Tydzień dla polskiego złotego rozpoczął się stosunkowo spokojnie. Zmienność rodzimej waluty względem głównych walut nie wynosiła wczoraj więcej niż 2 grosze. Pomimo niewielkiego osłabienia naszej waluty, złoty w odniesieniu do euro wyceniany jest nadal poniżej 4,20. Dla złotego ten skrócony tydzień może charakteryzować się wyższą zmiennością.

W tym tygodniu rynek walutowy czeka na ważne publikacje, szczególnie te dotyczące rynków bazowych, a więc dane z USA oraz ze Strefy Euro. Dane z USA powinny dać ogólny obraz na temat panującej tam sytuacji gospodarczej. Niepokój budzą doniesienia Der Spiegel dotyczące kolejnej ewentualnej pomocy dla Grecji, jednak nadal nie widać reakcji na te spekulacje Londynu, przez co lokalne rynki chwilowo potraktowały ten przeciek jako bezwartościową plotkę.

Wczoraj kalendarz makroekonomiczny nie zawierał istotnych danych o charakterze globalnym. Warto więc wspomnieć o publikacji krajowej - dot. bilansu płatniczego za czerwiec (wg NBP). Saldo rachunku bieżącego wyniosło 574 mln euro, oczekiwano poziomu 230 mln euro. Jest to kolejny bardzo dobry miesiąc dla polskiego eksportu. Pomimo tego, że rynek nie spodziewał się tak wysokiej nadwyżki, nie wpłynęło to znacząco na zachowanie naszej waluty. To jak bardzo eksport wpływa na wzrost gospodarczy w Polsce dowiemy się już jutro, kiedy to opublikowane zostaną dane o polskim PKB za drugi kwartał.

Dzisiejszy dzień powinien charakteryzować się większą zmiennością niż miało to miejsce wczoraj. W kalendarzu makro znajdziemy kilka istotnych z punktu widzenia rynku walutowego publikacji. O 10:30 poznamy wskaźnik inflacji CPI dla Wielkiej Brytanii, co może odbić się na notowaniach brytyjskiego funta. Pół godziny później nastąpi publikacja indeksu koniunktury ZEW dla Niemiec. Prognozy zakładają poziom 40 pkt., poprzedni odczyt wyniósł 36,3 pkt. Inwestorzy będą patrzyli na te dane przez pryzmat poprawy sytuacji w gospodarce u naszych zachodnich sąsiadów. Bardzo ważne dane napłyną również zza oceanu. O 14:30 nastąpi publikacja danych o sprzedaży detalicznej w USA. Rynkowy konsensus zakłada wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym o 0,4%.

Reklama

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 07.05.2013 do 13.08.2013

Kurs EUR/PLN od ponad miesiąca porusza się w ramach wyrysowanych kanałów. Wczoraj kurs ustanowił minimum, które jest najniższym poziomem od końca maja. Wsparcie w tym momencie stanowi 4,1770 czyli dolne ograniczenie kanału. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie przebite w ostatnim tygodniu 38,2% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,2090.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 07.05.2013 do 13.08.2013

Kurs CHF/PLN po tym jak osiągnął maksimum na poziomie 3,5540, porusza się w trendzie spadkowym w ramach wyrysowanego trójkąta. Od wczoraj testowane jest wsparcie w postaci dolnego ograniczenia trójkąta. Oporem przed ewentualnymi wzrostami będzie poziom 3,4300, czyli 50% zniesienie Fibonacciego. W sytuacji, gdy nastąpi wybicie dołem, ważnymi poziomami okażą się kolejne zniesienia Fibonacciego - najbliższe 23,6% czyli poziom 3,3650.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 07.05.2013 do 13.08.2013

Kurs USD/PLN od połowy lipca porusza się dynamicznie w dół. Wsparcie na poziomie 3,1870 było wielokrotnie testowane, po czym doszło do wybicia dołem. Wczoraj kurs USD/PLN ustanowił nowe minimum na poziomie 3,1260, i od tego momentu mamy do czynienia z ruchem korekcyjnym. Wsparcie stanowić będzie 3,1150 czyli dolne ograniczenie kanału spadkowego.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 07.05.2013 do 13.08.2013

Kurs GBP/PLN po testowaniu dolnego ograniczenia szerokiego kanału zawrócił i poszybował dynamicznie w górę. Opór w postaci 23,6% zniesienia Fibonacciego zadziałał, kurs odbił się od poziomu 4,9110 i mamy do czynienia z ruchem korekcyjnym. Wydaje się jednak, że jest to krótkotrwały ruch i w najbliższych dniach kurs jeszcze raz będzie testował ten poziom. Wsparcie w tym momencie stanowi poziom 4,8425 czyli minimum z zeszłego tygodnia.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Grupy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

ikona lupy />
Wykres CHF/PLN / Media
ikona lupy />
Wykres EUR/PLN / Media
ikona lupy />
Wykres GBP/PLN / Media
ikona lupy />
Wykres USD/PLN / Media