Często przed jednym i drugim. Jak wyjaśnia Michał Parzyszek rzecznik prasowy Frontexu, czyli agencji ochrony zewnętrznych granic Unii, w tym roku na Morzu Śródziemnym złapano ponad 32 tysiące nielegalnych imigrantów. Jak dodaje, cyfry zmieniają się z dnia na dzień, bo czasem w ciągu doby służby graniczne mogą przechwycić nawet kilka tysięcy nielegalnych przybyszów.

Afrykańczycy najczęściej docierają do Włoch. Przepływają morze na zatłoczonych i zdezelowanych łodziach. To często prowadzi do tragedii. Włosi wzywają UE do pomocy w przyjmowaniu tysięcy uciekinierów z Afryki, ale też uszczelnienia granicy. Zdaniem Kingi Brudzińskiej ekspertki z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mimo deklaracji Unii o potrzebie działań, problem będzie narastał. Jak dodaje, pomoc powinna być zapewniona, jednak wewnętrzne problemy Unii jej zdaniem spowodują że sprawa nielegalnych imigrantów zejdzie na dalszy plan.

3 października w pobliżu wyspy Lampedusa utonęło ponad 350 uciekinierów z Afryki. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Ubóstwem. Eksperci szacują, że na terytorium UE może znajdować się od 2 do nawet 6 milionów nielegalnych imigrantów.

>>> Czytaj też: Celem migracji wewnątrz UE nie są zasiłki, lecz praca