w pierwszym kwartale 2013. Słowacja natomiast już od roku odnotowuje stały napływ kapitałów z zachodnich instytucji finansowych.

Inicjatywa Wiedeńska to nieformalne forum publicznych i prywatnych instytucji finansowych z krajów Europy Zachodniej i naszego regionu, którego celem jest zapewnienie wsparcia kapitałowego i płynnościowego przez zachodnie grupy bankowe dla swoich spółek powiązanych w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

ikona lupy />
Zmiana zaangażowania zachodnich banków w regionie CESEE jako procent PKB, źródło: Inicjatywa Wiedeńska / Media