Przed nami tydzień pełen ważnych wydarzeń związanych z ryzykiem, poczynając od zaplanowanego na jutro rano wystąpienia japońskiego premiera Shinzo Abego, po środowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.
W tym tygodniu udało nam się już uniknąć syndromu „nudnego poniedziałku”, a weekendowe wydarzenia sprawiły, że otwarcie tygodnia było interesujące. Najpierw Berlusconi zwrócił się do ministrów z prośbą o rezygnację ze stanowisk w rządzie, licząc na to, że doprowadzi to do nowych wyborów. Wydaje się, że niektórzy członkowie jego partii niechętnie realizują jego rozkazy, a Letta próbuje się przeciwstawić. Ewentualne głosowanie nad wotum zaufania dla rządu zaplanowano na środę - wtedy też odbędzie się posiedzenie EBC.

W Stanach Zjednoczonych ryzyko wstrzymania działalności rządu dramatycznie wzrosło na skutek wydarzeń tego weekendu, chociaż New York Times wymienia kilka możliwych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji. Dzisiaj też może zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie budżetu. Mimo to jednak kwestia pułapu zadłużenia będzie powracać w najbliższych tygodniach. Przypuszczam, że grozi nam co najwyżej kilka dni oficjalnego wstrzymania działań rządu, ale ostatecznie i tak wszystko to jest pozowaniem, obliczonym na przypadające w 2014 r. wybory w połowie kadencji oraz na wybory w 2016 r.

Co dalej?

Dziś wieczorem posiedzenie australijskiego banku centralnego. AUD nieco stracił, ale większy impet się nie rozwinął. Reserve Bank of Australia swymi wypowiedziami z zadowoleniem osłabia walutę. Pewnie nadal będzie robił, co w jego mocy, by pozostać po gołębiej stronie oczekiwań, prawdopodobnie nie zmieniając dramatycznie przewidywań co do stóp procentowych. Przy awersji do ryzyka oraz wzroście notowań jena szanse przechylają się na stronę dalszych, głębszych spadków na AUD/USD, chyba że sytuacja się odwróci.

Reklama

Obszar 0,9250/25 wygląda na strefę piwotu przed ruchem z powrotem w kierunku 0,9000, jeśli w nadchodzących dniach parze tej uda się prześlizgnąć przez ten rejon. Opracowywany przez HSBC wskaźnik PMI dla przemysłu w Chinach we wrześniu przyniósł rozczarowanie w stosunku do oczekiwań, kształtując się nieco powyżej 50 pkt. Dziś wieczorem w Chinach zostanie opublikowany oficjalny wskaźnik PMI, chociaż możliwe jest, że obecnie rynek patrzy na oficjalne dane z pewnym przymrużeniem oka.

Zwróćcie uwagę na bardzo ważne wtorkowe przemówienie japońskiego premiera Shinzo Abego (zaplanowane na godz. 09:00 czasu Greenwich, a więc w czasie sesji europejskiej), w którym może się on odnieść do przyszłości podatku dochodowego od przedsiębiorstw, podatku od sprzedaży oraz ewentualnych bodźców dla gospodarki. Stawki przed tym wystąpieniem rosną – jen japoński znów zachowuje się jak „bezpieczna przystań” lub przynajmniej zgodnie z krótkoterminową negatywną korelacją z apetytem na ryzyko, w kontekście otwarcia notowań w tym tygodniu. W nocy USD/JPY na chwilę przełamał ważne wsparcie na linii trendu.

Wykres: EUR/JPY

EUR/JPY teraz już całkowicie odrzucił niedawny atak na nowe szczyty. Biorąc pod uwagę, że w tym tygodniu mamy posiedzenie EBC oraz jutrzejsze wystąpienie Abego, możemy zobaczyć fajerwerki, a pod względem technicznym po fałszywym przełomie ku górze otwiera się ryzyko spadków. Obszar 132,50 stanowi opór, a wsparcie pojawia się na linii trendu oraz poziomach dziennej chmury Ichimoku.

Pamiętajcie, że to intensywny tydzień: w środę posiedzenie EBC (prezes Mario Draghi będzie musiał wytoczyć prawdziwą monetarną haubicę, gdyż informacje o polityce w przyszłości już nie są tym, czym były dawniej – więcej napiszę o tym jutro), jutro mamy wskaźnik ISM dla przemysłu w USA, w czwartek ISM dla sektora pozaprzemysłowego, a w piątek raport o zatrudnieniu.

Dziś po południu opublikowany zostanie PKB Kanady. Na USD/CAD spodziewam się zwyżki, ale przy dobrych danych możemy najpierw zobaczyć test poziomu 1,0250. Ceny ropy WTI są na najniższym poziomie od początku lipca.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia – pozwolenia na budowę w sierpniu zmieniły się o +1,4% m/m wobec przewidywanych +2,5%.
• Japonia – wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit/JMMA we wrześniu wyniósł 52,5 pkt. wobec 52,2 pkt. w sierpniu.
• Japonia – handel detaliczny w sierpniu wzrósł o +0,9% m/m i +1,1% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +1,0%/+1,0% i -0,3% r./r. odnotowanych w lipcu.
• Nowa Zelandia – wskaźnik zaufania przedsiębiorstw wg ANZ we wrześniu wyniósł 54,1 pkt. wobec 48,1 pkt. w sierpniu.
• Chiny – we wrześniu wstępny PMI w przemyśle wg HSBC/Markit wyniósł 50,2 pkt. wobec przewidywanych 51,2 pkt. i 50,1 pkt. odnotowanych w sierpniu.
• Niemcy – sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o +0,5% m/m oraz +0,3% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,8%/+0,6% oraz +2,9% r./r. odnotowanych w lipcu.
• Norwegia – sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o +0,2% m/m wobec przewidywanych +0,9%.





Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania – zatwierdzone kredyty hipoteczne (Mortgage Approvals) w sierpniu (08:30)
• Strefa euro – szacowany wskaźnik CPI we wrześniu (09:00)
• Szwecja – przemówienie Ingvesa, prezesa Riksbank (10:00)
• Kanada – PKB w lipcu (12:30)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik ISM Milwaukee we wrześniu (13:00)
• Stany Zjednoczone - Chicago PMI we wrześniu (13:45)
• Szwecja – wystąpienie Kerstin af Jochnick z Riksbank (13:45)
• Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna w Dallas – wskaźnik aktywności przemysłu we wrześniu (14:30)
• Australia – wskaźnik wyników sektora wytwórczego AiG Performance of Manufacturing Index we wrześniu (23:30)
• Japonia – wskaźnik wydatków gospodarstw domowych ogółem w sierpniu (23:30)
• Japonia – stopa bezrobocia w sierpniu (23:30)
• Japonia – wyniki badań Tankan Surveys w III kw. (23:50)
• Australia – indeks cen domów wg RPData/Rismark we wrześniu (00:00)
• Chiny – wskaźnik PMI dla przemysłu we wrześniu (01:00)
• Australia – sprzedaż detaliczna w sierpniu (01:30)
• Australia – decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (04:30)