Dla niemal dwóch piątych Polaków (39 proc.) w polityce ważniejsza jest skuteczność, w imię której zaakceptowaliby pewne odstępstwa od obowiązujących reguł.

Zdecydowana większość badanych (78 proc.) za niedopuszczalną uznało sytuację, w której osoba pełniąca ważną funkcję publiczną przyjęłaby na stanowisko w państwowej firmie kandydata, którego zna wyłącznie towarzysko. Podobnie oceniany jest udział w przetargu o rządowe kontrakty firm współmałżonków lub dzieci polityków sprawujących ważne funkcje publiczne (76 proc. uważa taką sytuację za niedopuszczalną, w tym 42 proc. za całkowicie niedopuszczalną).

Większość badanych uważa za niedopuszczalne, by politycy pełniący w przeszłości ważne funkcje publiczne reprezentowali interesy prywatnych firm. Dla większości jest to całkowicie niedopuszczalne w przypadku byłego prezydenta (55 proc.), premiera (55 proc.) czy ministra (53 proc.).

Według CBOS, większość Polaków (57 procent) uważa, że lobbing jest zjawiskiem negatywnym, sprzyjającym korupcji i nadużyciom. Niemal połowa Polaków (47 proc.) uważa, że wpływ lobbystów na stanowienie prawa w Polsce jest duży, natomiast blisko co czwarty (23 proc.) sądzi, że jest mały.

Reklama

Badanie przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

>>> Czytaj również: Wyłudzenia, korupcja, nepotyzm, czyli jak się kręci lody w PKP