Rynek liczy, że tym samym premier Enrico Letta mógłby wygrać zaplanowane na środę wotum nieufności dla jego gabinetu. Tylko, że to … włoska polityka. Nie wiadomo, czy dysydenci planowaliby stworzyć nowe ugrupowanie, czy też dołączyć do centrolewicy. Nie wiadomo też, czy ten ruch jest tylko zaplanowaną plotką, mającą pokazać Silvio Berlusconiemu, że nie może rządzić partią w sposób autorytatywny.

Tym samym premier Letta wcale nie musi być pewny wyników środowego głosowania, a jego rząd nawet jeżeli przetrwa, to może być słaby. Nadal nie wiadomo, co z planowaną podwyżką podatku VAT w 2014 r., która mogłaby dać dodatkowe przychody do budżetu. Zagadką pozostają też losy budżetu na przyszły rok.

Opublikowany o godz. 15:35 indeks Chicago PMI okazał się we wrześniu być lepszy od prognoz rynku na poziomie 54 pkt. – wzrósł do 55,7 pkt. To dobry sygnał przed jutrzejszą publikacją ISM dla przemysłu o godz. 16:00. Dla rynków ważniejsze będą jednak informacje z USA. Jest raczej mało prawdopodobne, aby Kongres dogadał się w nocy, co do podwyższenia limitu zadłużenia. Niewykluczone, jednak że zobaczymy jakieś „światełko w tunelu”, które pozwoli osiągnąć kompromis w kolejnych dniach. To może zdjąć dodatkowe ryzyko z rynków. Wtedy jednak największą reakcję zobaczylibyśmy na rynku jena – domknięcie powstałych w niedzielę wieczorem luk spadkowych na wykresach z JPY.

Dla EUR/USD kluczowe będzie jednak to, co zobaczymy w środę – mowa o posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Jest niemal pewne, że linia będzie „gołębia” – pytanie, czy zobaczymy coś jeszcze. W grę wchodziłaby obniżka stóp procentowych (inflacja pozostaje niska), czy też zapowiedź wdrożenia kolejnego programu tanich pożyczek dla banków, czyli LTRO-3.

Reklama

W efekcie trudno jest zakładać, aby do tego czasu EUR/USD zdołał wyjść poza szerokie ramy konsolidacji 1,3450-1,3568.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.