Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,4 proc. r/r w sierpniu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,7 proc.

Prognozy 11 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wahały się od 2,5 proc. do 6,3 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 3,50 proc.

GUS podał wcześniej, że w całym 2012 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,6 proc. wobec wzrostu o 11,6 proc. w 2011 roku.

Najszybszy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w sierpniu br. odnotowano w dziale "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" - o 12,6 proc. oraz "pojazdy samochodowe motocykle, części" - o 11,3 proc.

Reklama

Wzrost odnotowano także w kategoriach: "włókno, odzież, obuwie" - o 10,0 proc., "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 9,0 proc., "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" - o 5,7 proc., "meble, RTV, AGD" - o 3,9 proc. r/r, oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 0,6 proc.

Z kolei spadki (w ujęciu r/r) odnotowano w następujących działach: "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 4,8 proc. oraz "pozostałe" - o 2,0 proc.

>>> Czytaj też: Wśród polskich konsumentów spadły obawy przed bezrobociem

"Mimo że sierpniowe wyniki nie są tak dobre jak z poprzedniego miesiąca, to pokazują, że zaczęliśmy wydawać pieniądze, co powinno wpływać pobudzająco na gospodarkę - ocenia analityk ING TFI Paweł Cymcyk. Najchętniej kupowaliśmy odzież i obuwie, ale także meble, sprzęty AGD i RTV. Analityk dodaje, ze poza małymi wydatkami nie boimy się też tych dużych - chodzi o zakup pojazdów mechanicznych. Sierpień był 4 z kolei miesiącem, kiedy sprzedaż detaliczna rosła.

Ekspert: Pozytywny trend powinien się utrzymać

Ostatnie dane z Polski z sierpniowej serii można uznać za bardzo pozytywne. Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia były lepsze niż oczekiwano mimo niekorzystnego układu kalendarza w sierpniu (mniej dni roboczych). Sprzedaż wzrosła aż o 3,4 proc. r/r, rynek oczekiwał 2,7 proc. r/r. (Agencja ISBnews prowadzi własne ankiety, stąd rozbieżność rynkowych prognoz - przyp. red.)

Zakładamy, że w dalszej części roku utrzyma się dotychczasowa, pozytywna tendencja dotycząca koniunktury konsumenckiej, co przełoży się na wzrost kontrybucji spożycia indywidualnego w dynamice PKB.

Jeszcze bardziej optymistyczny wydźwięk mają dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła w sierpniu o 0,1 pkt proc. co nie jest zgodne z szablonem sezonowości panującym w ostatnich latach. Po raz ostatni stopa bezrobocia w sierpniu spadła w 2010 r. Kolejna dobra wiadomość to spadek odsezonowanej stopy bezrobocia, która zmniejszyła się do 13,59 proc. z 13,64 proc. poprzednio.

Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers